Неінфекційні хвороби огірка у захищеному ґрунті

0
112380

При вирощуванні огірка важливо знати інтенсивність поглинання і обміну поживних речовин у період росту і критичні фази, коли рослини особливо чутливі до нестачі того чи іншого елементу. Недостатня кількість одного із елементів живлення призводить до порушення біохімічних процесів, які проходять як в усій рослині, так і в окремих органах огірка. Ознаки нестачі (голодування) певних елементів у рослини, яка вегетує, призводять до неінфекційних змін кольору, розміру і форми листків. Часто на них з’являються плямистості, які розташовані з країв листкової пластини або між жилками. Іноді спостерігається передчасне відмирання листкового апарату. Ознаки голодування часто поширюються на точку росту, квітки і плоди. Треба пам’ятати, що огірок у теплицях під час вегетації споживає більше калію, ніж азоту.

Азотне голодування. Ознаки азотного голодування можуть зустрічатися при вирощуванні огірка в теплицях в усіх фазах розвитку – від сходів до формування і дозрівання урожаю. При цьому азот із тканин старих листків переміщується в молоді до зон росту. Колір листків поступово змінюється на жовтий, якщо відтік речовин відбувається нерівномірно, то між жилками утворюються жовтуваті плями. Нові листки ростуть повільно. Стебла твердіють, вершина їх стоншується. На рослинах із ознаками азотного голодування утворюються мілкі викривлені зеленці, частина зав’язі взагалі опадає. Біля плодоніжки відбувається потовщення, а кінчик плоду загострюється і світлішає.

Для визначення причини азотного голодування слід перевірити вміст нітратів в стеблах і черешках листків рослин. При нестачі азоту рослини підживлюють азотними добривами. У теплицях перевагу надають використанню безхлорних розчинних добрив, наприклад, калію або кальцію, нітратів, сечовини або комплексних мінеральних гранульованих добрив (Амофос, Плантатор, Фертіс тощо). У відкритому ґрунті можливе використання пташиного посліду, аміачної селітри.

Фосфорне голодування. При фосфорному голодуванні першочергово у листках підвищується вміст цукрів, що сприяє накопиченню у них пігменту антоціану. У зв’язку з чим колір листків змінюється – вони стають тьмяно-зеленими, надалі фіолетовими і усихають, чорніючи. Ріст і розвиток рослин затримується, листки дрібнішають, стають щільними, закрученими донизу. Жилки набувають фіолетового кольору з червоним відтінком, бутони і зав’язь осипається. На плодах дефіциту фосфору зазвичай не видно. При фосфорному голодуванні використовують водорозчинні добрива (фосфорну кислоту, монофосфат калію) або комплексні добрива.

Калійне голодування. У першу чергу нестача калію позначається на листках. У рослині накопичується аміачний азот, і це спричиняє токсикацію рослини – тканини їх поступово знебарвлюються, втрачають воду і відмирають. На перших етапах калійного голодування листки стають темно-зеленими, злегка увігнутими. По краях молодих листків утворюється світло-сіро-жовта кайма, поступово весь лист жовтіє і відмирає. У подальшому такий крайовий некроз на листках спостерігається по усіх ярусах рослини. Плоди огірків звужуються біля основи і стають схожими на лампочки або грушу. На кінець весняного періоду у рослин спостерігається різке знебарвлення верхніх листків, пов’язане із двома факторами – сильним освітленням і підвищеною температурою у верхньому ярусі листків. Плодоношення рослин суттєво знижується. При нестачі калію необхідно підживити рослини комплексними добривами, сульфатом або хлоридом калію (0,5– 1 ц/га). Крім того, у теплицях при нестачі калію рекомендують підживлення рослин настоянкою попелу (до 50 г/м2).

Магнієве голодування. Магній – мікроелемент, життєво необхідний для розвитку рослин. Він активує біохімічні процеси, пов’язані з перетворенням фосфорної кислоти, впливає на обмін вуглеводів і органічних кислот у рослині, входить до складу хлорофілу.

При магнієвому голодуванні листки нижніх ярусів набувають блідо-зеленого кольору. Відтік магнію із нижніх листків у верхні відбувається по жилках, від того вони і прилеглі тканини мають більш зелений колір, міжжилкові тканини стають хлоротичними. За сильного голодування на пожовклих хлорозних ділянках можуть з’являтися плями  жовтого або світло-коричневого кольору. Іноді вони зливаються, що призводить до відмирання значних ділянок тканин. Рослини набувають «обпаленого» вигляду, плодоношення різко зменшується, плоди ростуть дуже повільно.

При появі ознак магнієвого голодування потрібно проводити підживлення рослин магнієвими добривами. Найбільш швидкий ефект дають добрива з розчинними солями магнію, наприклад, нітрат магнію. Можна використовувати сульфат магнію (1– 2 ц/га), каліймагнезію (1– 2 ц/га).

При появі однієї з ознак голодування необхідно відразу внести дефіцитний для рослини мікроелемент, джерелом якого може бути мінеральне добриво, органіка або інші підручні засоби. Підживлення рослин можна проводити за допомогою поливу під корінь або обприскуванням. Вибираючи спосіб внесення, необхідно пам’ятати, що при обприскуванні рослин добривами засвоєння та синтез речовин відбувається значно швидше, відповідний ефект від таких заходів буде помітний у рослини майже відразу. Для профілактики виникнення дефіциту тієї або іншої речовини необхідно регулярно проводити підживлення огірків у теплицях комплексними добривами.

Володимирович Леонідович Черненко, к.с.-г.н., с. н. с.