Сам собі фермер. У найближчій перспективі городництво врятує націю від голоду

0
113104

Несподівана пандемія коронавірусу виявила певну неготовність світової спільноти до вирішення проблем глобального масштабу. Зокрема і в питаннях продовольчої безпеки. Особливо в окремих країнах і регіонах, які залежать від імпорту.  Нині у зв’язку з карантином майже в усіх країнах світу виникають труднощі пов’язані з імпортом та експортом вітамінних продуктів, але у експортоорієнтованих регіонах ціни на овочі та фрукти в рази нижчі, ніж у залежних від імпорту. 

На жаль,  пандемія коронавірусу набирає рис глобальної тенденції, вона виявила неспроможність певних країн і спільнот до самозабезпечення. Що залишить після себе важкі економічні наслідки, якщо ми не зможемо самостійно вирішити питання продовольчої безпеки на рівні своєї родини. Адже вимушені і вкрай необхідні карантинні заходи зупинили роботу дуже багатьох компаній, які займаються реалізацією насіння овочевих культур. Що може вплинути на строки посіву культур або взагалі до зриву посівної кампанії, як на розсаду так і у відкритий грунт. Така ситуація спостерігається в багатьох країнах головних постачальників овочів у світі. Ціна на овочі може бути не просто захмарною, але є висока вірогідність, що цьогоріч їх катастрофічно не вистачатиме українському ринку. Тому, вже сьогодні слід негайно на всіх можливих присадибних ділянках, навіть навколо багатоповерхових будинків розбивати і планувати городи замість клумб, так як це робили люди рятуючись під час блокади. Можливо, це єдине, що дасть надію на фізичне виживання в умовах, які склалися… У ситуації, коли варто розраховувати лише на себе.

Абсолютно прогнозовано погіршує ситуацію і глобальне потеплінням, коли температура зростатиме, а прісноводних ресурсів і родючих грунтів ставатиме дедалі менше. Вчені вже зараз б’ють на сполох і попереджають, що внаслідок глобального потепління до 2050 року посіви овочевих культур у світі скоротяться як мінімум на третину. І цей прогноз дуже схожий на правду. Вже нинішнього року Державне агентство водних ресурсів України вперше в історії може обмежити права водокористувачів у використанні води через аномально теплі осінь і зиму. Про це йдеться на сайті відомства. Також було зазначено, що маловоддя може призвести до пересихання малих водотоків, адже у минулому році випало лише три чверті від норми опадів. В свою чергу, це позначилося на річках, водність яких у більшій частині Європи знизилася.

Наслідки глобального потепління у різних частинах світу стають дедалі помітнішими — не вистачає води для зрошення рослин, з’являються невластиві для певного регіону хвороби і шкідники, підвищується рівень небезпеки від шкідливих організмів тощо. Тому Генеральна асамблея ООН схвалила резолюцію, яка загострює увагу світової спільноти на здоров’ї рослин, а 2020 рік було оголошено Міжнародним роком охорони здоров’я рослин. До прийняття цього рішення підштовхнуло і те, що за даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) щорічно в світі втрачається до 40% продовольчих культур через хвороби, шкідників і бур’яни. Зазначається, що хвороби рослин обходяться глобальній економіці приблизно у 220 мільярдів доларів США на рік, а життєдіяльність комах-шкідників — в 70 мільярдів доларів США. Що є неприпустимими витратами з огляду на зростання населення світу, яке згідно звіту того ж ООН у 2050 році сягне позначки у майже 10 мільярдів осіб.

За таких передумов, можна прогнозувати, що світове аграрне виробництво не встигне в повній мірі адаптуватися до змін, і нас очікує безупинне здорожчання усіх продуктів харчування, а особливо овочів та фруктів, оскільки їх вирощування є досить трудомістким і високотехнологічним процесом, що потребує зрошення, якісного насіння, ЗЗР і добрив.  Ми дуже сподіваємося, що наші побоювання не справдяться. Однак, як показує життєвий досвід, омріяне краще життя завтра може не настати.

У наступних статтях, ми плануємо розповісти які культури якнайкраще підійдуть на роль стратегічних, для створення запасів і власної продовольчої безпеки для кожної родини. Тобто розкажемо про рослини які невибагливі до умов вирощування, плоди яких мають високий вміст білку та інших поживних речовин, при цьому придатні довготривалого зберігання і консервування. Тож слідкуйте за нашими новинами онлайн.

 

З найкращими побажаннями, колектив редакції “Овочі та Фрукти”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here