Сумісність рослин

0
1111802
vegetable garden seen from above, with small seedlings of lettuce, parsley, and basil.

Більшість садівників з нетерпінням чекають весняної спеки, яка ознаменує початок нового літнього сезону та дасть змогу господарям дому посадити насіння та саджанці овочевих культур у грунт. Значна вагома земля для грядок, використання сучасних добрив та хорошої якості саджанців. Ці фактори, безумовно, вплинуть на урожай, зібраний восени. Однак, крім цього, для досягнення максимального результату під час підготовки плану посадки слід враховувати ще один фактор. Ми говоримо про сумісність овочів в саду.

Перш за все, потрібно знайти інформацію про особливості вирощування певних овочевих культур, які планує посадити у майбутньому сезоні. Варто ознайомитись з таблицею сумісності овочів на городі, яку легко знайти в мережі або в спеціалізованій літературі для садівників. Використовуючи таблицю, інформація в якій представлена ​​схематично, садівник зможе засвоїти основи правильного планування врожаїв та дізнається про сумісність на грядці овочевих культур, що належать до різних сімейств рослин та відрізняються за сила росту, типом плодів та особливістю розвитку.

Рослини можуть впливати на якість росту один одного. Причому цей вплив може бути як негативним, так і сприятливим. Щоб добрі та погані сусіди по садовій грядці не загрожували майбутньому врожаю, перед тим як розбити ділянку, садівник повинен ознайомитись із особливостями посадки певних культур. Наприклад, один з найпопулярніших видів бульбових культур – картоплю не слід садити на одній ділянці з кабачками, помідорами та гарбузом. Ці рослини не мають бажаного рівня сумісності і можуть стати джерелом додаткових проблем для власника ділянки.

Щоб уникнути проблем і отримати відмінний урожай картоплі, навесні бульби слід висаджувати в землю поруч з коріандром, редькою, квасолею або капустою.Також картопля добре примикає до кавуна. Таке сусідство спростить обробку грядок, а також усуне можливі неприємності, пов’язані з поливом, обробкою гербіцидами тощо.

Багато садівників садять огірки на присадибних ділянках. Ці овочі мають широкий спектр застосування – їх можна їсти свіжими, а також використовувати в численних рецептах консервації на майбутнє. Тому досить часто власники садів запитують, що можна посадити після огірків в саду і як досягти максимальної врожайності цієї культури.

Відповідь на це запитання також запропонує таблиця, яка описує оптимальне сусідство овочів на грядках та дає рекомендації щодо правильного посіву ділянки. Вибираючи відповідну культуру в таблиці – в цьому випадку огірки, ви можете побачити, що потім посадити на грядках в саду. Огірки чудово співіснують з такими культурами, як:

брокколі;

селера;

китайська капуста;

буряк;

шпинат;

спаржа тощо.

Кращі попередники огірків – горох, картопля, цибуля, капуста. Щодо небажаних «супутників» для огірків, вони представлені таким переліком культур:

помідори;

ревінь;

ріпа;

кабачки.

Подібні правила існують і для посадки інших популярних рослин. Зокрема, готуючись до посадки навесні, морквяної грядки, її не слід розміщувати поруч із посівами ріпи та огірками, а також не уживатиметься з малиновими кущами, як, власне, будь-який інший овоч, вони просто в’януть в густій рослинності. Разом з морквою в саду співіснуватимуть такі культури:

   – петрушка;

   – помідор;

   – часник;

   – цибуля;

   – квасоля.

Практично кожен власник присадибної ділянки закуповує саджанці капусти на ринку навесні. Знаючи, що можна посадити після капусти в саду, він зможе побачити результат своєї інвестиції. Експерти рекомендують поруч з капустою розмістити грядки з часником, буряком, кропом, редисом та листям салату.

Краще відмовитися від ідеї висаджувати такі культури, як картопля і помідори поруч з білокачанною капустою з огляду на погану сумісність цих рослин. Якщо ви хочете отримати відмінний урожай цвітної капусти, про сумісність посадки овочів на городі також варто задуматися. Так, бобові, а також селера і кріп вважаються хорошими супутниками цієї рослини. Негативний вплив на розвиток суцвіть цвітної капусти можуть надавати такі рослини, як полуниця і помідори. Тому грядки з цими рослинами слід розміщувати на достатній відстані від посівів цвітної капусти.

Баклажан вважається самим невибагливим овочем. Цей овоч може сприятливо співіснувати з більшістю традиційних овочевих культур, висаджених садівниками. Баклажан дасть хороший урожай, незалежно від того, які сусіди його оточують. Це можуть бути листові овочі, картопля, бобові та інші.

Таблиця сумісних і несумісних культур на грядках, зроблена на основі даних багаторічних спостережень фахівців групи Ecology Action

 

Сумісні

Несумісні

Баклажан

фасоль

 

Горох

морква, редис, огірки, кукурудза

цибуля, часник, картопля

Капуста

картопля, селера, кріп, буряк, цибуля

полуниця, томати

Картопля

квасоля, кукурудза, капуста, хрін

гарбуз, огірки, томати, малина

Полуниця

квасоля кущова звичайна, шпинат, салат

капуста

Кукуруза

картопля, горох, квасоля, огірки, гарбуз

 

Цибуля, часник

буряк, полуниця, томати, салат, селера, морква

горох, квасоля

Морква

горох, салат листовий, луки, томати

кріп

Огірки

квасоля, кукурудза, горох, редис, соняшник

картопля

Петрушка

томати, спаржа

 

Редис

горох, салат, огірки

 

Буряк

цибуля, кольрабі

 

Селера

луки, томати, квасоля кущова, капусти

 

Томати

цибуля, петрушка

капуста, картопля

Тиква

кукурудза

картопля

Фасоль

картопля, морква, огірки, капусти, селера, полуниця

цибулю, часник

 

Спільна посадка овочів дозволяє не тільки повною мірою використовувати наявну землю, але й позитивно впливає на ріст та врожайність обох рослин. Розумне планування саду та взаємодія рослин на ньому поєднує в собі багато нюансів, які були вивчені як вченими, так і фермерами на власному досвіді.

Відомо, що багато рослин виділяють хімічні сполуки, які можуть як сприяти зростанню сусідів, так і пригнічувати його. Крім того, вони можуть забезпечити один одному захист від спеки, надаючи тінь, збагатити грунт, гальмувати ріст бур’янів, небезпечних для іншого виду, або відлякувати шкідників.

Сівозміна та її особливості

Сучасні дачники не завжди можуть виділити достатньо часу, щоб зрозуміти всі тонкощі посадки овочевих культур. Тому часто їхні очікування не виправдаються і замість того, щоб збирати урожай, вони бачать, як їх садова ділянка вкрита бур’янами, і рослини гинуть від нападу шкідників. Щоб уникнути цих негативних явищ під час планування ділянок, варто враховувати не лише розподіл за кардинальними точками та сумісність овочевих культур, а й особливості сівозміни.

Оптимальна сівозміна овочів на грядках досягається завдяки щорічній зміні плану посіву. Оскільки щорічна посадка культур у тому ж порядку призводить до виснаження ґрунту та погіршення родючості ґрунтів, фахівці сільського господарства радять змінити розташування грядок. Сівозміна дасть відчутні результати вже в перший рік. Це проявиться у вигляді збереження родючості ґрунту та досягнення відмінних урожаїв, розміщених на грядках посівів.