СПОСОБИ ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ СЕЛЕРИ

0
111492

Селера – Apium graveolens L. – дворічна рослина. Вид селера поділяють на три різновиди: 1) кореневий (А. g. vаг. rарасеum Міll) утворює коренеплоди округлої форми діаметром 10 см; 2) салатно-черешковий (А. g. vаг. dulce Міll) – коренеплоду не формує, утворює значно потовщені черешки листків (3–4 см); 3) листковий (А. g. vаг. Secalinum Аlef) – не дає коренеплоду і потовщених черешків, черешки звичайні, але їх більше, тому утворююється більша маса листків.

Селера – Apium graveolens L. – дворічна рослина. Вид селера поділяють на три різновиди: 1) кореневий (А. g. vаг. rарасеum Міll) утворює коренеплоди округлої форми діаметром 10 см; 2) салатно-черешковий (А. g. vаг. dulce Міll) – коренеплоду не формує, утворює значно потовщені черешки листків (3–4 см); 3) листковий (А. g. vаг. Secalinum Аlef) – не дає коренеплоду і потовщених черешків, черешки звичайні, але їх більше, тому утворююється більша маса листків.

Листки селери зібрані в розетку. Черешки широкі, м’ясисті, завдовжки до 40 см. У салатно-черешкової селери ширина черешків досягає 4 см. Листкова пластинка – одно- або двороздільно-непарноперисторозсічена. Вона складається з трьох пар часток і верхньої непарної частки. На другому році життя рослина утворює квітконосне розгалужене стебло заввишки 60–90 см. Суцвіття – складний зонтик. Квітки дрібні, на дуже тонких квітконіжках із п’ятипелюстковим білим віночком. Квітка має п’ять тичинок, дві маточки, зав’язь нижня. Плід двонасінний. Насіння – дрібні сім’янки.

Сходи селери – підсім’ядольне коліно дуже коротке, ніжне. Сім’ядолі дуже дрібні, овальні, блискучі. Перший справжній листок тридольний, дрібно дольчастий, інтенсивно-зелений із гладенькою поверхнею, має специфічний аромат.

В Лісостепу України селеру вирощують переважно розсадним способом, висіваючи насіння дуже рано. Розсада селери – це молоді неплодоносні трав’янисті рослини, призначені для пересаджування на постійне місце вирощування. Незамінний розсадний спосіб при вирощуванні насамперед коренеплідних сортів селери. Він дозволяє найшвидше отримати ранню зеленну продукцію, зменшити майже у 10 разів витрату насіння, одержати більш вирівняні рослини. Також це один із найкращих способів для отримання повноцінного коренеплоду.

Розсада для відкритого ґрунту повинна бути віком 60-65 діб від появи сходів, заввишки 12-15 см і мати 4-6 листків. Розсаду селери вирощують безгорщечковим та горщечковим або касетним способами з використанням насипних горщечків, торфяно-перегнійних кубиків і касет. Кращою вважають розсаду, вирощену в горщечках або касетах. Безгорщечковим способом вирощують селеру в ґрунті теплиць або парників, у теплих розсадниках із пікіруванням і без нього. При застосуванні пікірування або пересаджування рослин з метою збільшення площі живлення насіння селери починають висівати 20-25 січня і через 2 тижні проводять пікірування у фазі 1-2 справжніх листків. Норма висіву насіння при цьому становить 2-3 г/м2.

При вирощуванні селери без пікірування насіння висівають у теплицях або парниках чи просто в ящиках із ґрунтосумішкою, яка складається з торфу, дернової землі, перегною з додаванням піску у співвідношенні 3:1:1:1, або у дещо простішу суміш торфу, піску та перегною у співвідношенні 1:1:1. Вологий ґрунт (до 70%) вкривають шаром цієї суміші завтовшки 5-10 см. Насіння загортають на глибину 0,5 см. Вологий шар ґрунтосумішки має бути не менше 12-16 см, а насіння рекомендують висівати на глибину 0,5 см. Ґрунтова суміш має містити до 40% торфу. Відстань між рядками 3-5 см, а між рослинами – залежить від віку розсади і повинна становити не менше 3–6 см. При сівбі насіння в ящики поверхню ґрунту в них можна нарізати квадратами з таким розрахунком, щоб у центрі кожного з них була одна рослина. Норма висіву насіння при вирощуванні розсади без пікірування становить 0,8-1,0 г/м2, за іншими даними – 3-4 г на 1 м2.

Температура до появи сходів повинна бути в межах +25…270С, після появи сходів упродовж 5-7 діб її знижують до +8…100С. а потім нічну температуру слід підтримувати на рівні +10…120С, денну – +19…220С. Вік розсади на час висаджування не повинен перевищувати 60-70 діб. Якщо вирощували з площею живлення 5×5 см, висаджують через 60 діб, 7×7 см – через 70 діб. Схема розміщення розсади селери широкорядна 30-45х10-15 см або стрічкова 20+50х15 см.

Найбільші врожаї мають за вирощування селери в горщечках. Товарну продукцію одержують на 10-15 діб раніше. Вирощена з розсади в горщечках селера швидше і дружніше, ніж при сівбі насінням в ґрунт, формує коренеплоди.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here