Як рослини адаптуються до тіні

0
11719

Нові дослідження показують, що більшість сільськогосподарських культур планують заздалегідь нестачу світла і модифікують свій ріст, щоб вчасно акліматизуватися і вижити. Про це повідомляє R&I World

Деякі рослини, включаючи більшість вживаних людьми культур, можуть планувати тіньові умови у своєму оточенні та змінювати структуру та ріст, щоб пристосуватися до меншої кількості світла. Це було перевірено дослідницькою групою Інституту молекулярної та клітинної біології рослин (ІВМСР), змішаного центру Політехнічного університету Валенсії (UPV) та Іспанської національної дослідницької ради (CSIC), у співпраці з Центром досліджень сільського господарства Геноміка (CRAG) Барселони. Дослідники зауважили, що падіння рівня фотосинтетичних пігментів рослин є механізмом, який дозволяє їм адаптуватися до життя з меншою кількістю світла, таким чином плануючи майбутнє в тіні. 

Рослини використовують сонячне світло для перетворення атмосферного вуглекислого газу в поживу за допомогою фотосинтезу. Таким чином, рослини часто змагаються з іншими за доступ до цього ключового джерела енергії. У лісах або на полях з високою щільністю посадки зазвичай деякі рослини кидають тінь на інші, обмежуючи кількість світла, яке вони отримують. Оскільки менше світла потребує менше енергії, еволюція забезпечила рослини механізмами для виявлення близькості інших рослин, які можуть змагатися за світло ще до того, як вони кинуть на них тінь, і, таким чином, відповідати належним чином.

Найбільш вивченою реакцією цього синдрому є подовження стебла рослини, що дозволяє йому рости більше, ніж сусідні рослини, і швидше досягати світла. SAS також спричиняє зниження рівня хлорофілів та інших пігментів, що утворюються внаслідок фотосинтезу, але причина такої реакції досі була невідома. Зараз команда з IBMCP та CRAG виявила, що падіння рівнів фотосинтетичних пігментів є частиною механізму, який адаптує фотосинтетичну техніку для роботи з меншою кількістю світла, таким чином випереджаючи можливе майбутнє в тіні.

Вчені дослідили, що коли види, які уникають тіні, піддавалися дії сигналу, який повідомляв про близькість рослинності та зростали з меншим освітленням, їх ефективність фотосинтезу була кращою, ніж у рослин, які раніше не зазнавали цього сигналу. Це було пов’язано не тільки зі зниженням рівня фотосинтетичних пігментів, а і зі змінами в експресії генів та структур хлоропластів, пов’язаних з фотосинтезом. Крім того, дослідники підтвердили, що рослини-мутанти, не здатні перекласти сигнал близькості інших рослин, і види, які переносять тінь, не виявляли цієї адаптаційної реакції.