Вітчизняний сортимент кавуна

0
112399

Кавун – цінне джерело вітамінів і важливих для здоров’я лікарських компонентів.

На сьогодні в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, знаходиться 107 сортів і гібридів кавуна, у тому числі гібридів — 31 ( 29,0 %), сортів — 76 (69,7 %), з них вітчизняних сортів — 29 (38,1 %) та вітчизняних гібридів — 5 (14,0 %). Але з такого великого різноманіття необхідно визначити сортимент для конкретних напрямів використання з урахуванням їх придатності до відповідних умов вирощування.

Селекційною роботою зі створення нового сортименту кавуна в Україні в основному займаються такі наукові установи: Інститут овочівництва і баштанництва НААН, Дніпропетровська дослідна станція ІОБ НААН і Південна державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту водних проблем і меліорації НААН.

У нетрадиційних північних зонах вирощування кавунів найбільш придатними є сорти селекції ІОБ НААН, що на Харківщині, яка донедавна вважалась північною межею баштанництва.

Напрямом селекційної роботи на сучасному етапі є створення холодостійких сортів та гетерозисних гібридів кавуна різних груп стиглості, високоврожайних, стійких до шкодочинних хвороб, із високими смаковими якостями плодів та адаптивною здатністю.

Виведення високоврожайних ранньостиглих та середньоранніх сортів і гібридів дозволить отримати певний прибуток за рахунок збільшення обсягів виробництва і отримання продукції у ранній період. Просування ранньостиглих і ультраранніх сортів і гібридів кавуна в райони північного Лісостепу та Полісся дозволяє значно скорочувати витрати коштів і енергоресурсів на закупівлю та завіз продукції з півдня, а також значно збільшує споживання населенням свіжих плодів за рахунок місцевого їх виробництва, що істотно знижує їх вартість. Використання у виробництві стійких до шкодочинних організмів генотипів дозволяє виключати хімічні обробки, що забезпечує одержання екологічно безпечної продукції і виключає забруднення отруйними речовинами ґрунту, ґрунтових вод та водоймищ.

На сьогодні Інститут овочівництва і баштанництва НААН пропонує виробникам різних форм власності результати плідної селекційної роботи – сорти кавуна: Огоньок, районований ще у 1960 році, але який на сьогодні не втратив свої позиції на ринку, Борчанський, Чорногорець, Широнінський, Гарний та нові конкурентоздатні генотипи — сорти: Макс Плюс, Шарм, Сонячне сяйво та гібрид Казка F1, які сьогодні широко впроваджуються у сільськогосподарське виробництво відповідно до їх морфо-біологічних і цінних господарських ознак.

До групи холодостійких сортів, придатних для вирощування в північних областях баштанництва, належить сорт Огоньок, який на сьогодні займає великі посівні площі. Цей сорт ранньостиглий, об’єднує в собі дружність віддачі врожаю, стійкість проти дефіциту освітлення та фузаріозного в’янення. Перші плоди дозрівають на 65—67 добу. Він пристосований для вирощування у відкритому і захищеному ґрунті. Врожайність має від 15,0 до 30,0 т/га. Сорт пристосований для одноразового збору. Має добре розвинені рослини. Плід округлий, часто неправильної форми, масою від 1,6 до 6 кг. Кора тонка, м’якоть кармін-червона, ніжна, зерниста, соковита і солодка. Смакові якості добрі. Єдиним недоліком цього сорту є швидке достигання плодів, але це не знижує його цінності.

Сорт Борчанський гідно продовжує ряд ранніх сортів з дружним дозріванням плодів, придатних для вирощування при короткому вегетаційному періоді. Це сорт для одноразового збирання. Достигає на 63—66 добу після масових сходів. Він пристосований для вирощування як у відкритому, так і захищеному ґрунті. Сорт придатний до соління, добре переносить посуху та середньо уражується борошнистою росою та фузаріозним в’яненням. Врожайність має від 25 до 35 т/га. Плід овальний, гладкий, масою в середньому 2,8 кг, забарвлення плоду зелене, з темно-зеленими шипуватими вузькими смугами. М’якоть яскраво-червона, зерниста, ніжна, дуже солодка. Смакові якості високі.

Як транспортабельний, придатний для механізованого збирання та середньострокового зберігання має цінність сорт Широнінській. Він середньоранній, до початку дозрівання плодів 84 діб. Відносно стійкий до посухи і ураження антракнозом. Має високу товарність плодів і врожайність до 40 т/га при сприятливих умовах вирощування. Рослини розвинені, пагони довгі. Плоди кулясті, з гладкою поверхнею, із середніми світло-зеленими смугами зі світло-салатним відтінком та слабким восковим нальотом, масою від 2,5 до 3,0 кг М’якоть рожево-малинова, зерниста, ніжна, солодка і соковита. Смакові якості високі.

Стійкий до посухи і різких добових коливань температури сорт кавуна Чорногорець також заслуговує на увагу споживачів. Сорт середньоранній, з ніжною смачною м’якоттю, стійкий до хвороб і тривалого похолодання. До  достигання плодів 80 діб. Кількість зборів 1—2. Сорт придатний до засолювання та зберігання протягом 30—40 діб без зміни смакових якостей. Врожайність має від 26 до 35 т/га. Рослина довгоплетиста, плід кулястий, поверхня гладка, чорно-зелена, зі злегка помітними чорно-зеленими смугами з синім нальотом, масою 2,5— 3,0 кг. Шкірочку має тонку, тому він непридатний до транспортування на довгі відстані. М’якоть червона, ніжна, соковита. Смакові якості відмінні.

Як посухостійкий сорт незамінним буде Гарний, у якого незалежно від погоди плоди завжди солодкі з високими смаковими якостями. Цей сорт середньостиглий, плоди дозрівають за 89 діб і не втрачають смакових якостей при зберіганні протягом 30—40 діб. Придатний для соління, стійкий до знижених температур і хвороб. Має середню транспортабельність. Урожай збирають за 1—2 збори. Урожайність 29,0—30,0 т/га. Рослина довгоплетиста, з середньою кількістю пагонів. Плід кулястий, масою 2,5—3,0 кг. На зеленому фоні широкі темно-зелені, з сизим нальотом і розпливчастими краями смуги. М’якоть темно-рожева, щільна, соковита. Смакові якості відмінні.

Макс плюс відноситься до групи середньоранніх сортів, стійкий до фузаріозного в’янення, адаптований до північної зони баштанництва, придатний до транспортування та довгострокового (понад 60 діб) зберігання. Характеризується дружною віддачею урожаю. Урожайність від 35 до 41 т/га, має високу товарність плодів. Плоди кулясті, темно-зеленого кольору, середня вага товарного плоду 4,2 кг. Насіння дрібне, світло-коричневого кольору. М’якоть рожева, ніжна, соковита. Має високі смакові якості свіжих та солоних плодів. Цей сорт вже знайшов своїх шанувальників серед населення і виробників як в Україні, так і за її межами. (Сорт внесений до Реєстру сортів росли,  придатних для вирощування в Україні на 2011 р.)

Новий сорт кавуна Шарм ще не дуже відомий широкому колу споживачів, але також заслуговує на увагу як ультраранній з ніжною, соковитою, смачною м’якоттю шарлахового кольору. Сорт холодостійкий, придатний до транспортування та середньострокового (понад 20 діб) зберігання. Врожайність має від 30 до 35 т/га. Товарність плодів висока. Сорт відносно стійкий до фузаріозного в’янення, має багатий хімічний склад плодів. Рослина довгоплетиста. Плід кулястий, світло-зелений, із зеленими широкими розмитими смугами. Середня маса товарного плоду 2,8—3,5 кг. Насіння середнього розміру, чорного кольору. (Сорт внесений до Реєстру сортів рослин, придатних для вирощування в Україні на 2014 р.)

Доповнює ряд сортів ІОБ НААН новий екзотичний сорт кавуна Сонячне сяйво, який є ранньостиглим, має врожайність 28—30 т/га та високу товарність плодів. Рослини сорту середньоплетисті. Він відзначається від традиційних сортів кулястим плодом білого кольору з ледь помітними білувато-зеленими широкими розмитими смугами і золотистою соковитою м’якоттю середньої щільності. М’якоть не містить пігменту червоного кольору і є знахідкою для людей, схильних до алергічних реакцій на овочі, фрукти та ягоди червоного кольору. Насіння має дрібне, світло-коричневого кольору. Середня маса товарного плоду 2,8—3,1 кг. Сорт відносно стійкий до фузаріозного в’янення і антракнозу. Має відмінні смакові якості золотистої ніжної м’якоті. Придатний для вирощування як у відкритому, так і у захищеному ґрунті.

Результатом гетерозисної селекції є створення нового гібрида кавуна Казка F1.  Гібрид ранньої групи стиглості (65—77 діб), придатний до транспортування і середньострокового (понад 30 діб) зберігання. Врожайність 35—55,3 т/га. Товарність 90—99 %. Плід округло-овальний, основне забарвлення шкірки світло-зелене, смуги середні, темно-зеленого кольору. Вага товарного плоду 3,5—5,2 кг. М’якуш рожево-червоний, щільний, соковитий, Стійкий проти фузаріозного в’янення та антракнозу. Дегустаційна оцінка 4,8—5,0 бала. Хімічний склад: вміст сухої розчинної речовини 8,7—9,0 %, загального цукру  5,8—7,8 %, вітаміну С 6,1—7,0 мг/100 г. Насіння велике, коричневого кольору, з чорною строкатістю.

З сортів і гібридів Дніпропетровської дослідної станції ІОБ НААН за ранньостиглістю і притаманною високою адаптивною здатністю відзначається низка генотипів.

Стійкий до сонячних опіків, перезрівання та мацерації сорт Чумак. Середньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів 85—95 діб. Має високу транспортабельність і лежкість (до 60 діб). Урожайність 33,0—35,0 т/га. Товарність 97,4%. (Сорт внесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні у 2010 р.)

Високотранспортабельний (плоди не розтріскуються), стійкий до посухи, відносно стійкий проти антракнозу, високопридатний для засолювання сорт Арсенал. Середньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів 95—110 діб. Урожайність 33,0—36,0 т/га. Товарність 94 — 96%. (Сорт внесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні у 2010 р.)

Високоурожайний, з високою якістю плодів, конкурентноспроможний сорт Зоряний. Середньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів — 80-85 діб. Урожайність 42,0—45,0 т/га. Товарність 95— 97%. Плід кулястий, середньою масою 3,0—5,0 кг. Поверхня плоду гладенька, фон світло-зеленого кольору, з рисунком у вигляді вузьких шипуватих смуг темно-зеленого кольору. М’якоть малинового кольору, соковита, ніжна, солодка.

Високооднорідний, стійкий до фузаріозного в’янення, холодостійкий, з дружним достиганням гібрид Обрій F1. Ранньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів 73—75 діб. Урожайність – 20,0 т/га. Товарність – 95,4%. Плід кулястий, масою 2,5—3,0 кг, темно-зелений, без рисунка. М’якоть кармінно-червоного кольору, ніжна, соковита, солодка.

Високоврожайний, придатний до зберігання (до 60 діб), високостійкий до фузаріозного в’янення і антракнозу сорт Скарб. Пізньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів 105—110 діб. Урожайність 42,0—44,0 т/га. Товарність 94—96%. Плід кулястої і кулясто-видовженої форми, великого і середнього розміру (3,0—5,0 кг), світло-зелений, з рисунком у вигляді широких шипуватих смуг темно-зеленого кольору. М’якоть малинового кольору, щільна, дуже соковита і солодка.

Високостійкий до посухи і баштанної попелиці сорт Січеслав. Середньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів 80—90 діб. Урожайність 32,0—34,0 т/га. Товарність 94—96 %. Плід кулястий, середнього розміру, масою 3,0—4,0 кг, світло-зеленого кольору, рисунок у вигляді широких фестончатих темно-зелених смуг. М’якоть рожева, середньої щільності, соковита, солодка.

Стійкий проти перезрівання і мацерації плодів (зберігання до 60 діб), з високою товарністю та транспортабельністю сорт Фаворит. Середньоранній (70—75 діб). Добре реагує на зрошування. При поливі урожайність, яка звичайно сягає 35—40 т/га, підвищується у 1,5—2 рази. Товарність 91—95%. Плід циліндричної форми, середнього і крупного розміру (3,7—6,0 кг), світло-зеленого кольору, з рисунком у вигляді крупної темно-зеленої мозаїки. М’якоть малинового кольору, середньої щільності, соковита, ніжна.

Високоврожайний, стійкий проти посухи і розтріскування сорт Нікопольський. Середньостиглий (85-90 діб). Урожайність 34,0—36,0 т/га. Товарність 95—98%. Плід кулястої форми, великого розміру (7,0—8,0 кг), зеленого кольору, рисунок у вигляді широких шипуватих темно-зелених смуг. М’якоть рожевого кольору, щільна, соковита, солодка.

Пластичний (здатний формувати сталу урожайність у різні роки), зі стійкістю до посухи і антракнозу сорт Серпень. Середньостиглий, період від масових сходів до достигання плодів 80—100 діб. Урожайність 29,0—32,0 т/га. Товарність 93—95%. Плід кулястий, масою 3,0—4,0 кг, світло-зелений, рисунок у вигляді вузьких шипуватих смуг зеленого кольору. М’якоть яскраво рожева, середньої щільності, соковита. (Сорт внесений до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні у 2013 р.)

Скоростиглий, з дружною віддачею урожаю (період від першого до останнього збирання 6 діб) сорт Велес. Ранньостиглий (68—70 діб). Урожайність 30,0—32,0 т/га. Товарність 93—95% Плід кулястий, темно-зелений, з вузькими чорними смугами. М’якоть рожевого кольору, середньої щільності, соковита, солодка. Дегустаційна оцінка 4,6—4,7 бали. Насіння середнє, коричневе, із сіткою. (Сорт внесений до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні у 2014 р.)

Сергієнко О.В., завідувач лабораторії селекції пасльонових і гарбузових культур ІОБ НААН, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here