Ефективна протидія зеленій цикадці і хрущу

0
111656

Щороку перед садівниками постають нові виклики у боротьбі за врожай. До них додається не менш актуальна проблема — боротьба за життя та довговічність саду. І починати боротись потрібно вже при висаджуванні дерев на постійне місце. Адже не лише люди вдосконалюють свої знання, швидше за них адаптуються до протидії самі шкідники. Розповім про це детальніше з власних спостережень.

Варто наголосити, що фермерські поля та сади через надмірне та часте використання хімічних препаратів вже давно не є привабливим місцем для масового розмноження шкідників.  А вони не менш наполегливо борються за своє виживання, ніж людство. Єдиним місцем для збереження популяції лишаються присадибні ділянки, особливо захаращені. Зокрема, варто зосередити увагу на двох найбільш небезпечних шкідниках, які можуть знищити молоді насадження за лічені роки, іноді навіть місяці.

лічинка хруща
лічинка цикадки

 

 

 

 

 

 

Перше місце за нанесення шкоди садовим деревам сьогодні віддаю цикадці зеленій. Взагалі різних цикад у світі налічується близько 20000 видів. Найбільш злісні з них, які уже поширені в Україні, це цикадка буйволоподібна, цикадка біла, цикадка виноградна японська і найагресивніша — зелена цикадка. Цей шкідник, як і всі інші з цього роду, до нас були завезені з різних континентів у різні часи. Комаха завдовжки близько сантиметра, дорослі особини мають крила. Крім того, що вони добре літають, вони мають три пари лап, причому задня пара значно більша та сильніша за дві передні. Це дозволяє комахам дуже швидко реагувати на небезпеку. В цьому вони схожі на коників-стрибунців. При небезпеці вони стрибають, а далі підключають крила. Личинки комах безкрилі, але стрибають вони ще краще. Таким чином, природних ворогів у них майже немає. Перші вітчизняні описи цього шкідника були зроблені у сімдесяті роки минулого століття. У ті часи описувалась одна популяція шкідника за вегетативний сезон. У теперішній час він дає три покоління. Самка за сезон відкладає понад 100 яєць. Враховуючи, що з них вилуплюються майже 90% шкідників жіночого роду, легко підрахувати, якими темпами може розмножуватись шкідник. Уявіть: у ваш сад залетіла усього одна комаха. У першому поколінні уже 100, у другому 10000, у третьому уже 1000000. Правда вражає? Тепер розберемося, чим небезпечний цей шкідник. Живляться комахи соком рослин. Для цього мають дуже сильний хоботок, яким із легкістю прорізують не тільки листя, але й кору дерев. Безпомилково знаходять судини сокоруху, з яких безперервно живляться, при цьому заражають рослини різними хворобами, як грибковими, так і бактеріальними та вірусними. Головною профілактикою проти комах є утримання саду під чорним паром (без рослинності). Адже перше покоління молодих комах виростає на траві. Найбільше вони полюбляють різні злакові, пирій  — він  є ідеальним варіантом. Друге та третє покоління перебирається вище, на кущі та дерева. Це стається, коли температура іде вгору, і у трав через нестачу вологи зменшується сокорух. Тоді уже страждають дерева. Перші два покоління відкладають яйця там, де і харчуються — поблизу сокових магістралей. Але найбільш небезпечним для саду є третє покоління. Для збереження виду самки прорізують кору, роблячи розтин довжиною від 3 до 5 мм, потім відкладають під кору у два боки від прорізу від 5 до 15 яєць, тим самим забезпечуючи своїм нащадкам добру зимівлю та безперервне забезпечення їжею. Після виходу молодих личинок у квітні пагони дерев при незначних пошкодженнях довго затягують свої рани, при сильних — відмирають.  

Пошкоджений 2-річний пагін

Саме у зимовий час пора виявити шкідника та знищити кладки яєць. Розпізнати пошкодження гілок будь-яким видом цикадок (в усіх видів один принцип зимівлі) неважко. При візуальному огляді знаходимо характерні пошкодження та у центр натискаємо нігтем великого пальця кілька раз зі зміщенням у пару міліметрів в різні боки.  При цьому має пролунати характерний тріск. Яйця хоч малі, але дуже щільні, тож при натисканні гучно лопаються. Не чекаючи весни, обираємо гарний погожий день з температурою +6-8°C, якої буде достатньо, обприскуємо сад інсектицидом сильної дії, наприклад, Актара, розчин має бути не нижче +50 °C. Така температура дозволить швидше проникнути в рани та знешкодити яйця цикадки. При дуже сильному пошкодженні потрібно вирізати заражене гілля та спалити. Обрізане дерево обов’язково обробити.  Щоб переконатись в ефективності ваших дій, через два тижні знову перевірте дерева. При наявності тріску процедуру повторюйте ще раз, але іншим препаратом.

Підіб’ю підсумок. За понад три десятиліття шкідник еволюціонував з однієї хвилі розмноження до трьох. Кладка яєць на деревах поміняла висоту з півтора метра до шести. Раніше пошкоджувалась деревина лише однорічного приросту, наразі вражається і трирічна. І основне, шкідник став всеїдним. Пошкоджує практично усі дерева, навіть волоський горіх. До того ж, я помітив на деяких рослинах з великим соковитим листям та стеблами (жоржини, мальва лікарська і т.п.), що цикадка зелена уже може дати і четверте покоління.

Пошкоджений 3-річний пагін

Перейду до іншого шкідника, не менш небезпечного за попереднього, але уже нашого, рідного — хруща. Якщо цикадки знищують надземну частину рослин, то личинки хруща нищать нещадно кореневу систему. При тому, що інформація про нього відома більшості людей, я постараюсь описати факти, які відомі далеко не кожному. За останні 50 років термін проходження шляху від яйця до дорослого жука скоротився удвічі — з 6 до 3 років. Це означає, що шкідник став удвічі ненаситнішим. До речі, кожна самка відкладає до 70 яєць на глибині 50 см. З кожним роком глибина кладки зменшувалась. Нині самиці навіть почали відкладати яйця у невеликі тріщинки на поверхні грунту, що збільшує площу зараження у рази. Раніше личинки у перший та другий роки життя харчувались виключно рослинними рештками, зараз уже до кінця першого року харчуються молодими корінцями. У личинок хруща немає очей, але натомість дуже добре розвинений нюх та слух. Вони відчувають, як і де проростає молодий корінець. Завдяки міцним м’язам та ще міцнішим щелепам вони дуже швидко пересуваються у ґрунті. Уявіть: лише 5 личинок на квадратний метр знищують за один сезон 25% коріння. А при висадці молодого дерева, коли земля добре зволожена, вистачить навіть однієї великої личинки, щоб дерево не розцвіло. Вона об’їдає молоді всмоктувальні корінці білого кольору, тим самим не даючи змоги брунькам проростати. Саме завдяки цим молодим корінцям у дереві виникає тиск, який виштовхує сплячу бруньку, далі ріст. Без необхідного тиску брунька не розвинеться. Молоде дерево довго стоїть живе, але не розцвітає — це перша ознака під’їдання коріння личинкою хруща. На зараженій території, де дерева дворічного і більше віку, присутність шкідника можна розпізнати за такими ознаками: дерева мають невеликі прирости (не характерні для сорту), часто сильно вражаються хворобами (навіть імунні сорти), молодші дерева починають засихати з верхівки. У боротьбі з хрущем є багато засобів і порад, їх можна отримати у кожному спеціалізованому магазині. Ще знищуйте жуків після того, як вони вилізли з землі та паруються по деревах. Це відбувається у квітні—травні. Обтрушуйте дерева вдень, коли жуки сплять. Збирайте та знищуйте. Зі свого досвіду можу дати пораду, як вберегти молоді насадження у перші 2—3 роки. Заготовляйте влітку траву полину, зрізані восени квіти, які перецвіли, та пагони хризантем, також зрізані кущі чорнобривців. При висадці дерев та кущів подрібнюйте їх та додавайте у посадкові ями при садінні. Це допоможе не лише вберегти молоді насадження від хруща, але й оздоровити землю від різних патогенних форм життя.

В’ячеслав Францішко, власник плодорозплідника, Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here