Дику картоплю використовують для захисту від фітофоторозу

0
111490

Дикі родичі культивованої картоплі можуть стати ключем до розкриття нових джерел стійкості проти найбільш руйнівної хвороби бульбоплідних – фітофторозу. Повідомляється, що команди вчених Служби сільськогосподарських досліджень (ARS) США, які провели лабораторні випробування, виявили 12 різних видів дикої картоплі які продемонстрували високий рівень стійкості до збудника фітофторозу Phytophthora infestans, що дає надію створення абсолютно нових механізмів захисту від фітофторозу. До речі, саме Phytophthora infestans спричинив колосальні втрати врожаю картоплі в Ірландії у 1840 -х роках, відтак і голод, оскільки ця культура забезпечувала основу раціону тамтешніх мешканців. У сприйнятливих сортів грибоподібний збудник викликає темні ушкодження та інші симптоми хвороби, які швидко руйнують листя, стебла, плоди та бульби рослини.

Щоб перенести опірність фітофторозу з дикого виду на культурні сорти картоплі, вчені досліджували рослини картоплі, які ростуть у Центральній та Південній Америці, де фітофтороз зародився та взаємодіяв з рослинами-представниками сімейства пасльонових споконвіку. Більшість дикорослих видів плодоносять дрібним і некорисними для здоров’я бульбами, адже існують у суворих природних умовах без добрив, зрошення та пестицидів. Тому багато видів дикої картоплі мають чудовий захист від фітофторозу, що робить їх цінним джерелом генів резистентності, які можна застосувати на культурних сортах картоплі. До речі, потреба у нових джерелах стійкості до фітофторозу існує постійною. Частково це пояснюється неймовірною здатністю патогена мутувати в нові варіанти, які можуть подолати існуючі гени сортової картоплі для захисту від хвороби. Однак розробка нових сортів картоплі з новими властивостями є тривалим процесом, який займає 10-15 років, перш ніж вони будуть готові до випуску на ринок.  Вчені сподівається, що за допомогою нових підходів, таких як відбір за допомогою маркерів, картографування геному та можливість клонування (копіювання) та вставлення специфічних генів, що становлять інтерес та цінні риси, такі як стійкість до фітофторозу, можна буде швидше та ефективніше вивсести перспективні нові сорти. Адже п’ять із 12 відібраних диких видів картоплі, можуть бути використані у програмах селекції картоплі негайно, в обхід першого етапу дослідження, необхідного для подолання хромосомних несумісностей.

Як повідомляється, фітофтороз залишається сьогодні всесвітньою загрозою не тільки для картоплі, а й для томатів, завдаючи, за оцінками експертів, до 6,7 млрд. доларів США щорічних втрат врожаю та витрат на контроль хвороби. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here