ЕЛЕМЕНТИ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ СЕЛЕРИ КОРЕНЕПЛІДНОЇ

0
112739
Доценти І.В. Дидів та О.Й. Дидів на дослідному полі Львівського НАУ

Сьогодні українські споживачі стають дедалі свідомішими покупцями, себто шукають доброякісні продукти, які водночас не повинні бути надто дорогими, проте корисними для здоров’я. Особливий інтерес серед овочевого різноманіття викликає селера коренеплідна, яка не тільки багата на вітаміни та поживні речовини, але й має радіопротекторну здатність (виводити з людського організму радіонукліди). Ще однією з найбільш цілющих властивостей сирої селери є те, що вона сприяє регуляції водно-сольового обміну. У коренеплодах селери є виключно великий процент (живого) біологічно-активного органічного натрію, а також калію і кальцію, що дозволяє налагодити багато процесів метаболізму. Так, нестача натрію позначається на рухливості суглобів. Якщо при русі суглобів чути скрип – значить, в артеріях, судинах і суглобових тканинах багато неорганічного кальцію. Усунути обидві ці проблеми (брак натрію і надлишок неорганічного кальцію) дозволяє вживання свіжої селери.
Органічний натрій також корисний і для крові, оскільки він запобігає згущенню лімфи і крові, попереджає утворення тромбів, тому так важливо пити сік селери, який виступає профілактикою тромбофлебіту, інсульту, інфаркту. З давніх часів її використовували як лікарську рослину. “При нервових розладах  селера повинна бути і твоєю їжею, і твоїми ліками”, – рекомендував Гіппократ.

Селера коренеплідна прибуткова культура, оскільки на сьогоднішній день ціна на неї коливається  від 18 до 30 грн/кг, а то і більше, залежно від регіону України. Необхідно врахувати і те, що найбільшою популярністю цей овоч користується саме у зимово-весняний період, хоча попит на цю продукцію спостерігається впродовж усього року.

Для отримання товарних коренеплодів селери в Україні її необхідно вирощувати лише з розсади.  Звичайно, що її можна і висіяти прямою сівбою ранньою весною у відкритий грунт, але за таких умов коренеплоди сформуються значно меншими або і зовсім не утворяться. Тобто ви одержите надземну частину, як у листкової або черешкової селери, і мичкувату кореневу систему. Ми ж прагнемо одержати товарний коренеплід вагою від 500 г до 1500 г!  

Касетна розсада селери вирощена прямим посівом

Вирощування селери коренеплідної методом розсади обумовлене перш за все тим, що селера має довгий вегетаційний період (180–240 днів), дуже дрібне насіння (в 1 г близько 2 тис. шт.), яке повільно проростає, зменшенням витрат на догляд за рослинами після висаджування розсади у відкритий грунт. Тоді як насіння листкової чи черешкової селери можна висівати ранньою весною відразу у відкритий грунт або вирощувати з розсади.

Розсаду селери коренеплідної вирощують у плівкових теплицях з обігрівом та без обігріву, ранніх та середніх парниках на біологічному обігріві, тунельних плівкових укриттях з використанням касет, поживних горщечків і кубиків невеликих розмірів.

Для вирощування розсади селери необхідно провести комплекс робіт із підготовки споруд закритого ґрунту (парників, плівкових теплиць, ремонт обладнання і системи обігріву, підбір добрив тощо), а також підготувати компоненти грунтосуміші для засипання у парники, посівні ящики, касети.

Шкілка сіянців селери

Останнім часом великої популярності набуває касетний спосіб вирощування розсади селери як у промислових масштабах виробництва, так і у  приватному секторі. Адже касетний спосіб вирощування розсади дає змогу збільшити вихід ділової розсади з одиниці площі закритого ґрунту у 2–3 рази, зменшити витрати насіння і грунтосуміші, вік розсади та забезпечити майже 100% приживання після висаджування у відкритий грунт. Для селери найбільшою популярність користуються стандартні касети 40×60 см з кількістю чарунок у касеті 160 (за умови прямого висіву насіння у чарунки).

Важливою умовою одержання здорової розсади є підготовка або ж вибір готових грунтосумішей. Субстрат для вирощування розсади селери повинен мати високу забезпеченість поживними речовинами, добру повітря-проникність, водостійку структуру, вбирну здатність, а також не містити збудників хвороб і шкідників. Склад сумішки для розсадних кубиків, горшечків і касет може бути такий, %: 1) торф 40 + перегній 40 + дернова земля 20; 2) торф 60 + перегній 20 + дернова земля 20; 3) торф низинний 75 + перегній 20.

Розпікірувана селера в касетах

З метою покращення мікроклімату навколо кореневої системи, що дозволяє досягти постійної величини вологості та зменшити відсоток захворюваності рослин кореневою гниллю додають до основної грунтосуміші сорбенти, такі як вермекуліт і перліт. Тоді склад грунтосуміші буде наступним, %: 1) торф 30 + перегній 30 + дернова земля 10 + вермикуліт 30; 2) торф 30 + перегній 30 + дернова земля 10 + перліт 30.

За відсутності торфу склад компонентів може бути таким, %: 1) перегній 80 + дернова земля 20; 2) перегній 70 + дернова земля 30; 3) перегній 85 + дернова земля 12 + пісок 3. Як органічні добрива у складі грунтосуміші можна застосовувати перевірені часом «Біогумус» (вермикомпост), а також нові органічні добрива пролонгованої дії «Біоактив», «Біопроферм» тощо. Підготовка таких «ручних» грунтосумішей потребує неабияких витрат і часу. Тому сьогодні більшість овочівників  надають перевагу готовим та якісним грунтосумішам, таким, як «Щедра земля», «Поліська земля», а також субстратам прибалтійського виробництва тощо.

Одним із важливих факторів підвищення урожайності селери коренеплідної є добір сортів та гібридів у конкретних грунтово-кліматичних умовах, адже на їх долю припадає 15–25% приросту врожаю.

На ринку є значна кількість сортів селери коренеплідної, зокрема, іноземної селекції, які користуються великим попитом. Прикро констатувати, що вітчизняні сорти поступаються за продуктивністю, а отже не витримують конкуренції. Що стосується насіння іноземної селекції, то воно зазвичай добре відкалібровано, оброблене біостимуляторами росту, протруєне проти комплексу хвороб. За таких умов важливо врахувати якість та вартість насіння. Звичайно, насіння вітчизняної селекції у рази дешевше, проте вибір за вами.

Розпікірувана селера на грядках у теплиці (готова до висаджування)

В Україні вирощують високоінтенсивні сорти селери коренеплідної іноземної селекції: Діамант, Балена, Фенікс, Омега, Неон, Марс, Гол, Ілона, Гігант, Аніта, Аполо, Максим, Бріліант, Монарх, Президент, Макар, Гігант, Ібіс, Заглоба, Луна, Балена, Аніта, Албін, Едвард, Яблучна, Президент, Чіско та сорти вітчизняної селекції: Чорномор, Іванко, Рома, Цілитель та інші.

Найкраще використовувати насіння першого року життя, оскільки через 2–3 роки воно втрачає свою схожість. Насіння іноземної селекції,  оброблене проти комплексу хвороб (інкрустоване), не варто намочувати у воді перед сівбою. Маючи достатню кількість насіння, особливо вітчизняного, щоб воно швидше і дружно проросло, його намочують перед сівбою впродовж 2–3 діб у воді, яку двічі на день міняють. Згодом насіння злегка підсушують і висівають у підготовлені гряди плівкових теплиць, парники, посівні ящики, поживні горщечки або касети, тунельні плівкові укриття.   Проросле насіння селери сходить на 8–12 день, тоді як при сівбі непідготовленого насіння сходи з’являються на 14–21 день.

Вирощування касетної розсади в плівковій теплиці

Розсаду селери коренеплідної вирощують з пікіруванням або без нього. При вирощуванні селери касетним способом вік розсади зменшується до              45–55 днів, тоді як за вирощування розсади селери безгорщечкової (рваної) вік розсади становить 60–75 днів. Залежно від ґрунтово-кліматичної зони України, а також від способу вирощування розсади насіння селери висівають у плівкових теплицях з обігрівом протягом всього лютого аж до IІ декади березня.  Зокрема, у приватному секторі за відсутності плівкової теплиці чи парника насіння селери можна висівати в II-IІІ декаді березня – I декаді  квітня під тунельними плівковим укриттям, додатково накривши ділянку ґрунту після сівби мішковиною та агроволокном. Це створює кращі умови для швидкого набухання насіння та його проростання.  За появи сходів у тунельних плівкових укриттях мішковину знімають, а залишають тільки агроволокно. Згодом, при підвищенні температури повітря (вище +5…+8°С вночі) агроволокно також знімають.  Звичайно, такі пізні строки сівби дещо знижують врожайність коренеплодів селери. Однак зазначимо, що такі ризики можуть бути і виправдані, оскільки в окремі роки можуть скластися  сприятливі гідротермічні умови у період вегетації рослин, що позитивно вплине на продуктивність селери. Важливо за таких  умов висадити розсаду селери на добре забезпечений поживними речовинами грунт.

Насіння висівають рідко з розрахунку 0,5–0,7 г/м2  без пікірування. Це створює кращі умови для швидкого проростання насіння. Після появи сходів у плівкових теплицях з аварійним обігрівом, а також у тунельних плівкових укриттях з використанням парових гряд накриття агроволокном знімають. Важливо, щоб сіянці у молодому віці не зазнали тривалого зниження температури до  –1…– 3ºС, оскільки це може вплинути на утворення цвітухи. Також можливий інший варіант, коли сіянці (загущені посіви) вирощують у кімнаті у посівних ящиках або у розсадних відділеннях теплиць з обігрівом (сівба проведена в II–III декаді лютого). Тоді сіянці пікірують у плівковій теплиці чи тунельних плівкових укриттях, парниках у ІІІ декаді березня – I–II декаді квітня. Терміни висаджування розсади селери будуть дещо пізніші (II–III декада травня).

Календарні строки сівби насіння для одержання розсади визначають залежно від строку висаджування у відкритий грунт і оптимального віку рослин, що припадає за 65–80 днів до висаджування розсади.

Норма висіву насіння I класу за вирощування з пікіруванням 1–1,2 г/м2 теплиці, а без пікірування – 0,5–0,6 г/м2, норма висіву насіння на парникову раму – 1,4–1,6 г/м2 з пікіруванням, а 0,8–1,0 г/м2 без пікірування. Безпосередньо у касети чи поживні горщики висівають по 1 насінині (насіння оброблене – інкрустоване, імпортне, висока схожість), в іншому випадку по  2 насінини. Перед сівбою дуже важливо поживний грунт злегка утрамбувати та зволожити, щоб насіння рівномірно лягло на тверду основу. Це одна із гарантій рівномірності появи сходів. Висіяне насіння ледь притрушують підготовленою, завчасно просіяною грунтосумішю або торфом шаром до 0,3–0,5 см, після цього поливають водою із розпилювача. Можна висівати насіння у завчасно підготовлені борозенки, розміщені на відстані 3–4 см. Глибина сівби насіння повинна бути не більше 0,3–0,5 см. Після сівби стежать, щоб грунт не пересихав і не був перезволоженим.

За вирощування сіянців у приміщені у посівних ящиках та контейнерах після висіву насіння їх накривають плівкою, склом, газетним папером. Можна також ящики і контейнери помістити у великі поліетиленові пакети, створивши немовби «міні тепличку», і поставити у тепле місце, наприклад, біля батареї. Час від часу «тепличку» провітрюють або у ній роблять невеличкі дірки (перфорація), щоб на поверхні ґрунту не утворилася пліснява. Після появи сходів накриття знімають.

Однією з важливих умов вирощування високоякісної розсади селери коренеплідної є постійний контроль за температурним режимом, вологістю грунту та відносною вологістю повітря. Так, від сівби до появи сходів температуру повітря підтримують +20…+25 ºС. За такої температури сходи можуть з’явитися на 8–12 день. Після появи сходів (приблизно 80-90%) бажано обов’язково знизити температуру до +10…+12 ºС вдень і  +8…+10 ºС вночі протягом 7–10 днів, що запобігає витягуванню рослин. Потім її підвищують до +16…+18 ºС у сонячні дні, у похмурі – до +14…16 ºС та вночі до +12…14 ºС. Вологість грунту підтримують на рівні 65–70% повної вологоємності, а відносну вологість повітря – 70–75%. Такий температурний режим можливо підтримувати тільки у теплицях із регульованим мікрокліматом, тоді як у домашніх умовах це більш проблематично.

При появі першого справжнього листочка (приблизно через місяць) сіянці пікірують у поживні горщики, парники, на підготовлені гряди плівкових теплиць, касети. Пікірують сіянці у фазі першого справжнього листка за допомогою пальця або кілочка (товщина шару грунту в ящиках повинна бути не менше 10–15 см). Ширина міжрядь становить 4–6 см, а відстань між рослинами у рядку 3–5 см. У разі вирощування розсади без пікірування рослини легенько проривають, залишаючи їх на відстані 4–5 см.

Досвід і практика в останні роки показує, що найкраще висівати насіння селери коренеплідної тільки у касетах (наприклад, на 160 чарунок розміром 60×40 см). Перед сівбою з метою профілактики захворювання рослин грунт, горщечки чи касети поливають розчином Превикура (наприклад, 15 г на 10 л води з розрахунку 1–1,5 л розчину на касету).

Якщо вирощувати розсаду у касетах з висівом по 2 насінини у чарунці,  то обов’язково їх потрібно розсадити, тобто в одній чарунці залишати одну рослину, а другу пікірувати у вільну чарунку. Для пікірування сіянців використовують касети з меншою кількістю чарунок, від 104–112 шт. із зовнішнім розміром 31,5×52,5 см,  наприклад:                              

1) Кількість отворів –104; об’єм отвору – 30 см3; кількість отворів на 1 м2 – 624. Розмір отвору: ширина/діаметр – 34 мм; глибина – 45 мм.

2) Кількість отворів –112; об’єм отвору – 18 см3; кількість отворів на 1 м2 – 756. Розмір отвору: ширина/діаметр – 30 мм; глибина – 44 мм.

Вирвані сіянці пікірують на вільне місце. При пересаджуванні (пікіруванні) слідкують за тим, щоб корені не загиналися, оскільки довжина їх може сягати від 5 см і більше. Тоді корені прищипують на 1/3 довжини. При пікіруванні дуже важливо не пошкодити головний корінь, бо це спричинить появу великої кількості коренів і невеликий коренеплід.

Процес пікірування сіянців селери дуже делікатний порівняно із багатьма рослинами, такими, як рання капуста, помідори, перець, оскільки самі сіянці селери маленькі, і це утруднює пересаджування. Щоб не пошкодити стебло, сіянці беруть за ніжні маленькі сім’ядолі і таким чином, прищепивши корінь, занурюють їх у завчасно підготовлену ямку, яку зроблено кілочком або пальцем. У процесі пікірування сіянці заглиблюють до сім’ядольних листочків, при цьому корінець сіянця не повинен загинатися догори. Після пікірування сіянців навколо них злегка ущільнюють грунт, рослини поливають теплою водою з розпилювача (+23…+25ºС) для створення кращого контакту з кореневою системою сіянців з грунтом. При пікіруванні вибраковують недорозвинуті, кволі та хворі сіянці, а також ті, що сильно витягнулися. Після пересаджування молоді рослини на 1–2 дні притіняють або витримують при слабкому освітленні.

Після пересаджування сіянців упродовж 5–7 днів температуру підтримують вдень +14…+16 ºС, а вночі +12…+14 ºС. Далі температуру підтримують на рівні +16…+18 ºС вдень та +14…+16 ºС вночі.

У період вирощування розсади важливе значення має система удобрення. Залежно від стану рослин до появи першого справжнього листка рослини обробляють біостимуляторами для укорінення «Радифарм»  20 мл на 10 л води з розрахунку на 25–30 касет. Після появи перших справжніх листків, а також через 10–12 днів після пікірування у фазі першої пари справжніх листків рослини підживляють «Брексил кальций» з розрахунку  15–20 г на 10 л води, використовуючи на 30 касет. У фазі другої пари справжніх листочків використовують мікродобрива «Плантофол» марки 10.54.10 з розрахунку 8 г на 10 л води, використовуючи на 25–30 касет. У фазі 3-ох справжніх листочків використовують добриво Майстер (MASTER) 18.18.18+3 з розрахунку 20 г на 10 л. Обов’язково після використання вищезгаданих препаратів рослини поливають чистою водою з метою змивання залишків із листкової поверхні ніжних сіянців селери. Для позакореневого підживлення розсади селери можна застосовувати також регулятори росту гумісол, вермистим тощо.

За 7–8 днів до висаджування розсади на постійне місце у відкритий грунт її необхідно загартовувати, поступово знижуючи температуру вдень до +8…+10 ºС а вночі до +6…+8 ºС. За тиждень до висаджування у плівкових теплицях, тунельних плівкових укриттях плівку піднімають з боків, а парникові рами відкривають спочатку у перші два дні на 1,5–2 год., а потім на 3–4 год., поступово збільшуючи кількість годин, щоб температура повітря не перевищувала зовнішню, а ніжні рослини поступово адаптувалися до умов зовнішнього середовища. За 2–3 дні до висаджування розсади селери у відкритий грунт накриття повністю знімають, обмежують полив рослин. Якщо розсаду вирощують у кімнатах, її виносять на відкриті балкони та тераси, поступово загартовуючи. Напередодні висаджування розсади рослини добре поливають, щоб розсаду було легко вибирати з грудочкою вологого грунту.

Залежно від умов вирощування розсаду селери висаджують на постійне місце у 55–75-денному віці, коли рослини утворюють 5–6 справжніх листочків, висота рослин 8–15 см, вага 8–12 г. За вирощування розсади в касетах вік її скорочується до 45–55 днів, а у тунельних плівкових укриттях, пізніх парниках (сівба ІІ–ІІІ декада березня – початок квітня) вік розсади зменшується до 40–50 днів. У таких випадках бажано висівати ранньостиглі сорти селери, вік вегетації яких не перевищує 140–160 днів.  Вихід ділової розсади з 1 м2 за площі живлення сіянців 5×5 см – 400 шт., а 4×4 см – 625 шт., тоді як з парникової рами – 650–1000 шт. Необхідно зауважити, що якість розсади, вирощеної у «кімнатних умовах» значно поступається тій, котра вирощена у теплицях, парниках чи тунельних плівкових укриттях.

Оптимальні строки висаджування розсади селери настають тоді, коли мине загроза тривалого зниження температури. Так, у південних районах України та на Закарпатті розсаду селери можна висаджувати у кінці I–II декади квітня, у центральних районах  з II декади квітня – I  декади травня, а у Західному регіоні України з III декади квітня – III декади травня. Поспішати із висаджуванням розсади небажано, оскільки за більш ранніх строків садіння рослини внаслідок тривалого зниження температури повітря у нічний час (+2…-3 ºС, нічні приморозки) утворюють цвітуху, відтак якість продукції погіршується. Строки висаджування розсади, яка має 3–4 справжні листки та висоту 8-10 см, за вирощування її у тунельних плівкових укриттях, пізніх парниках, весняних плівкових теплицях без обігріву (сівба кінець березня­ – початок квітня) припадають на кінець травня – початок червня.

Схеми висаджування можуть бути різними, залежно від біологічних особливостей сорту, ґрунтово-кліматичної зони вирощування, типу ґрунту тощо. Розсаду селери висаджують як механізованим способом, так і вручну. Найбільш поширеним способом висаджування розсади селери є широкорядний (45–60–70 см) чи стрічковий (50+20). У рядку рослини розміщують на відстані 20–30 см. Високоінтенсивні сорти і гібриди селери, які утворюють коренеплоди вагою до 1 кг і більше, висаджують за схемою 50×50 см, 60×40 см, 50×40 см. У промислових масштабах розсаду селери висаджують розсадосадильними машинами за схемою 90+50 см, відстань між рослинами 20–25 см. Кількість рослин на 1 га залежно від сорту та схеми висаджування коливається у межах 40–65 тис. рослин.

Вирощування розсади селери в Україні є перспективним агробізнесом, який є цікавим виробникам овочевої продукції, а також приватникам, оскільки ціна на розсаду селери, за нашими прогнозами, у цьому році може коливатися від 3 – 5 грн/шт  і більше.

Доценти І.В. Дидів та О.Й. Дидів на дослідному полі Львівського НАУ

І. В. Дидів, канд. с.-г. наук, доцент,

О. Й. Дидів, канд. с.-г. наук, доцент,

А. І. Дидів, канд. с.-г. наук, в.о. доцента

Львівський національний аграрний університет

(Фото автора)