КАЛЕНДАР ПЛОДОOВОЧЕВИХ СВЯТ

0
11597

Відзначення дня певної сільськогосподарської культури є гарним приводом привернути увагу до неї або до продукту, який з неї виготовлений. Оскільки журнал «Овочі та Фрукти» спеціалізується на висвітленні виключно питань виробництва плодів у галузях овочівництва та садівництва, розглянемо найпопулярніші плодоовочеві свята. За масштабами вони є різними – регіональними, національними, всесвітніми, але їх об’єднує позитивне ставлення до того чи іншого ресурсу, шана до людей, які з любов’ю здобувають його. Також спільною рисою таких святкувань є те, що не існує їхніх чітких дат, визнаних у світі.

Почнемо з «другого хліба» – Дня картоплі. Знайдено три дати – 17 або 19 серпня і 30 травня. Щоправда, 30 травня згадується у контексті Національного дня картоплі в Перу. Але беззаперечно, це одне з найпопулярніших у світі овочевих свят, що свідчить про народногосподарське значення цієї культури. 

 

Другою за значущістю серед коренеплідних культур можна вважати моркву. День моркви – 4 квітня – був заснований у 2003 році для поширення знань про цей овоч та його корисні властивості. Чимдалі він стає популярнішим. У 2012 році про святкування Дня моркви повідомляли з Франції, Італії, Швеції, Росії, Австралії, Великобританії та Японії.

 

 

14 червня – Всесвітній день огірка – був започаткований виробниками огірків Великобританії у 2011 році, щоб повернути цьому овочу «колишню славу» після різкого падіння його продажів. У другій декаді липня остаточну дату визначають організатори. День огірка з розмахом відзначають у російському місті Суздаль. 

фестиваль «Його величність Ніжинський огірок», 2019 рік

21 жовтня Всесвітній день яблук  – свято, яке вперше було організоване у Великобританії  у 1990 році за ініціативи однієї з благодійних організацій. Воно щорічно проходить з деякими елементи ярмарку, де можна не тільки спробувати сотні сортів яблук, а і придбати саджанці. Під час заходу можна спробувати десятки найрізноманітніших кулінарних страв з яблук. Традиційним атрибутом цього неофіційного свята стали різноманітні «яблучні конкурси», такі як стрільба з лука по яблуках або очищення яблука, де виграє той, хто зумів зрізати найдовшу шкірку з яблука тощо. Цікаво, що у Північній Америці відзначають свій День яблук, який зазвичай припадає на 20 лютого

Початок грудня Всесвітній день груші. Точну дату святкування встановлює Департамент сільського господарства США (USDA). Відзначення цього дня відверто позиціонується як маркетинговий захід, який триває у багатьох англомовних країнах. Святкування проводять з 2014 року.

3 січня – Національний день вишні у шоколаді. Він визнаний Національною асоціацією кондитерів США. Це означає, що принаймні американські кондитери святкують його, насолоджуючись смаком соковитих цукерок.  

3 серпня День кавуна. Не вдалося знайти достеменну інформацію про витоки та історію відзначення цього дня. Тим не менше, культура досить значуща, тож охоче віриться, що її вшановують у багатьох країнах.

У другу неділю серпня у Туркменістані триває День дині. Це одне з 24 державних свят цієї країни. Його заснував колишній Президент Туркменістану Сапармурат Ніязов у 1994 році. У цей день у столиці країни Ашхабаді тривають святкування з масштабною сільськогосподарською виставкою, а також низкою розважальних заходів.

свято дині в Душанбе, 2020 рік

17 лютого Національний день капусти. Чому саме цю дату обрали для віншування капусти, теж достеменно невідомо. Але з огляду на поширення і важливість цієї культури очевидно, що вона гідна свого свята.  

6 червня виробники сливових наливок у Японії відзначають День врожаю слив. Згідно з легендою, приблизно 450 років тому імператор Японії зробив підношення синтоїстському храму, просячи богів, щоб вони послали країні багатий урожай. Це сталося саме 6 червня, і підношенням були саме сливи.

23 грудня – Ніч редиски –  щорічна подія, яка проводиться у місті Оахака, що у Мексиці. Місцеве свято бере свій початок у колоніальний період, коли редиску в регіон завезли іспанці. За легендою, одного року в середині 18 століття урожай редиски був настільки багатим, що деякі коренеплоди так і залишили в полі. У грудні два монахи витягли деякі з цих редисок із землі і, оскільки плоди виявилися чудернацької форми, як цікавинку, принесли їх на різдвяний ярмарок у Оахаку. Деформовані овочі привернули увагу, і незабаром із редьки почали вирізати фігурки, що виявилося вдалим маркетинговим трюком. Таким чином фермери почали наввипередки використовувати різьблення на редьці, що згодом перетворилося у дійство з конкурсами на кращу сцену з таких фігурок.

Різдвяний ярмарок у Оахаці

27 лютого – Національний день полуниці у США. Що, звісно, викликає подив, адже полуниця у цій країні теж вважається літньою ягодою. Водночас  ототожнюється зі смаком весни, очевидно, це і стало домінуючим фактором при виборі дати. 

 

 

 

 

11 червня – Національний день кукурудзяного качана. Свіжий качан кукурудзи є літнім смаколиком, який у людей з усіх куточків Сполучених Штатів Америки асоціюється із початком сезону пікніків. Качани солодкої кукурудзи варять на пару, у казанах, смажать на грилі тощо.  

Чи не найбільше святкових заходів присвячено винограду, точніше, найпопулярнішому продукту з нього – вину. Протягом року в різних куточках світу шумлять, гудуть, ярмаркують дрібні і потужні фестивалі вин різних марок на будь-який смак і гаманець. Щоправда, серед цього всесвітнього різноманіття є один день у році, який з натяжкою, але все ж можна назвати узагальнюючим святом виноробів. І це День винних напоїв, який припадає на 18 лютого.

La Tomatina

За кількістю святкових заходів, присвячених продуктам харчування, виноград наздоганяють томати. Їх вшановують мало не у половині країн світу. Натомість найекстравагантнішим і найбільш інтернаціональним із них є Томатіна, фестиваль, який щороку проходить в останній тиждень серпня в іспанському місті Буньоль. Десятки тисяч учасників приїжджають з різних країн для участі у битві, а їх «зброєю» служать помідори.     

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here