Чим порадував врожай 2020

0
11406

Хвала тим людям, що урожаї ростять! А вони цьогоріч у тих, хто не лінувався, пристойні. У цьому запевнив і аграрій з Чернігівщини Віталій Бордаков, який із самого рання вже метушився біля своєї картоплекопалки, коли я до нього підійшов зі своїми запитаннями.

– Те, що сам посадив і виростив, уже майже покопав, –  пояснює Віталій Леонідович. – Кличуть тепер і інші господарники, щоб прийшов їм на допомогу. Картопляний урожай цього сезону у того, хто не лінувався та витримав усі технологічні кроки вирощування, добрий. Ось якраз копаємо та закладаємо на зберігання. Вродила Беллароза, Пікассо, Рив’єра. Добре цього року зарекомендував себе і середньопізній сорт Коннект.

–  Багато було кабачків, огірків, помідорів, ранньої капусти, –  розповідає Наталія Миронюк із Забарівки того ж Корюківського району. –  Пізня теж є, але через бездощів’я та цьогорічну посуху не вся добре зав’язалася. Хоча й невеликих, але навіть кавунів і динь у цьому році своїх наїлися. Огірків у мене завжди багато – навесні насіння сію одразу у відкритий ґрунт, вони добре ростуть. Також у цьому році виріс хороший урожай цибулі, яку садила минулої осені на зиму. Я майже завжди цибулю під зиму саджаю, вона тоді стрілок не пускає, та й весною не треба обробляти від різних шкідників…

–  Картопля цього сезону непогано вродила, –  показує свій урожай Світлана Кот із Чернігова. – Рання «сорокаденка» сорту Загадка взагалі добрий урожай дала. Копали навіть трохи раніше звичайних термінів – тепла погода посприяла. Он ще на другий чекаємо! Бачите, (показує рукою на зелене картопляне бадилля) сформували з дітьми так звані «теплі грядки», тож у листопаді буде як молода травнева. Роблю так вже не перший рік, тільки для цього посадити «насіннєвий матеріал» треба не пізніше середини липня. Бульби ранньої картоплі у такій грядці ростуть досить швидко. Догляд за рослинами тут звичайний, хоча у холодні весни і пізньої осені частіше треба підгортати сходи – ховати їх від впливу температури нижче нуля. Захист від шкідників теж традиційний: від колорадських жуків протруюю посадковий матеріал якісними інсектицидами, а для захисту від фітофтори у розчин для протруювання додаю ще й фунгіцид Ридоміл. Скажу чесно, що другий урожай залежатиме від того, коли саме заморозки почнуть нищити бадилля. Вирощений у другій половині літа урожай зазвичай кількісно відстає від вирощеного у першій його половині, але картопля другого врожаю краще зберігається, і тому я її використовую на насіння. Тільки перед закладанням на зберігання бульби обов’язково треба просушити, але у затіненому від сонця місці. Я і вторгувала за ранню непогано, і на зберігання заклала достатню кількість.

Тетяна Олещенко з Покровського, що на Чернігівщині, займається городництвом вже давно, і урожаї в неї завжди стабільні.

–  Великих секретів у мене немає, –  каже, посміхаючись. –  Агротехніка звична: вчасно висадити-висіяти, що підгорнути, що попідв’язувати-попасинкувати, обробити від хвороб та шкідників, підживити і… зібрати урожай. Перепробували ми вже й безліч сортів різних овочів – перевірили їх за всіма якостями і відібрали найкращі. Надаю перевагу сортам голландської селекції, бо по результату бачу, що вони завжди урожайні. Оце ще й теплиць вирішили набудувати. Найбільша моя любов серед овочевих – це цвітна капуста. Багато хто не знає, що вона погано переносить пікіровку, тому насіння для розсади одразу треба висаджувати окремо. І взагалі я основне зрозуміла – чим більше стресів за час вегетації отримає рослина, тим меншою буде урожайність. Цвітна ж капуста, виявляється, не любить кислі ґрунти. Я грядки для неї обираю на добре освітленій ділянці, удобрюю перепрілим гноєм і попелом. Щоб головка мала білий колір і не пошкоджувалася комахами під час цвітіння, прикриваю її злегка надламаним листям. І ще один свій секрет розкрию: від гусені та інших капустяних шкідників обприскую рослини настоянкою лопухового листя. Урожай збираю до початку заморозків, але якщо головки не встигають досягти повноцінності, то рослини разом із землею переношу у теплицю. Але головне, що я отримую від усього цього, – це  задоволення від результату!

Олексій Москалець із Козелецького району (Чернігівська область), вийшовши на пенсію, вирішив вирощувати виноград. Першу свою лозу посадив 5 років тому.

– Довго я придивлявся до виноградарства як такого, – заводить до місця за будинком і показує рукою на шпалери, з яких звисають різнокольорові грона. – Багато спілкувався з родичами, які цим займаються, з друзями, прочитав купу спеціальної літератури, передивився масу відео в Інтернеті і «загорівся». Придбав сорти, які найбільше сподобалися, посадив та й рощу оце. У минулому році урожай мене дуже радував – і кількісно, і якісно. У цьому ж році весна підвела, бо була холодною, та й літо несприятливе для винограду було – розвивався він не так, як хотілося б, хворів. Ви знаєте, виноград же боїться трьох «м»: мокроти (вогкості), мишей та мільдью (хвороба така). З вогкістю у цьому році якось незрозуміло – то зовсім її не було, то занадто багато. Щодо мишей, то коли знімаю лозу і кладу її на дошки, сиплю отруту від усіх гризунів, накриваю шаром у 25–30 сантиметрів листям грецького горіха (його запах ті недолюблюють, та й йод, якого багато у листі, має дезінфікуючу дію), а зверху накриваю плівкою, щоб волога не проникала. Про хвороби я був проінструктований і тому закладав виноградник лише здоровими елітними чубуками, заготовленими із здорових кущів винограду. Для захисту їх проти мільдью проводив ще й обприскування контактними фунгіцидами. Роботи вів за наперед складеним графіком: своєчасно підв’язував, обламував, пасинкував, чеканив пагони, систематично проводив прополку від бур’янів, що суттєво знижувало інтенсивність розвитку вірусних хвороб. Але цього року чомусь хворів мій виноград. Я на погодні умови «грішу» – несприятливі вони у цьому сезоні…

Як автор цього матеріалу, також хочу поділитися думкою і про свої врожаї. Непоганими вони були цьогоріч і, відверто кажучи, я всім задоволений, навіть попри не зовсім сприятливі погодні умови у нашій місцевості. Хоча й весна була холодною та затяжною, і літо посушливим, але і город, і сад віддячили своїми дарами. Звісно, деякі культури були примхливішими, і за ними потрібен був дбайливіший догляд, то довелося й інколи добре попотіти. Але (це я вже на своєму прикладі можу вам, шановні читачі, довести), якщо знати і дотримуватися правил агротехніки, то з урожаєм будете гарантовано!

Андрій Навродський, журналіст, Чернігівська область

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here