МУЛЬЧУЄМО КАРТОПЛЮ – ЗБІЛЬШУЄМО ВРОЖАЙ

0
112294

Звичайно, найкращою є мульча органічна, яка просто засипається у борозни після першого ж підгортання – чим більше, тим краще. Тут можна використати все, що є в запасі, – компост, що не повністю перепрів, полову, торішнє листя, сіно, підсушені на сонці бур’яни, стару або вимочену у воді тирсу і інші подібні матеріали. Проте не варто вносити різану солому – вона особливо притягує мишей, здатних пошкодити  бульби картоплі. Бур’яни на такій ділянці не з’являються взагалі, а бульбам завжди легко рости і наливатися у рихлому і вологому шарі мульчі.

Картопля в силу своєї природи обожнює рихлий ґрунт, страждає від постійної зміни вологості, жари та холоду. Органіка допомагає розв’язати проблему, навіть коли земля дуже щільна, зберігає тепло вночі, перешкоджає пересиханню ґрунту, оскільки, утворюючи товщу між землею і атмосферою, зменшує випаровування. За температури + 8 і +28 0С зростання картоплі затримується та повністю зупиняється її розвиток, коли за + 30 0С. У такому випадку щільний шар сіна або тирси стабілізує показники. Проте мульча також може не пропускати воду в землю, вбираючи її. Щоб зменшити вірогідність негативного впливу щільного шару штучного або органічного матеріалу, укривати культуру потрібно навесні, коли з кожним днем стає тепліше, але волога в ґрунті ще присутня.

За використання мульчі отримуємо такі переваги:

  1. Зберігається волога та бульби не перегріваються
  2. На землі не з’являється кірка
  3. Створюється середовище для розмноження корисних черв’яків

Способи мульчування.  Господарі, які вже довго вирощують картоплю, прагнуть зменшувати площі під її садіння, оскільки догляд за нею є досить трудомістким процесом. Не всі застосовують мульчування, а кого така технологія влаштовує, використовує як покривний такий матеріал:

– перегній і торф

– сидерати і солому

 – тирсу і шишки

– листя і пісок

– картон, плівку і агроволокно

Деякі види органіки можна змішувати. Ефект від такої комбінації лише збільшується. Після збирання врожаю одні матеріали повністю прибирають, інші залишають  як добриво.

Перегній. Прекрасно підходить для мульчування картоплі, не наносить культурі шкоди, захищає від несприятливих умов. Перед використанням перегною :

  1. Перекопуємо землю
  2. Готуємо лунки, в які садимо бульби
  3. Настилаємо біоматеріал завтовшки в 15 см

Така мульча не дає рости бур’янам, негативно впливає на бактерії, що викликають розвиток хвороб у картоплі. Проте поєднувати перегній із азотними добривами не варто, бадилля піде в ріст, а бульб зав’яжеться мало.

Торф. Укриваємо кущі рослини готовим натуральним добривом, пористий біоматеріал утримує тепло, оберігає землю від пересихання. При використанні торфу покращується проникнення повітря в ґрунт, але брати його варто не в чистому вигляді, а змішувати з травою або тирсою. Після такого мульчування ґрунт стає рихлим, насичується поживними компонентами. Біоматеріал не збирають з грядки, що сприяє підвищенню врожайності культури і на наступний сезон.

Сидерати. Зелені добрива, які саджають, щоб поліпшити структуру ґрунту, у вигляді гірчиці, олійної редьки, люцерни, конюшини, люпину можемо застосовуватися в якості мульчі, але в просушеному вигляді. Мульчування сидератами захищає ґрунт від перегрівання, підгодовує рослини мікроелементами. Скошують їх до появи насіння.

Солома і сіно. Скошеною травою вкривати кущі картоплі почали дуже давно. Її косили і сушили в селах постійно, оскільки усі тримали худобу. При змішуванні такої мульчі з листям виходить компост, в якому є  і азот, і фосфор, і калій, і підгодовувати добривами рослини треба менше. Сіно швидко розкладається, і пліснява не з’являється, не виникає неприємний запах. При мульчуванні сіном у ґрунт може потрапити насіння бур’янів, але зберігається прийнятна вологість, картопля не страждає від високої температури, проте боїться заморозків. Після садіння бульб, дотримуючись відстані між лунками і рядами, землю накриваємо соломою або сіном, товщина шару має бути в межах 20 см. Коли з’являться і підростуть до 15–20 см сходи, знову кладемо стільки ж мульчі. Матеріал залишають, поки не почнуть викопувати картоплю. Кущі не підгортаються, не видаляються бур’яни, полив застосовується лише у посуху.

Тирса. У тих регіонах країни, де немає надлишку соломи, сидератів або торфу, використовуємо тирсу. Мульчування нею сприяє прискоренню проростання. Перед цим готуємо ділянку, вносимо добрива, висаджуємо бульби. Коли земля трішки візьметься кірочкою, між рядами засипаємо тирсу висотою від 10 до 20 см. Не можна брати свіжий матеріал, оскільки він прітиме, і до коренів не зможе потрапити повітря.

Шишки. Дачники і господарі, у яких ділянки розташовуються поблизу лісів і посадок, для мульчування можуть збирати матеріал, який незвично виглядає на картопляних грядках. При використанні соснових або ялинових шишок :

  1. Ґрунт захищається від гарячих променів сонця
  2. Земля менше охолоджується взимку
  3. Вода легко проходить через шар мульчі

Бур’янам складно пробитися через такий матеріал, тому необхідність у прополюванні відпадає. Шишки кладуть шаром не більше 7 см.

Картон, плівка та агроволокно. За відсутності органічних речовин для попередження зростання бур’янів, збереження вологи та температури ґрунту, створення парникового ефекту, відвертання загибелі кущів від пізніх заморозків використовуємо неорганічну мульчу. Насадження картоплі накриваємо газетами, картоном, плівкою або агроволокном. На матеріалі спочатку робимо надрізи, потім кладемо його на грядку, а зверху розміщуємо солому (газети, картон) або присипаємо землею, щоб її не зірвало вітром (плівка, агроволокно). Цей спосіб мульчування перешкоджає захворюванню рослин, підвищує температуру усередині рослини на пару градусів, але знявши мульчу, що треба робити при появі паростків, картоплю доводиться підгортати. Під час збирання урожаю викопують такі чисті бульби, що мити їх не потрібно.

Рекомендації для садіння. Ділянку під мульчу потрібно обов’язково підготувати. Для цього із ґрунту необхідно витягнути з коренем бур’яни, ретельно полити грядку. Ґрунт потрібно розпушити на глибину в 50 мм, після чого внести добрива. Насадження картоплі накривають через декілька днів, коли верхній шар ґрунту провітриться і вже не стане ущільнюватися.

Можливі помилки. Іноді ми ігноруємо рекомендації з мульчування культури, а потім дивуємося, що урожай картоплі не такий, як очікували. До головних помилок відносять

  1. Товщина шару ґрунту більша або менша, ніж потрібно
  2. Відсутній простір між матеріалом і бадиллям.
  3. Використовується свіжа тирса без поєднання з азотними добривами

Деякі господарі укривають грядки, коли земля ще не нагрілася, і картопля тоді гірше сходить та росте.

Збирання урожаю. Мульчування дозволяє з мінімальними витратами часу і праці виростити великі бульби, оскільки захищає культуру від несприятливих умов – сильної спеки, посухи, надлишку вологи. При збиранні урожаю компост просто перекопуємо із землею, торф залишаємо на грядці. Шишки, солому, тирсу згрібаємо. Такий матеріал можна використати і наступного року.

Софія Анатоліївна Лященко, кандидат сільськогосподарських наук, завідувач відділу виробництва, зберігання і переробки Інституту