ПЕРЕЩЕПЛЕННЯ ЯБЛУНЬ І ГРУШ

0
11457

Підстави для реконструкції та оновлення сортів і необхідності перещеплення

Чи то у фермерському або й великотоварному саду, чи на дачній або присадибній ділянці після декількох років плодоношення дерев, оцінки їх товарно-біологічних, смакових та технологічних властивостей ми можемо розчаровуватись, а точніше, прийти до висновку: треба, щоб було краще.

  • Підгрунтям для цього може бути низка невідповідностей:
    – невідповідність отриманого врожаю параметрам раніше заявленого сорту;
    – бажання збільшити або зменшити кількість дерев уже наявного сорту;
    – наявність на купленій землі чи садибі дерев напівкультурок (невідомого походження або ж просто сіянців дикорослих яблунь та груш);
    – просте бажання закріпити і вирощувати новіший та конкурентніший на даний час сорт.
Плоди ранньо-осіннього сорту Слава переможцям

Наведемо конкретні приклади, коли несподівано можуть виникати питання, яких ні до посадки саду, ні навіть після декількох років його плодоношення не очікували:
– висаджування у приміських садах значної кількості дерев літніх та ранньоосінніх сортів спочатку здавалось доцільним, але вплив змін клімату у бік явного потепління це під коректував;
– раніше дуже смачний осінній сорт Слава Переможцям став практично літнім, а на його місце «вдало заступив» попередньо заявлений як зимовий, а насправді чудовий за продуктивністю, крупноплідністю та смаком пізньоосінній сорт Граф Еззо;
– за певних грунтових та кліматичних умов (не масово) чудовий слаборослий високоврожайний та смачний зимовий сорт Чемпіон може уражуватись «склянистістю м’якоті», що значно вкорочує його лежкість та і прибутковість у цілому. Водночас колись висаджені на слаборослих підщепах дерева цього сорту рано «старіють» та вказують на доцільність «більш сильної основи» або ж повного перещеплення, наприклад, ще смачнішим, більш зимо- і високостійким, в т.ч. до усіх грибних хвороб сортом Амулет;

Плоди пізньо-осіннього сорту Граф Еззо

– у центральних, північних та північно-західних областях України деякі європейські сорти чуттєві до зимового пошкодження морозобоїнами штамбів, наслідком яких стає розвиток хвороб кори та деревини (як чудовий за продуктивністю, лежкістю та смаком голландський сорт Еліза);
– у тих же центральних, північних та північно-західних областях України деякі європейські сорти (як класичні Джонаголд або Гала) у зв’язку з тривалими осіннім теплом не набувають потрібного забарвлення – виникає доцільність у «темніших» Ред Джонапринц та новіших клонах Гали;
– чудовий за врожайністю, крупноплідністю та маслянистим солодким смаком український осінній сорт груші Малівчанка виявився досить сильнорослим, але водночас практично несумісним із айвовими підщепами і потребує «під себе посередника»;
– водночас чудовий за всіма параметрами ранньозимовий сорт груші Ноябрьска на айвовій підщепі на легких та бідних грунтах є досить слаборослим, підтверджує доцільність використання «під себе сильнішого посередника».

Зимовий Лігол

Рано чи пізно у кожного садівника виникає питання стосовно покращення співвідношення певних сортів у саду. І саме тут прийде на допомогу можливість вдосконалення сортів методом перещеплення у крону уже існуючих дерев різного віку. Тобто нам не треба викорчовувати дерева, не втрачати дорогоцінний час чи додаткові фінанси. Сам же прийом і називається «перещепленням», тому що щеплюються уже існуючі (і раніше окультурені) дерева.

Кращі способи і терміни
Перше і головне – визначитись із новим необхідним сортом, кращим для прибуткових продажів чи власних потреб, більш пізнього достигання, придатного для тривалого зберігання або ж просто смачнішого та ціннішого для споживання і переробки. Придбати (краще до морозів) чи заготовити (аж до ранньої весни) нормально визрілі здерев’янілі живці-пагони довжиною у 30–60 см. За необхідності – відкрито зберігати у холодному та вогкому погребі або ж (попередньо запакувавши у плівку) у холодильнику.

Тип зростання у місці щеплення яблуні Лігол на вегетативно-розмножувану підщепу 54-118 ( підщепа залишається тонкою

Серед усіх плодових культур яблуня та груша (як і серед кісточкових культур слива) є найбільш технологічними у перещепленні: способи можна використати простіші, виконувати у найкоротші терміни, зростання буде достатньо якісним і без відломів. І уже через 2 роки матимемо перші і кращі плоди, а через 3–4 роки – абсолютно нове дерево.

У рік щеплення

Перещеплювати слід високо: залишаємо існуючий штамб, переміщуємось до розвилок основних гілок, товщина яких має бути оптимально від 1 до 5 см. Товстіші гілки важче приживаються, можливі будуть утворення ран через хвороби кори. Таким чином, працюватимемо з уже наявним «штамбоутворювачем» або «скелетоутворювачем».
Найкраще перещеплювати способами «за кору» та «поліпшеною копуліровкою». Спільним для обох є підготовка живця (частини живця із 3–5 бруньками) для щеплення: одним рухом садового ножа у нижній частині робимо продовгуватий (3–4см) косий зріз. У ранні терміни – до початку сокоруху і на тонких гілках краще працювати «копуліровкою». На Київщині то буде перша декада квітні. На товстіших гілках працюємо «за кору» уже майже у фазу «зеленого конуса», тобто початку розпускання бруньок, що видно уже оком. На Київщині це третя декада квітня або перші числа травня. В обох випадках місце щеплення туго замотуємо плівкою, а поперечні зрізи (торці) замазуємо садовим варом оптимальної густоти. У пізніші терміни використовуємо тугіший вар, а при більш ранніх – рідкіший.

Через рік після шеплення

Оскільки перещепленню підлягає усе дерево, то і необхідно пропрацювати мінімум на 5–7-ми гілках різної товщини. Якщо живці були заготовлені завчасно «сплячими», наприкінці квітня на одному дереві можна працювати і обома способами: тонкі гілки – «копуліровкою», а товсті – «за кору» та ще й двома живцями з обох боків.

Через два роки після перещеплення

Оскільки більшість сортів у перший рік щеплення не зможуть дати пагони другої хвилі росту (у виноградарстві їх називають пасинками), то і при проведенні перещеплення варто працювати із живцями не з 2–3 бруньками, а у 4–6 штук. Логіка проста: більша кількість точок росту дають пагони тонші та під тупішими кутами, відповідно з кращим кріпленням та меншими ризиками відломів. Але головне – у даному випадку ми формуємо не саджанець, а дерево, яке невдовзі має плодоносити. А як відомо, плодові бруньки на пагонах-жировиках не формуються.

Весняне перещеплення всього дерева груші, для використання у якості зимостійкого скелето-утворювача
Плоди ранньо-осіннього сорту Малівчанка
Те ж дерево груші восени, через пів року після перещеплення

Особливості догляду і формування у перші роки після перещеплення
У рік проведення – періодично видаляємо із самої весни і влітку зелені пагони нижче місця щеплення. Послаблюємо обв’язочну плівку не знімаючи, а роблячи ножем по ній короткі та косі порізи, внаслідок чого при потовщенні нових пагонів вона або сама розповзеться, або наприкінці червня її можна повністю зняти. Запобігаємо поломам ростучих пагонів шляхом їх підв’язування, контролюємо і нейтралізуємо шкідників та хвороби.

Плоди ранньо-зимового сорту Ноябрьска
Щеплення зимового сорту на гілки дерева літнього сорту – двома способами (нижня гілка «копуліровкою»)
Щеплення зимового сорту на гілки дерева осіннього сорту – двома способами (нижня гілка способом «за кору»)

На другий–третій роки, пам’ятаючи, що формуємо скороплідне дерево, розподіляємо наявні вище місця щеплення пагони у просторі за принципом «віяла». А саме: один – майже вертикально для формування нового «провідника», два–три – напівпохило для нових напівскелетних гілок та декілька найтонших – майже горизонтально для отримання врожаю у наступному році. За сприятливих умов приживання і росту та для стимулювання здатності щепленого сорту давати передчасні пагони на сильних гілках робимо прищипування верхівок.

плоди зимового сорту Чемпіон

З чим варто і не варто працювати
У межах самого виду «яблуня домашня» різні сорти, навіть при різних строках достигання, достатньо сумісні між собою (як і у груші). Тобто на відоме чи невідоме (з помологічної точки зору) існуюче дерево можна щепити нові крупноплідні сорти, і в подальшому все буде добре. Важливо, щоб обоє були стійкими до вірусних та грибних захворювань.

Плоди ранньо-зимового сорту Амулет

Навіть дерева – напівкультурки (лісові яблуня чи груша) у 4–10 років стануть чудовою основою як для одного, так і для декількох сортів одночасно: тобто на декількох гілках можна щепити навіть декілька різних за строками достигання сортів.
Чого слід уникати. Оскільки у сучасному інтенсивному садівництві застосовуються переважно слаборослі вегетативні підщепи, їх використання у якості штамбоутворювачів є неможливим через надто велику різницю (у місці перещеплення) по товщині та силі росту. Навіть середньоросла підщепа 54–118 «не встигатиме» за потовщенням культурного сорту, що і призведе до поломів ( фото 1). Або ж потрібна буде надійна опора. Особливо уважно слід підбирати компоненти для груші: треба знати, чи сумісний новий сорт із айвовими підщепами, чи, може, потребує «посередника».

В.В.Павлюк, А.І.Трохимчук, Ю.Б.Ходаківська
Інститут садівництва НААН

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here