Небезпечні шкідники кабачків

0
11852

На посівах гарбузових культур виявлено близько 50 видів фітофагів, які шкодять рослинам. Проростаюче насіння і молоді сходи рослин пошкоджують дротяники, несправжні дротяники, личинки росткової мухи. Значної шкоди сходам завдають також багатоїдні  шкідники: капустянка, кравчик, озима совка. Із сисних шкідників гарбузовим шкодять звичайний павутинний кліщ, баштанна попелиця, тютюновий трипс.

Звичайний павутинний кліщ в останні роки через високі температури і низьку відносну вологість упродовж вегетаційного періоду шкодить і масово розмножується в усіх зонах вирощування гарбузових культур. Варто відзначити, що фітофаг – поліфаг. Пошкоджує огірки, кавуни, дині, гарбузи, баклажани, перець, картоплю, квасолю, буряки, кріп, цибулю та ін. Крім овочевих культур, зустрічається на бавовнику, сої, конюшині, багатьох видах бур’янів та інших трав’янистих рослинах.

Довжина тіла дорослого кліща 0,3–0,5 мм, забарвлений він у зеленувато-жовтий колір з темними плямами по боках тіла; зимуючі самиці оранжево-червоні. Яйця дрібні (0,12 мм), кулястої форми. У відкритому ґрунті павутинний кліщ з’являється у квітні – на початку травня і протягом вегетаційного періоду дає 5 – 8 поколінь. Перші зимуючі самиці (червоного кольору) з’являються на початку серпня і спостерігаються на овочевих культурах і бур’янах до середини жовтня.

Звичайний павутинний кліщ

Живуть і висмоктують сік кліщі на нижньому боці листків, обволікаючи їх тонкою павутиною. На пошкоджених листках спочатку з’являються світлі цяточки, потім окремі ділянки знебарвлюються і листки засихають. Все це призводить до передчасного відмирання листків і квіток, затримує ріст рослин і плодоношення.

Баштанна попелиця найбільшої шкоди завдає кабачкам, огіркам, диням у помірно вологу теплу погоду. Це невеличка сисна комаха мінливого забарвлення. Дорослі попелиці жовті, жовтувато-зелені чи майже чорні з чорними головою та грудьми, завдовжки 1,25–2,1 мм. Личинки попелиць менші за дорослих комах, жовті, зелені чи коричневі.

Зимує баштанна попелиця у стадії дорослої личинки та німфи головним чином на бур’янах. Протягом вегетаційного періоду дає 12–15 поколінь.

Баштанна попелиця

Попелиці першого покоління розвиваються на бур’янах, у другій половині літа великої шкоди завдають кабачкам. Протягом усього літа попелиця розмножується партеногенетично. Одна самка може народити за своє життя від 25 до 60 личинок, які через 12–18 днів здатні розмножуватися.

В окремі роки розвиток попелиці припиняється через активну діяльність комах-хижаків (жуків і личинок сонечка та ін.).

Тютюновий, або цибулевий трипс

Тютюновий, або цибулевий трипс зимує у рослинних рештках, а також у верхньому шарі ґрунту, з місць зимівлі виходить у квітні – травні. Живуть трипси на нижньому боці листків. На листках, пошкоджених трипсами, з’являються білуваті плями. Пошкоджені листки всихають, внаслідок чого рослини погано розвиваються або зовсім гинуть.

 

Піщаний мідляк поширений в Україні скрізь, але масово розмножується у Степу й на південному сході Лісостепу, на Поліссі – на сухих піщаних ґрунтах, що добре прогріваються сонцем. Піщаний мідяк – багатоїдний фітофаг, який крім кабачків пошкоджує огірки, гарбузи, кавуни, буряки, помідори, капусту тощо.

Жук завдовжки 7–8 мм, темно-сірого, землистого кольору, плескатий з широко закругленими надкрилами, дуже рухливий, живе у верхньому шарі ґрунту. Личинка завдовжки 17 мм, зверху бурувато-коричнева, знизу жовта; голова коричнева, останній членик черевця тупо загострений і має 16–20 шипиків.

Піщаний мідляк

Жуки пошкоджують насіння, обгризають на сходах і розсаді сім’ядолі та молоді листочки, об’їдають коріння рослин, перегризають стебельця біля кореневої шийки, від чого молоді рослини гинуть. У сівозміні піщаний мідляк зосереджується й відкладає яйця переважно на просапних культурах, де ґрунт краще прогрівається. Зимують жуки. Самиці відкладають яйця з весни до середини літа. Личинки живуть у ґрунті, живлячись підмерзлими частинами рослин.

З ґрунтових шкідників найбільшої шкоди завдають дротяники та несправжні дротяники, які виїдають проросле насіння і пошкоджують молоді рослини. У висіяному насінні дротяники вигризають зародок, у сходів і молодої розсади перегризають підземну частину стебельця, від чого молоді рослини засихають і посіви зріджуються.

Дротяник

Росткова муха в Україні поширена скрізь. Крім гарбузових культур пошкоджує насіння та сходи квасолі, буряків, гороху, шпинату, кукурудзи, люпину, зернових та інших культур. Личинки росткової мухи іноді зустрічаються на капусті, цибулі та картоплі.

Протягом літа розвивається у трьох поколіннях. Зимує у ґрунті у стадії лялечки у несправжньому коконі. Вилітає муха у другій половині квітня і відкладає яйця на вологих та багатих на органічні речовини полях, найбільше у місцях, де на поверхні ґрунту залишився лежати незораний гній.

Росткова муха

На 5–10-й день відроджуються личинки, які вгризаються всередину насінин кабачків і виїдають ямки та борозенки на сім’ядолях. Пошкоджені насінини швидко загнивають і здебільшого не проростають, внаслідок чого дуже зріджуються сходи. Пізніше личинки вгризаються у корінці сходів і корені більш розвинутих рослин, проточуючи всередині ходи; як правило, такі рослини гинуть.

Система заходів захисту гарбузових культур від шкідників

У період вегетації захисні заходи проти шкідників необхідно здійснювати на основі спостережень за динамікою їх чисельності.

Істотне значення в обмеженні чисельності шкідників мають такі агротехнічні заходи: якісний передпосівний обробіток грунту і сівба культур в оптимальні строки, що сприяє швидкій і дружній появі сходів. Вирощування гарбузових культур у сівозміні, повернення їх на те саме поле не раніше, ніж через 3–4 роки і дотримання просторової ізоляції між плантаціями (відстань не менше 1,5 – 2 км); знищення бур’янів та післязбиральних решток; глибока зяблева оранка після збирання врожаю, ретельне заорювання гною для запобігання розвитку росткової мухи.

Хімічні заходи: Обприскування посівів інсектицидами Актеллік500 ЕС, КЕ (0,3–1,5 л/га); Вертимек 018 ЕС, КЕ (0,7–1,0 л/га);Карате 050 ЕС, к. е. (0,1 л/га) на огірках проти павутинного кліща, баштанної попелиці, тютюнового трипса; Децисf-люкс 25 ЕС, КЕ (0,2–0,3 л/га) на огірках проти росткової мухи, баштанної попелиці, тютюнового трипса; Карате Зеон 050 СS, СК (0,1 л/га) на огірках проти баштанної попелиці, тютюнового трипса; Мовенто 100 SС, КС (0,5–1,0 л/га) на огірках проти баштанної попелиці, тютюнового трипса.

Біологічні заходи: проти кліща і баштанної попелиці інсектоакарицидна на основі аверсектинів (Актофіт, Актоверм) – 4 мл на 1 л води (1–2 обробки). Обробки проводити за температури повітря вище +20°С.

Проти попелиці, озимої совки Натургард, в.р. (екстратматрину, 0,5%) – 0,3 –1,0 л/га.

 

Г.М. Ткаленко

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here