ТАЛІС F1 І ДЕРБІ F1 – надзвичайно ранні і комерційно привабливі гібриди Бейо

0
111038
врожай ТАЛІС F1 чекає на покупців

У селі Мостище Макарівського району Київської області на десяти гектарах орендованої землі вправно господарює Сергій Запорожець. Дві третини його ділянки займають овочеві культури. Орендар вирощує на них томати, цибулю і капусту, працює чітко за технологією, адже ще з юності, навчаючись на факультеті плодоовочівництва, екології та захисту рослин Уманського національного університету садівництва, опанував основи для отримання щедрих урожаїв. У подальшому фундаментальні знання аграрій примножував на практиці як власник плодового розплідника, найманий працівник у закордонних фермерів, агроном у господарствах Києво-Святошинського району тощо. А нині вже чотири роки поспіль Сергій Запорожець разом із напарником, таким же одноосібником, як і сам, Олександром Литвиненком, продовжує справу свого життя, вирощує якісні і екологічно безпечні овочі собі на втіху і людям на радість. Каже, що на відміну від плодових культур, овочеві вирощувати комерційно вигідніше. Адже з овочів можна отримати більш швидкий прибуток, легше маневрувати, заміняючи одні гібриди іншими, таким чином підлаштовуючись під кон’юнктуру ринку, яка постійно змінюється. А найкращим помічником фермеру у цій справі є якісне насіння, яке за дотримання технології забезпечує прогнозований результат. Тому Сергій Запорожець дуже прискіпливо ставиться до питання його вибору, за свою практику чоловік випробував чи не сотню сортів та гібридів різних овочевих культур, а примхливі погодні умови і нестабільні економічні чинники навчили його розбиратися, що, коли і як садити.

– Нині при виборі насіння надаю перевагу лише гібридам компанії Bejo Zaden. З

ТАЛІС F1

продукцією цього всесвітньовідомого бренду познайомився близько п’ятнадцяти років тому, коли працював агрономом в одному з сільгосппідприємств Києво-Святошинського району. Тоді ми використовували насіння кольрабі, броколі і солодкого перцю компанії Bejo Zaden. Жодних нарікань на його якість у мене за весь цей час не було. Зазначені характеристики насіння відпрацьовує, як то кажуть, на всі 100%. Тому й зараз, господарюючи на власному наділі, всі овочеві культури у мене «бейовські». Скажімо, якщо мова про томатні гібриди, то це ТОПСПОРТ F1, БЕНІТО F1, ТОМСК F1, ТОНОПА F1, ФЛЕТЧЕР F1, цибулю саджу РЕД РУМ F1, РЕД БУЛ F1 і ДЕРБІ F1, уподобав пізню капусту ТРАНСАМ F1 і ранню ТАЛІС F1. Вже другий рік поспіль вона порадувала мене врожаєм, – каже Сергій Запорожець.

ПЕРША З ПЕРШИХ – НАЙРАННЯ З РАННІХ

Вийшли в поле, щоб оглянути посіви та оцінити врожайність вищезгаданих гібридів. Під капусту ТАЛІС F1 у Сергія Запорожця виділено близько гектара. Врожай вже майже зібрали, але лишилася невеличка «демонстраційна» ділянка, де можна побачити дозрілі головки капусти з нижнім листям і стеблом. 

– Нижнє листя деінде з невеличкими круглими отворами. Але це не через шкідників, а тому, що у цьому році нас спіткало природне лихо. Вісімнадцятого червня пройшов сильний град, вибило не тільки посіви капусти, а і цибулі, – розповідає Сергій Запорожець. – Негода настільки сильно пошкодила листя, що могли залишитися без врожаю. Плюс тривали сильні дощі, що підвищувало небезпеку від грибних захворювань. Профілактично застосували на капусті фунгіциди, а щоб підтримати рослини після граду, «підгодували» їх  амінокислотами  і  гуматами по листу.

Сергій Запорожець задоволений вибором насіння

У результаті ТАЛІС F1 не лише дозрів за 60 днів, як і передбачено, а завдяки професійним зусиллям господаря і закладеним в ньому властивостям дав пристойний урожай. Як зазначає Сергій Запорожець, з 0.8 га він планує отримати щонайменше 60 тонн першокласних щільних головок ранньої капусти по 1,5–2 кілограми вагою. Причому, попри почасти надмірну кількість дощів у нинішньому вегетаційному сезоні, плоди ТАЛІСА F1 не розтріскалися, бо є стійкими до цього явища. Загалом рослини проявляють себе стійкими і до цвітушності, гібрид швидко набирає вал. Як повідомив регіональний менеджер ТОВ «Бейо Україна» Іван Басько, продукцію ТАЛІС F1 можна отримати на п’ять днів раніше, ніж інших ранніх гібридів. Зокрема, завдяки вищезазначеним характеристикам, в яких ми пересвідчилися, перебуваючи на Київщині, ТАЛІС F1 користується попитом у багатьох регіонах України. До того ж він гарно зберігається. 

– Цьогорічні погодні умови, маю на увазі не тільки град і зливи, а і травневі приморозки, не завадили ТАЛІС F1 досягти минулорічного рівня врожаю, за це він мені і подобається, – каже Сергій Запорожець. – Очевидні переваги  якісної селекції даються взнаки. Адже через холодну весну строки збирання більшості овочевих гібридів змістилися на кілька тижнів, а то і місяць, а строки збирання ТАЛІСА F1 – лише на тиждень. Це дає можливість бути першим на місцевому ринку ранньої капусти, відповідно більше заробити. 

Аграрій поділився власними напрацюваннями у вирощуванні ТАЛІС F1. Він розповів,

провідний менеджер ТОВ «Бейо Україна» Іван Басько, проводить огляд ранньої продукції ТАЛІС F1

що сіяли цей гібрид на початку квітня у теплиці, потім розсаду деякий час тримали на полі під  навісом. Після її висадження у відкритий грунт зробили один міжрядний обробіток – ручне прополювання. Саму розсаду в касетах і сходи на полі обробляють ЗЗР найвищої якості – виробництва провідних агрохімічних компаній світу, ніяких аналогів принципово не використовують. При внесенні інсектицидів додають прилипач, щоб рідина лишалася на листі,

а не стікала з листової пластини. Удобрювали ТАЛІС F1 нітроамофоскою і селітрою. Чітко дотримуються регламенту обробок – завжди працюють на випередження проблем, бо це економічно доцільніше. Тому й неприємних сюрпризів ні з хворобами капусти, ні зі шкідниками  у нинішньому сезоні не спостерігали.

КОМЕРЦІЙНЕ «ВІКНО» РАННЬОЇ ЦИБУЛІ

За словами Сергія Запорожця, цибуля технологічно складніша культура, ніж капуста у плані хімзахисту і зрошення. У той же час завдяки відсутності потреби у ручному прополюванні, яку застосовують на капусті, з ділянкою у 2,5 га, де цьогоріч посіяний гібрид ДЕРБІ F1, Сергій Запорожець і Олександр Литвиненко впоралися власноруч, без допомоги найманих працівників.

– Щоб цибулю не здолали бур’яни, після її пересадження з касети у відкритий грунт використовували гербіциди Гоал і Тотріл. Коли бур’яни тільки-но прокльовується, достатньо 20 грамів Гоала на гектар, таке дозування не травмує овочеву культуру, яка вже має по три листочки, натомість «прибирає» небажаних сусідів. До речі, за сезон не рекомендується вносити більше 2 літрів Гоала на гектар. У мене кількість Гоала не перевищує 250 грамів на гектар, у міру зміцнення рослин цибулі я збільшую дозу до 50 грамів на гектар, – ділиться досвідом Сергій Запорожець. 

Сергій Запорожець сподівається вигідно продати врожай

За словами господаря, як того вимагає технологія, застосування пестицидів варто вчасно припинити перед збиранням врожаю. Тому під час нашого візиту на цибулеве поле культуру вже давно не обробляли ЗЗР. Як зазначив Сергій Запорожець, якщо вчасно здійснювати захист і підживлення ДЕРБІ F1, проблем із цим гібридом із боку шкідників і хвороб не буде. Гібрид невибагливий, тому з ним легко працювати. 

– До пероноспорозу ДЕРБІ F1 стійкий, бактеріозом теж майже не вражається, навіть у дощове літо. У цьому році у дощову погоду застосовував на цій ранній цибулі Пергадо, і не так багато використав препарату, як на інших гібридах. Після градобою «підбадьорювали» ДЕРБІ F1 амінокислотами. У нашій місцевості була проблема з дротяником, тож працювали інсектицидами. За рахунок високого порогу стійкості ДЕРБІ F1 до основних хвороб і шкідників цибулі вдалося зекономити близько 30% ЗЗР, – підсумовує Сергій Запорожець.

Розповів аграрій і про ще один цікавий факт, який стосується ДЕРБІ F1, і чому він цьогоріч виділив цьому гібриду набагато більшу площу, ніж у попередні роки. Бо пересвідчився у наявності привабливих можливостей продажу цієї цибулі за максимально високою ціною. Справа в тім, що момент готовності ДЕРБІ F1 до продажу починається тоді, коли цибуля із південних регіонів вже майже вся реалізована на ринку, а цибуля із центральних і північних областей України ще не достигла. Це «вікно» відкрите недовго, але якщо в нього потрапити, можна взяти найвищу ціну за свій урожай. Отже, вже з середини липня ДЕРБІ F1 готується до продажу, справа лише у погоді, щоб була можливість досушити цибулю в полі до потрібної кондиції для її подальшого успішного збереження. До речі, за словами Сергія Запорожця, як для ранніх гібридів ДЕРБІ F1 демонструє чудові показники  лежкості. Навіть без спеціальних умов, у звичайному льосі, гібрид до березня не проростає. Господар поділився і нюансами вирощування ДЕРБІ F1.

– Цю цибулю починаємо висівати з 20-го лютого у касети на 160 вічок за допомогою

ДЕРБІ F1 крупним планом

спеціальної ручної сівалки, що набагато пришвидшує операцію. Для того, щоб цибулини виросли не більше семи сантиметрів у діаметрі, що є привабливим розміром для покупців, раніше зазвичай у кожне вічко закладали по кілька насінин, щоб на грядках було менше перерослих овочів. Але у випадку із ДЕРБІ F1 цей маневр виявився необов’язковим, цибулини і так виходять досить вирівняні, схожі одна на одну. У квітні переносимо розсаду у відкритий грунт у борозни, зроблені трактором, міжряддя становлять 20–25 см.  

Як уточнив Іван Басько, вегетаційний період ДЕРБІ F1 триває 90 діб. Цікаво, що попри погодні “вибрики” цьогорічного сезону, гібрид дозрів у строк і, вочевидь, ризикує таки потрапити у комерційне «вікно» продажів.

ДЕРБІ F1

Олександр Литвиненко

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here