Чи люблять корови картошку?

0
11323

Під таким заголовком у Potato News Today оприлюднили розповідь канадського фермера про те, що він підгодовує своїх корів картоплею, заміняючи нею кукурудзу, яка коштує набагато дорожче. Аграрій наголошує, що худобі картопля прийшлася до смаку. 

Однак виникає запитання, чи справді сирі коренеплоди картоплі можуть бути корисними у якості кормів для ВРХ? Добре засвоюватися, не зашкодити здоров’ю тварин? Адже відомо, що, скажімо, свиням, картоплю зазвичай варять.

Як зазначають фахівці, сирі коренеплоди картоплі справді можна згодовувати коровам, але варто дотримуватися певних інструкцій і обмежень. Ось, що пишуть про це діло практики: ” Застосування бульбоплодів картоплі може допомогти зменшити витрати концентрованих кормів і добре вплинути на збільшення молока. Загальна поживність картоплі в порівнянні, наприклад, з кормовим буряком, вища у 2,5 рази. В 1 кг сирої картоплі міститься в середньому 0,3 кормової одиниці, у вареному – 0,32 і сушеному – 1,25 корм. од. Але важливо пам’ятати, що цей коренеплід дуже вуглеводистий. В ньому знаходиться близько 42 грам протеїну на одну кормову одиницю. Коровам допустима норма на одну кормову одиницю близько 100 грам. Саме тому важливо давати картоплі потроху і обов’язково поєднувати її з білками – конюшиновим сіном, люцерною, зерном бобових тощо. Сирі або варені бульби можна мішати й із іншими кормами, наприклад, готувати овочеві мішанки. Попередньо бульбоплоди картоплі потрібно добре вимити, розрізати на частини, бажано очистити від шкірки, перевірити наявність зелених або зіпсованих ділянок і видалити їх. Намагайтеся більше зазначеної норми не давати, бо це може змінити колір і смак молока.
Характерною складовою картоплі є соланін. У сирих зрілих бульбах його міститься мало, близько 0,01%. Найбільше соланіну знаходиться в паростках пророслого картоплі і в незрілих бульбах – до 0,5%. Тому пророслу або позеленілу картопля в сирому вигляді згодовувати тваринам не можна, а тим більше бадилля картоплі. Бульбоплоди з паростками можуть викликати важкі захворювання травних органів і нервові розлади у тварин. Тому краще навіть доброякісну картоплю пропарювати і згодовувати неповну норму, попередньо зливши воду, в яку переходить практично весь соланін.

До речі, картоплею в сирому і вареному вигляді годують і коней, і овець. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here