Хімічний захист рослин. Що може бути не так?

0
111052

Різні способи боротьби зі шкідниками та хворобами застосовують аграрники. Але найпоширенішим методом є все ж хімічний. Правда, дехто під час робіт із засобами захисту рослин припускається помилок. Як же їх уникнути?

Доводилося часто чути звинувачення у бік того, хто займається продажем хімікатів. Мовляв, продав неякісний препарат, який не мав бажаного ефекту, а тому покупці вимагали повернути гроші і навіть відшкодувати збитки. Але коли детально розбираєшся з ситуацією, то часто з’ясовується, що проблема криється зовсім не в препаратах, а в неправильному їх застосуванні. Тож, щоб уникнути більшості проблем, давайте розглянемо найпоширеніші помилки, які робляться при використанні засобів захисту рослин.

Неправильний регламент застосування

Це найпоширеніша помилка. У каталогах, переліках і на етикетках засобів захисту рослин (ЗЗР) міститься інформація про регламент застосування того чи іншого препарату. Там обов’язково має бути написано саме про ті умови, при дотриманні яких препарат повинен спрацювати найефективніше. Якщо ж ці правила порушуються, то ефективність використання препарату гарантуватися не може. От, до прикладу, регламент застосування деяких гербіцидів має містити в собі кілька пунктів, а саме: фаза розвитку культури, перелік бур’янів, які потрібно знищити, та фази їх розвитку, рекомендована норма витрати препарату і  робочого розчину на гектар, температурний режим під час робіт. Досвідчені агрономи завжди попіклуються про час доби при внесенні пестициду і будуть зважати на температуру навколишнього середовища, оскільки більшість препаратів при високих або низьких температурах можуть взагалі не спрацювати або впливати на рослини неправильно й малоефективно.

Норма внесення

Треба ретельно дотримуватися норми внесення. Якщо вона була перевищена, то препарат також може спрацювати неправильно і негативно вплинути на саму культуру, а якщо була занижена, то препарат міг спрацювати занадто слабо або і взагалі не спрацювати. Щодо норми витрати робочої рідини, то в регламенті повинно бути вказано діапазон (зазвичай – від 200 до 300 літрів на гектар), бо в разі його невідповідності можливе погіршення дії пестицидів.

Погода

Однією з проблем можуть бути й погодні умови. Якщо після обприскування пройде дощ, то він може змити майже весь препарат. Тож і очікуваного ефекту від такої обробки не буде. Це стосується практично всіх пестицидів, як генериків, так і оригінальних. Правда, дещо поліпшити ситуацію може додавання в бакову суміш поверхнево активної речовини. Вона прискорює проникнення пестициду в рослину і дещо зменшує його змивання. Найкращим варіантом є внесення пестицидів саме в суху маловітряну погоду. Але не варто забувати й про температурний режим, бо за високої температури оброблені рослинки можуть просто «згоріти» через те, що краплі, які потрапляють на них, можуть спрацювати як лінзи, що заломлюють сонячне проміння. Ґрунтові гербіциди також критично залежать від вологи. При її нестачі препарати також можуть не спрацювати. Відсутність опадів нівелює очікуваний ефект від внесення більшості ґрунтових гербіцидів. Погано й тоді, коли вологи занадто багато. У такому випадку ґрунтові гербіциди змиваються нижче рівня кореневої системи бур’яну і тоді вони можуть пригнічувати кореневу систему культивованої рослини. Вітер також може негативно впливати на вирощувані культури. Особливо під час внесення препаратів. Він не дає обприскувачу рівномірно розповсюдити краплі розчину, що летять з форсунок. У регламенті застосування зазначається, що обприскування не варто проводити при швидкості вітру понад 5 м/с. За таких обставин препарат взагалі може не потрапити на певну частину поля, а може «зачепити» й ділянки з тими культурами, для яких він буде шкідливим.   

Якість води

Тут треба звернути увагу на кілька чинників: і на те, звідки береться вода для заправки, і на те, яке обладнання використовується для фільтрації води при водозаборі. Бо деякі домішки, що можуть міститися у воді, здатні зв’язувати хімічні елементи хімпрепаратів і тим самим погіршувати їх роботу. Також треба знати рН води, який може коливатися від кислого до лужного, бо в залежності від його рівня вода по-різному взаємодіє з хімічними елементами. У деяких випадках діюча речовина препарату в обприскувачі за час транспортування її до поля може пройти процес напіврозпаду, і очікуваного ефекту від внесення ЗЗР не буде.

Звичайно, у сільському господарстві бувають різні ситуації, і однозначно звинувачувати в чомусь один із перерахованих факторів не можна, але, дотримуючись правил внесення препаратів і  регламенту, можна мінімізувати негативні наслідки від всіх факторів, що впливають на ефективність роботи різних препаратів.

Неправильно побудована схема живлення і схема захисту рослин

Через певні обставини стається так, що відповідальні працівники господарств пропускають появу хвороби або ж пізно її розпізнають і невчасно обробляють посіви. Тому господарям треба уважно слідкувати за причинами неправильного розвитку рослин і робити правки до запланованих робіт. Також важливо вивчати ці причини та їх наслідки і вже розуміти, як готувати врожай до зберігання, навіть коли він ще у полі. Тобто агроном-фахівець повинен чітко розуміти, як робити профілактику хвороб і як діяти, коли початок поширення патогенного впливу вже пропущено. Те ж саме треба робити і під час боротьби зі шкідниками.

За останніми даними статистики,  через помилки, допущені під час захисту рослин, агропідприємства можуть недоотримати від 10 до 30% потенційного врожаю, а деякі – і до 40%.

Максим Діброва

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here