КАРТОПЛЯ НА ГІДРОПОНІЦІ: ЕКСПЕРИМЕНТИ ТРИВАЮТЬ

0
111000

Вирощуванням картоплі на гідропоніці цікавляться як професійні аграрії, так і аматори. Бо альтернатива отримання солідного врожаю бульбоплодів з невеличкої земельної ділянки приваблює. Тому експерименти із субстратом і живильним розчині триватимуть і надалі.

Гідропонні системи встановлюють як у теплицях, так і просто неба, вирощуючи по кілька врожаїв картоплі на рік. До того ж рослини картоплі вирощені гідропонним методом дозрівають швидше, ніж у відкритому грунті. Найкращі рекомендації з організації гідропонної плантації картоплі ми спробували об’єднати у цій статті.

Як пишуть практики, оптимальний ріст картоплі у гідропонній системі триває за температури 18-24°C і кількості світлових годин щодня має становити 10-12, мінімум – 6. Тому облаштовувати гідропонну систему все ж радять у приміщеннях із контрольованим середовищем.

Методи вирощування 

1) Субстратна культура. Коріння рослин знаходяться в субстраті, просякнутому живильним розчином. Насичення водою здійснюється шляхом періодичного підтоплення, капілярного або звичайного поливу. Це вважається найбільш поширеним і зручний методом для домашнього застосування.

Технологія вирощування картоплі у субстраті потребує використання ємностей не менше 25 см заввишки.  Спочатку бокс наповнюють  15-сантиметровим шаром вермикуліту. У нього на глибину 7,5 см висаджують бульби, підготовлені до вирощування. Відстань між картоплею 20-23 см.

Картопля краще росте на вермикуліті,  бо цей природний термоізоляційний матеріал не нагрівається. Він підтримує температуру, оптимальну для бульб. Натомість керамзит чи перліт потрібно регулярно охолоджувати водою.

У міру зростання і розвитку кущів субстрат підсипають, що замінює звичайну процедуру підгортання.

2) Повітряна культура – аеропоніка. Субстрат рослинам не потрібен. У ємності, де розташовуються коріння, розпорошується живильна рідина доведена до консистенції туману, або подається живильний розчин шляхом зрошення – розбризкування дрібнодисперсної рідини на коріння рослини. Живильні речовини стікають вниз, всотуються коренями у потрібній кількості, надлишки збираються в піддон і можуть бути використані знову.

3) Є ще метод, який вважається найстарішим, коли паростки культури укорінюються у невеликій кількості субстрату. На сітці або касетах корені рослини занурюються у піддон наповнений циркулючим живильним розчином, який багатий на кисень. Але треба ретельно слідкувати щоб рівень розчину лишався таким, щоб лише нижня частина коренів торкалася його. Оскільки картопля дуже чутлива до перезволоження, цей метод є досить ризикованим, бо найменша помилка може призвести до гниття рослин і їх загибелі.

 

 

Тож при виборі гідропонної системи для картоплі, найкраще підійде той варіант, де коріння картоплі занурюватиметься у субстрат чи буде зволожуватися за графіком, знаходячись у повітрі.

 

Живлення

Для картоплі підходять розчини, які готують для овочевих культур. У перші тижні картоплі потрібно багато калію і фосфору. Азоту рослини потребують у меншій кількості.

Коли починають розвиватися листя і стебла, потрібні нітрати. Їх кількість в живильному середовищі знижують, коли кущ досягає максимального обсягу.

Бадилля картоплі не буде розвиватися без кальцію. Його потрібно невелика кількість, але рослинам він необхідний. Кальцій вводять у вигляді монокальційфосфату. Також листя буде слабко розвиватися без магнію.

У розчині має бути правильне співвідношення кальцію, калію і магнію. Для картоплі, яку висаджуть насіннєвими бульбами, рекомендують використовувати наступний живильний розчин:

магній сірчанокислий – 5,37 г / 10 л;

кальцій азотнокислий – 16,8 г;

монокалійфосфат – 4,15 г;

калій сірчанокислий – 1,5 г;

р-р мікроелементів «А» – 1,56 мл;

вода 10 л.

Розчин мікроелементів «А» призначається для рослин, яким необхідна для нормального розвитку нейтральна кислотність живильного середовища – 5,5-6,0 Ph. Концентрат можна придбати у виробників або зробити із добрив. Його готують у великій кількості і зберігають у холодильнику.

22 мг – сульфат заліза;

2,9 мг – борна кислота;

1,9 мг – сульфат марганцю;

0,2 мг – сірчистий цинк;

0,2 мг – мідь сірчанокисла;

0,9 мг – сірчана кислота;

вода 1 л.

Гідропоніка в рази скорочує час і сили, необхідні для посадки, догляду та збору врожаю картоплі у звичайних умовах. Але у промислових масштабах цей спосіб поки не набув широкого поширення через вищу собівартість процесу.