Щоб і морква, і пекінка дочекалися націнки

0
111597

Старання селекціонерів плюс опанування технологій зберігання овочевих культур у рази підвищують лежкість, відтак, і ціну  плодів.

МОРКВА

У цьому неодноразово пересвідчилися у СТОВ «Воля», яке діє у селі Бубнівська Слобідка Золотоніського району, що на Черкащині. У господарстві окрім зернової групи вирощують картоплю і буряк, а також моркву, її культивують п’ятий рік поспіль. Як розповів завідуючий складом СТОВ «Воля» Торон Григорян, перший урожай моркви було де зберігати, адже у сільгосппідприємстві на той час вже діяло овочесховище. Його добудовували, розширювали, удосконалювали протягом багатьох років, стільки ж вчилися зберігати овочі. Хоча вчаться і понині, бо пізнання виробничих тонкощів це довготривалий, якщо не безперервний, процес, наголошує фахівець.

А перші практичні навички отримали при зберіганні картоплі і буряка. Опановували ази, користуючись рекомендаціями вітчизняної компанії, яка здійснювала монтаж вентиляційно-охолоджуючого обладнання у овочесховищі, а також порадами колег виробників. Та основну базу знань отримали завдяки власному досвіду, шляхом спроб і помилок, що стало цінним досягненням, коли прийшов час зберігати моркву.

За словами Торона Григоряна, у нинішньому сезоні вдалося досягти максимально ефективних результатів зі зберігання моркви. І не лише тому, що майстерність працівників овочесховища щороку зростає, але і завдяки співпраці з ТОВ «Бейо Україна». Адже вдалося підібрати найбільш підходящі для довготривалого зберігання гібриди, які гармонійно вписалися у виробничий процес. Мова про гібриди моркви Бангор F1, Кардіф F1 і Каскад F1 селекції голландської  компанії Bejo Zaden.  

– Процес зберігання починається з поля. Тому ми у минулому році спробували вирощувати Кардіф F1, а у 2019-му – Каскад F1, – каже Торон Григорян. – Ці гібриди якнайкраще підійшли для бізнес-моделі – зберігання до найприйнятнішої ринкової ціни. Зважаючи на наш досвід роботи з багатьма гібридами інших компаній, селекційні рішення Bejo Zaden нам найбільше припали до вподоби. Адже з ними зручніше і простіше працювати – менше відходів при сортуванні і калібруванні, плюс наявні характерні ознаки витривалості до несприятливих для зберігання температур, що суттєво зменшує відсоток псування сировини.

Як зазначили у СТОВ «Воля», близьке  знайомство з продуктами ТОВ «Бейо Україна» розпочалося з вирощування буряка Боро F1, який швидко став  фаворитом овочевого клину господарства. Моркву тут прибирають комбайном із гребеня, за рахунок цього процес викопування стає швидшим, ніж за аналогічної операції з гряди, і вихід товарної продукції вищий. Таким чином, у нинішньому сезоні на зберігання заклали близько двох тисяч тонн моркви. Кардіф F1 показав себе якнайкраще – максимальна вирівняність коренеплодів, наднизькій відсоток їх травмування при викопуванні і транспортуванні у охолоджувальну камеру. До того ж гібрид вирізняється між інших потужним листовим апаратом, який набагато менше піддається хворобам. Припали до вподоби форма, забарвлення і смак коренеплодів Кардіф F1.

Дбайливо збережену моркву СТОВ «Воля» постачає у мережі супермаркетів, на ринки та для переробки, з їх сировини виготовляють надзвичайно смачну страву –  «морву по-корейськи». Навіть попри нинішню ситуацію на ринку, де пропозиціями дешевої моркви, хоч греблю гати, продукція зі СТОВ «Воля» не залежується у сховищі. Господарники планують збути її залишки вже у березні за взаємовигідною ціною. І це, безсумнівно, є показником успішної організації бізнесу. Як зазначив менеджер ТОВ «Бейо Україна» Сергій Гордієнко, СТОВ «Воля» поки єдина аграрна компанія в його цьогорічній практиці, де не скаржаться на проблеми зі збутом моркви.  

Натомість, як зауважують у СТОВ «Воля», догодити клієнту зовсім не просто. Смакові вподобання споживачів дуже різні. Скажімо, у супермаркети охочіше приймають більш видовжені за формою коренеплоди, а на ринках люд краще розкуповує коротші, товстенькі морквини. Також вистачає охочих придбати миту морву, адже 1520 % її ваги становлять залишки грунту, який залишають на коренеплодах під час зберігання. Тому у господарстві діє цех із доробки і фасування продукції, що задовольняє максимум замовлень. До речі, як зазначив Торон Григорян, миту моркву при температурі 0°C можна без втрат якості зберігати близько місяця. Але якщо стовпчик термометра показуватиме +1520°C, строки скорочуються до тижня. Звісно, якщо не обробити продукт  спеціальними препаратами, які сприяють зберіганню. У СТОВ «Воля» запевнили, що потреби у таких заходах не бачать, адже при правильному підборі технології вирощування, насіння гібридів і впровадженні у виробничий процес необхідних заходів зі зберігання, морква у овочесховищі без втрат якості пролежить до літа. До речі, ця культура не вважається надто складною у зберіганні, принаймні, у порівнянні її з картоплею. Хоча б тому, що морву в рази легше охолодити, ніж картоплю. Технологічними тонкощами справи поділився Торон Григорян. Він зазначив: найоптимальніші умови для прибирання моркви з поля настають, коли температура повітря надворі знижується +10°C.  

– Камера для моркви ретельно прибирається від залишків і дезінфікується після зберігання попереднього врожаю. За два дні до початку збирання моркви у камері вмикаємо охолодження, щоб температура всередині не перевищувала  +5°C. Камери чималенькі, розраховані на 700 тонн продукції, тож знадобиться час, поки у них встановиться потрібна температура, – ділиться досвідом фахівець. – Коли камера заповнюється вщент, ще раз опускаємо температуру до 0 °C. Якщо у такому режимі залишити моркву і не відкривати камеру взагалі, вона може зберігатися максимально довго без втрат якості. Але, якщо процес продажів розпочати, то режим довгострокового зберігання порушується. Тоді моркву варто розпродувати протягом кількох місяців. Тобто, коли на ринку встановиться максимально прийнятна для продажу ціна і її зростання не передбачається, як нині відбувається з продажами нашої моркви, варто «розконсервовувати» камеру і починати процес збуту.    

провідний менеджер ТОВ “Бейо Україна” Сергій Гордієнко оглядає продукцію СТОВ “Воля” під час зберігання

Торон Григорян зазначив, що на довготривалість зберігання моркви впливає і такий нюанс, як швидкість заповнення камери. Тобто чимшвидше її вдасться заповнити і знизити температуру всередині, тим довше моркву можна зберігати. У СТОВ «Воля» зберігання ускладнюється великим об’ємом самих камер (у 700 тонн), бо технічні можливості збирання моркви обмежені  –   один гектар на добу, з якого зазвичай збирають  лише 90100 тонн. Тобто, щоб завантажити і закрити одну камеру на довготривале зберігання, знадобиться не менше тижня. Це призводить до суттєвої проблеми – моркву, яка вже зібрана і охолола у камері до +5°C, не можна тримати поряд із коренеплодами, які щойно прибули з поля і мають температуру +10°C, бо через перепад температур з’явиться зайвий конденсат. Тому у господарстві довелося шукати вихід. І він знайшовся. Нині моркву з поля охолоджують до +5°C у іншій камері, а потім розміщують у камері, де вона зберігатиметься до продажу.  

– Морква зберігається у дерев’яних контейнерах, розрахованих на тонну сировини, тому треба пильнувати, щоб усередині камери коренеплоди не почали підсихати, – продовжує розповідь Торон Григорян. – Адже для довготривалого зберігання моркви потрібний рівень вологи має становити 98%. Коли цей показник знижується, треба використати зволожувачі повітря або зволожувати підлогу у камері, щоб підвищити вологість. Треба пильнувати і за газовим середовищем всередині камери. Під час зберігання моркви відбувається великий викид СО2, тому потужне вентиляційне обладнання є незамінним компонентом у овочесховищі.

ПЕКІНСЬКА КАПУСТА

Нюансами зберігання і вирощуванні однієї з найвибагливіших овочевих культур – пекінської капусти з нами поділилися у ТОВ «Факел», що є одним  з найпотужніших овочевих господарство в Одеському районі. Тут шостий рік поспіль вирощують пекінську капусту. З огляду на досвід випробування цієї культури, зупинили свій вибір на БілкоF1– гібриді від компанії Bejo Zaden, який вирізняється стійкістю до багатьох рас кили і є придатним для довготривалого зберігання. Як пояснюють свій вибір у ТОВ «Факел», окрім гарної зовнішності, БілкоF1 не так сильно піддається всім видам бактеріозів, як гібриди інших компаній, як під час вирощування, так і зберігання. Тому агрохімічних обробок БілкоF1 потребує менше.  

– За шість років використання БілкоF1 ми вивчили всі нюанси вирощування і зберігання цього гібриду, – каже головний агроном ТОВ «Факел» Ігор Шумейко. – Якість насіння була і залишається незмінною. При садінні як у відкритий грунт, так і у касети, його схожість є максимально високою і прогнозованою. Тому не бачу сенсу змінювати або доповнювати посадковий матеріал за рахунок інших гібридів. До речі, у нинішньому сезоні ми плануємо збільшити площі під «пекінкою», і це завдяки нашому давньому знайомству з БілкоF1. Сподіваюся, гібрид і надалі залишатиметься беззаперечним фаворитом капустяного клину у господарстві.

фасовочний цех у ТОВ «Факел»

До речі, як розповів фахівець, на полях ТОВ «Факел» окрім пекінської капусти присутні й інші культури – томати, огірки, капуста білоголова, буряк, морква. Серед цього розмаїття також присутні гібриди Bejo Zaden, оскільки українське представництво цієї компанії – ТОВ «Бейо Україна» має у своєму розпорядженні надзвичайно широкий асортимент насіння овочевих культур, здатний забезпечити будь-які вимоги.  

– Нашою стратегією побудови бізнесу є гібриди без сюрпризів, – продовжує розповідь Ігор Шумейко. – Якщо якість готової продукції влаштовує нас і споживачів, і ми вивчили особливості її виробництва, а також біологічні особливості гібриду протягом років залишаються незмінними, то навіщо шукати пригод там, де вони не потрібні? Адже процес реалізації і без того є досить складною і непередбачуваною справою.

За словами фахівця, у ТОВ «Факел» збирання врожаю пекінської капусти відбувається вручну. Починають збирати найбільш дозрілі качани, таким чином включаючись у процес реалізації. Коли настають перші приморозки, Ігор Шумейко радить весь врожай перемістити у сховище, бо якщо залишити його на полі, кількість качанів почне знижуватися.

– Приморозки не псують пекінську капусту, натомість ускладнюють доступ кореневої системи до кальцію. Тому рослина, продовжуючи вегетацію, починає діставати необхідний елемент зі свого листя, яке висихає, стає малопридатним для споживання.

Як запевнив фахівець, для «пекінки» найкомфортнішою температурою зберігання є 12 °C. Якщо обладнання сховища дозволяє контролювати рівень  вологості повітря, продукт здатний пролежати 45 місяців без значних втрат якості. У випадку зберігання БілкоF1 термін ще збільшується.  

Хоча, як наголошують у ТОВ «Факел», занадто довгі терміни зберігання їм не потрібні. Оскільки господарство з року в рік має постійні канали збуту, і є можливість накреслити хоча б приблизний план реалізації готової продукції. Тому «пекінка» не залежувалася у овочесховищі довше, ніж до квітня, коли на український ринок може вийти конкурентний за ціною імпортний продукт.

Олександр Литвиненко