Ринок плодів і ягід – чого очікувати

0
112225

Світовий ринок плодів і ягід характеризується щорічними темпами приросту їх виробництва на рівні 2—3 %, що зумовлено зміною переваг у споживанні, високою платоспроможністю населення та збільшенням його кількості. Зростання попиту на плодоягідну продукцію супроводжується посиленням конкуренції за ринки збуту і збільшенням обсягів їх експортних та імпортних поставок. Встановлено, що перші три лідерські позиції за обсягами виробництва плодів і ягід у світі займають банани, яблука та апельсини – близько 70% (290 млн т), а це до 38 кг на особу в рік. Перше місце за обсягами виробництва та продажу плодів і ягід належить Китаю, частка валових зборів якого становить до 30 % світових, а це до 135,0 млн тонн в рік.

Сконцентруємо увагу на яблуках, які займають основну частку у валовому зборі плодів і ягід України – 56,8% (1,5 млн т) та друге місце у світі після бананів. За рівнем виробництва яблук наша країна, за даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, у 2017 р. займала 12 місце у світі за площами плодоносних насаджень, та лише 45-те за урожайністю.

У трійку найбільших виробників яблук входять Китай – 41,4 млн т, США – 5,2 млн т, Туреччина – 3,0 млн т. За площами лідерські позиції займали Китай – 2,2 млн га, Індія – 0,3 млн га, Росія – 0,2 млн га. За рівнем продуктивності яблук в ТОР-3 увійшли Швейцарія – 59,3 т/га, Нова Зеландія – 52,7 т/га, Чилі – 49,1 т/га.

За нашими дослідженнями, потенційними споживачами українських яблук можуть бути країни-члени ЄС – Естонія, Фінляндія, Латвія, Данія, Ірландія, Швеція, Словаччина, Болгарія, Греція, де виробництво цієї продукції знаходиться на досить низькому рівні – до 10 кг на особу в рік, при тому, що чисельність населення у рази нижча, ніж в Україні (42,2 млн чол. станом на 01.01.2019 р.) (рис. 1).

Рис. 1. Потенційні країни-партнери з торгівлі яблуками

Споживання. Рівень споживання плодів і ягід, а також яблук  в Україні нижчий порівняно, скажімо, з Австрією, де цей показник становить 48,3 кг на особу в рік, з Туреччиною і Словенією – до 35 кг (рис. 2). У Китаї, незважаючи на найбільші світові обсяги виробництва, цей показник становить лише 21 кг, що менше на 5%, ніж в Україні.

Рис. 2. Світові лідери зі споживання яблук, кг на особу в рік

Цитрусові плоди і банани займають важливе місце у раціоні українців, особливо у мешканців великих міст. У світі найбільше бананів споживається у Домініканській республіці – до 65 кг на особу в рік. В Еквадорі, який є найбільшим постачальником бананів в Україну, цей показник практично у 2 рази нижчий. Цитрусових найбільше споживається в Люксембурзі – 105 кг, Ірландії, Домініканській республіці – 85-95 кг, Франції – до 50 кг.

Країни-імпортери. З підвищенням рівня виробництва плодів і ягід між країнами світу посилюється конкуренція за ринки збуту. Щорічно збільшуються обсяги експортних та імпортних поставок плодів і ягід на 10– 15%. Серед основних імпортерів плодоягідної продукції виділяються: яблук – Іспанія, Великобританія, Китай, Білорусь, Німеччина, Російська Федерація –до 35% (2,9 млн т); бананів – Китай, Японія, Великобританія, Бельгія, Російська Федерація, Німеччина, США – до 60% (12,6 млн т); апельсинів – Нідерланди, Китай, Франція, Німеччина, Росія, Великобританія, США – до 50% (3,5 млн т).

Хто отримав найбільші доходи? У ТОР-3 країн-експортерів яблук входять Італія, Польща, Китай – до 40% (3,5 млн т). Основний дохід від їх реалізації отримали Італія, США, Китай – 46% (3,3 млрд грн). Польща є більш конкурентоспроможною за цінами (нижчі) та обсягами експортних поставок яблук (більші) порівняно зі США. Однак останні змогли менші в 1,4 раза партії цих плодів реалізувати дорожче у 2,3 раза.

Лідерами продажу бананів є Гватемала, Коста Ріка, Еквадор – до 51% (10,5 млн т). Разом вартість поставок цих країн складає 43%, або 4,7 млрд грн.

До ТОР-4 з експорту цитрусових плодів увійшли Єгипет, США, Південна Африка, Іспанія – до 60% (4,1 млн т). Дохід від їх реалізації разом склав до 3,0 млрд грн.

Українські реалії

Вітчизняний ринок плодів і ягід, попри значний термін після отримання Україною статусу країни з ринковою економікою (визнано ЄС 2005 р., США 2006 р.), неможливо назвати довершеним як за структурою формування пропозиції, так і за забезпеченням попиту. Однак очевидно, що в останні роки комерційні структури зацікавлені у створенні значних партій плодоягідної продукції для збуту, особливо горіха грецького та малопоширених ягід. Актуальним на сьогодні є питання оптимального розвитку вітчизняного ринку плодів і ягід, в основі чого стоїть раціональне споживання цієї продукції.

Пропозиція на плодоягідному ринку представлена продукцією вітчизняного виробництва, яка має високий потенціал вирощування, та імпортом (переважно об’єктивно необхідні поставки – цитрусові та банани). В Україні плодоягідна продукція виробляється двома категоріями господарств – сільськогосподарськими підприємствами та господарствами населення. Причому основна частка плодів і ягід припадає на останніх – 78,5% (2014,7 тис. т). Серед плодів зерняткових культур у 2018 р. вироблялися переважно яблука – 88,5% (1457,5 тис. т), з кісточкових вишня – 33,6% (218,7 тис. т), з горіхів грецькі горіхи – 100,0% (127,2 тис. т), з ягід суниця – 45,1% (62,3 тис. т). У 2018 р. вироблено 60,9 кг плодів і ягід на особу, в т. ч. зерняткових – 39,1 кг, кісточкових – 15,5 кг, горіхів – 3,0 кг, ягід – 3,3 кг (рис. 3).

Рис. 3. Виробництво плодів і ягід в Україні у 2018 р., кг на особу

Показники споживання плодів і ягід на особу в рік суттєво відрізняються від встановлених норм. Так, рівень споживання в 2018 р. складав до 57 кг на особу, що на 70% відповідає нормі у 82 кг (без винограду). По всіх видах продукції показники виробництва перевищують споживання через незначні обсяги імпортних надходжень (крім плодів об’єктивно необхідного імпорту) та експортних поставок (рис. 4).

Рис. 4. Показники споживання плодів і ягід в Україні  у 2018 р., кг на особу

Фонд споживання плодів і ягід майже на 30% формується за рахунок імпортних поставок. Найбільші обсяги об’єктивно необхідного імпорту (цитрусові, банани, фініки, ананаси) – 14,4 кг на особу в рік (рис. 5).

Рис. 5. Імпорт плодів і ягід в Україні у 2018 р., кг на особу

Прогноз. За даними Держстату України, впродовж останніх п’яти років (2014-2018 рр.) площі плодоносних насаджень у сільськогосподарських підприємствах скоротилися на 22% до 50,7 тис. га. В господарствах населення спостерігається сталість – площі у межах 145–147 тис. га. З огляду на те, що урожайність у всіх категоріях господарств стала – відповідно 5–7 т/га та 11–12 т/га – у найближчій перспективі (до 2020 р.) очікується незначне збільшення обсягів виробництва плодів і ягід – до 2,6 млн т. Це відбудеться за рахунок вступу молодих насаджень у товарне плодоношення та незначного підвищення урожайності порівняно з 2019 р. Так, у 2019 р. передбачається нижчий рівень виробництва порівняно із попереднім роком через перенавантаження плодових дерев (завдяки сприятливим природно-кліматичним умовам 2018 р. відзначився рекордним урожаєм яблук у всіх категоріях господарств). 

Незначне розширення обсягів вітчизняного виробництва, об’єктивно необхідного імпорту, збільшення платоспроможного попиту та динаміка зниження чисельності населення в Україні вплине на формування рівня споживання плодів і ягід. Так, у 2020 р. очікується споживання цієї продукції до 60 кг на особу.

На наше переконання, беззаперечним є те, що у подальшому для розширення місткості ринку та повноцінного забезпечення потреб населення у якісних плодах і ягодах відповідно до раціональних норм споживання, розширення експортних поставок і переорієнтації статусу країни з постачальника сировини на постачальника готової плодоягідної продукції особливо важливе значення має розширення виробництва сільськогосподарськими підприємствами. Продукція, вироблена господарствами населення, є неконкурентоспроможною на світовому ринку ні за якістю, ні за ціною.

Сало Інна Анатоліївна, доктор економічних наук, заступник завідувача відділу науково-організаційної роботи, Український інститут експертизи сортів рослин