Теплична полуниця + солодкий перець = вигідне сусідство

0
112142

«Коли у серпні минулого року на базі фермерського господарства «Беррі Прикарпаття», яке знаходиться у Івано-Франківській області, вперше відбувся фестиваль ZAHID BERRY FEST, у якому взяли участь фермери з різних регіонів України, на потенціал вирощування ранньої полуниці на Прикарпатті почали дивитися оптимістичніше, – каже Богдан Лутчин, власник і керівник «Беррі Прикарпаття». – Адже у нас клімат не настільки сприятливий для отримання ранніх врожаїв, як, скажімо, на півдні держави чи на Закарпатті. Їм і Бог велів використовувати сприятливі погодні умови. А прикарпатцям варто застосовувати технологічні рішення – плівкові тунелі іспанського типу, як це роблять у Польщі, Німеччині і Нідерландах. Конструкції дозволяють використовувати потенціал ремонтантних сортів полуниці з травня до кінця листопада, щодня збирати врожай і постачати свіжу продукцію на прилавки магазинів. Тому гаслом ФГ «Беррі Прикарпаття», де використовують такі тунелі, є «Вранці на полі – ввечері у Вас на столі», що, звісно, не може не подобатися постійним клієнтам».

Прикметним є те, що Богдан Лутчин не має аграрної освіти. Його бізнес на полуниці існує всього п’ять років. До цього чоловік заробляв на життя транспортуванням українських заробітчан у закордоння, зокрема і на полуничні плантації. Там у нього і виникла ідея застосувати досвід німецьких, польських і нідерландських фермерів на рідній землі.

– А чому б у нас не зробити аналогічно. Люди ж наші роботящі, не гірше, ніж деінде. Тепер наше господарство слугує прикладом для початківців. Краще раз побачити, ніж доходити до того роками. Моя мета – показати, що можна успішно займатися ягідництвом і в Україні, гідно заробляти на цій справі, не виїжджаючи за кордон, – зауважує Богдан Лутчин.

Богдан Лутчин

Що порадите початківцям насамперед?

– Потрібно починати з посадкового матеріалу. В його якості і правильному підборі криється головний секрет. Має бути здоровий матеріал, сорти з потенціалом росту. Але відразу починати з закордонного матеріалу, скажімо, італійського, який ми обрали, не просто. У них мінімальна партія починається від 10000 саджанців, відповідна і ціна, недоступна для аматора ягідника. Відтак він шукає альтернативу і часто розчаровується, бо не знаходить якісного посадкового матеріалу дрібної партії – рослини частіше хворіють, їх врожайність нижче зазначеної тощо. І це велика проблема вітчизняного ягідництва. Наше господарство після декількох років випробувань сортів голландської селекції перейшло на сорти з італійського розсаднику Маццоні. Бо у голландських сортів наприкінці сезону у наших умовах ягода ставала дрібніша. Тому нині у тунелях «Беррі Прикарпаття» домінує італійський сорт нейтрального дня Мурано. Він є високопродуктивним, рослини невибагливі, ягода велика, ароматна і солодка. Оскільки працюємо виключно на свіжий ринок, це ключові характеристики при виборі посадкового матеріалу. А у відкритому грунті культивуємо пізньостиглий сорт Магнус. Коли у більшості господарств полуниця вже відійшла, Магнус починає плодоносити, процес триває близько трьох тижнів. Нам він підходить не лише завдяки гарним характеристикам. Магнус, так би мовити, «підміняє» Мурано, коли останній після раннього плодоношення випускає вуса. У цей період ягід стає обмаль, і щоб задовольнити щоденний попит, ми збираємо ягоди Магнуса. Грядки мульчуємо чорною плівкою. Цього достатньо, щоб бур’яни не заважали збирати врожай. Не викидаємо і дрібну ягоду, яка, звісно, трапляється. Робимо з неї пастилу. За рахунок цього колектив має роботу і взимку, а відтак майже цілий рік. У цьому зацікавлений кожен фермер, бо важко знайти добросовісних працівників на тимчасову роботу.

У «Беррі Прикарпаття» полуниця росте у захищеному грунті на ділянці розміром близько гектара. Приблизно така ж за розміром плантація, де культивують сорт Магнус, є без укриття. За словами Богдана Лутчина, використання тунелів іспанського типу забезпечує досить комфортні умови праці. По-перше, сухо, по-друге, не холодно і не спекотно. А конкурентна і вчасна зарплата стимулює працівників сумлінно ставитися до роботи, бо якісне виконання технологічних операцій  впливає на рентабельність підприємства, ціну товару, а відтак і доходи робітників.

– Якщо виробляєте якісний товар, обов’язково знайдете покупця, – переконує Богдан Лутчин, – Скажімо, ми завдяки вирощуванню у тунелях примудрилися наздоганяти «закарпатський» сезон полуниці. Ранній урожай збираємо приблизно в один і той же період із закарпатцями. Нас до вирощування у тунелях примусили погодні умови. Часті дощі під час плодоношення призводили до гниття ягід та збитків. Тому на зорі діяльності підприємства почав випробовувати технологію вирощування полуниці у захищеному грунті. Спочатку у невеличкій теплиці 50х6 метрів. Згодом, на третій рік роботи, встановили тунелі. Інвестували не тільки власні кошти, а і від обласної програми впровадження інновацій, де на конкурсній основі довели ефективність капіталовкладень. Роботи з будівництва тунелів іспанського типу здійснювали вітчизняні підрядники. Плівку придбали грецького виробництва, спеціальну – для рослин, які плодоносять літом. Виріб на 25% розсіює ультрафіолет. Плюс, коли нічна температура на вулиці встановлюється вище +12°C, бічні і торцеві стінки теплиці прибираємо, за рахунок цього температура у тунелях зберігається нижчою, ніж зовні, приблизно на 10°C. Цим забезпечується ефективне провітрювання, тому що при температурі +32°C квітка полуниці стерилізується. Щоб ранньою весною отримати високоякісну ягоду, ми використовуємо джмелів від компанії Копперт.

Нам знадобилося п’ять років, щоб налагодити всі виробничі процеси і пристосуватися до технологічних нюансів так, щоб бізнес-модель працювала, як годинниковий механізм. 

такий вигляд має жолоб
вигляд жолобу зовні теплиці

Чи розглядали інші варіанти накриття конструкцій, скажімо, скляне або полікарбонатне?

– Щодо скляних теплиць, то там вища вартість споруди, тому інша технологія і розрахунки окупності проєкту. Зазвичай у скляних теплицях використовують опалення, що в умовах подорожчання енергоносіїв не завжди рентабельно. А світлопрозорість полікарбонату з роками знижується, погіршуючи врожайність культури. Тому ці варіанти теплиць я не розглядав.  До того ж, якісна плівка служитиме 4– 5 років, цього терміну достатньо, щоб вона себе цілком окупила.

Який період окупності ваших теплиць?

– Протягом двох сезонів. Якщо посадити у міжряддях солодкий перець, за нашими підрахунками, можна і за рік компенсувати інвестиції у споруду. Ми взагалі відмовилися від дворядної системи висадки полуниці на користь однорядної. По-перше, так легше і швидше вибирати ягоду і краще провітрюються грядки. По-друге, при однорядній системі та сама урожайність і кількість ягід. І по-третє, якщо посадити поряд із полуницею солодкий перець, можна збільшити рентабельність теплиці чи не вдвічі. Перші експерименти з перцем ми робили у позаминулому році – висадили близько півтисячі саджанців. Тестували продажі у міні-маркетах і ресторанах. Результати виявилися обнадійливими. Плюс і полуниця, і перець потребують калійного живлення, тож через «краплю» подаємо цим культурам спільний набір мікроелементів. А улітку, коли у липні–серпні стає найспекотніше, перець виконує функцію додаткового притінення рослин полуниці. Але треба обирати середньорослі гібриди, щоб не перебрати із затіненням. Місце для додаткових гряд звільнили завдяки такій новації, як жолоб. Він з’єднує укриття двох тунелів. Таким чином вода з теплиці стікає в нього, не перезволожуючи крайні грядки, відводиться від споруди на потрібну відстань. Цього року плануємо висадити близько 10000 саджанців солодкого перцю на звільнені від полуниці місця під крапельну стрічку.

На ZAHID BERRY FEST зафіксовано рекорд України – мапа з полуниці
На фестивалі ZAHID BERRY FEST зафіксовано новий рекорд України – найбільший торт з полуниці

Що можете розповісти про плани на майбутнє?

Теплиці – це гарантія отримання врожаю. Особливо коли погодні умови стають більш аномальними. Тому моє бачення розвитку полягає в удосконаленні технологічного обладнання тунелів. До речі, чим більша за об’ємом споруда, тим більше прогрівається грунт, тим повільніше вона охолоджується, але повільніше і нагрівається. Висота моєї теплиці 3.5 метра. Скажімо, при приморозках у -3 і -5°C я не боюся, що полуниця підмерзне, навіть коли не накрита агроволокном. Чим більша площа теплиці, тим менший ризик вимерзання насаджень при критично низьких температурах. Тому існує тенденція до збільшення площ захищеного грунту.

У найближчому майбутньому плануємо поступово переходити на гідропоніку, щоб підвищити врожайність. До того ж грунт у тунелях виснажується. По великому рахунку, у теплицях через 2–3 роки має відбуватися сівозміна. Радять садити гірчицю після полуниці, потім рік грунт має відпочивати. Тому, щоб не будувати нові тунелі, варто переходити на гідропоніку, вирощувати ягоди на кокосовому волокні, як у Польщі це зараз масово роблять. Для цієї мети минулого року придбали фертигаційний вузол.

Господар розповів, що у «Беррі Прикарпаття» досліджують різноманітні сорти полуниці. Адже ринок не стоїть на місці. Щоб догодити клієнтам, треба тримати руку на його пульсі. Основними споживачами врожаю «Беррі Прикарпаття» є мешканці Івано-Франківська, адже угіддя господарства знаходяться всього за 15 хвилин їзди від центру міста у селі Чукалівка. Споживачі не лише замовляють кошики з полуницею онлайн, можуть її придбати і у невеличких магазинах та локальних мережах. Оскільки стратегія господарства спрямована виключно на свіжий ринок, ягода завжди має бути свіжа і смачна. А щоб досягти її високої якості, не варто розпорошувати увагу на інші культури, переконаний Богдан Лутчин. Тому експерименти з вирощування кавунів, лохини, малини  у «Беррі Прикарпаття» не тривали довго, адже  полуниця виграла конкурентне ралі з цими культурами. Щорічний високий попит на ягоду і висока ціна на продукт – його левова частка продається поза сезоном – зіграли вирішальну роль, за умови вирощування полуниці у теплицях тунельного типу.

 

Олександр Литвиненко