Мелотрія шорстка: особливості вирощування в Україні

0
114573

Мелотрія шорстка (Melothria scabra) належить до сімейства Гарбузові. Це багаторічна ліана, що вирощується заради мініатюрних плодів, за смаком схожих на звичайні огірки. Рослина дуже схоже на звичайні огірки, але листя, квітки і плоди мають невеликі відмінності. Листя за формою схожі на огіркові, але за розміром вони трохи менші. Поверхня листя шорстка. Саме тому у назві рослини присутнє слово «шорстка». Листя трисегментні, трикутні, усі сегменти загострені. Плоди невеликі, у довжину виростають до 4 см. Збирають їх у незрілому стані, коли їх довжина сягатиме 2 см. Поверхня плодів плямисто-смугаста, тому вони схожі на мініатюрні кавуни. Плоди їстівні, в їхньому смаку поєднуються нотки огірка з кислуватим присмаком динячих корок. Також рослини формують їстівні бульби, які нагадують за формою бульби батату, вагою до 400 г, смак – суміш редиски з огірком. Рослина активно розростається, її вертикальні пагони ростуть вгору, чіпляючись за опори, у довжину досягаючи 3 м. Бічні пагони, лежачи на землі, надійно вкорінюються.

Батьківщиною мелотрії шорсткої вважають Центральну Америку, де вона використовувалась у харчуванні ще до європейської колонізації континентів. На батьківщині рослини мелотрії вважають бур’яном за те, що для розмноження вона використовує як насіння, так і кореневі бульби, які дозволяють їй дуже швидко сходити і займати простір для росту та розвитку. У себе на батьківщині мелотрія дуже агресивна рослина, яка, розростаючись по землі, пригнічує всі інші рослини. Це стає їй  у пригоді за вирощування у наших умовах, рослина не дає розвиватися місцевим бур’янам. Але не слід лякатися того, що вона у наших умовах почне захоплювати місцевість як новий бур’ян. На відміну від її батьківщини у наших умовах взимку температура знижується нижче нуля, тому кореневі бульби гинуть, і рослина з багаторічної стає однорічною, яка вирощується тільки за допомогою насіння.

Мелотрія повільно сходить з насіння, тому її вирощують через розсаду. Для цього набивають горщики ґрунтовою сумішшю і на початку березня висівають. Розсаду висаджують у парники наприкінці квітня або у травні у відкритий ґрунт. Схема висаджування 20–30×100–140. Спочатку ліана розвивається дуже повільно, але потім розвиток прискорюється. Мелотрію не можна залишати витися по землі, вона починає загнивати. Для кращого росту та розвитку її вирощують на шпалері.

Мелотрія добре росте на окультурених, багатих гумусом, легких і середніх суглинистих ґрунтах з високим вмістом поживних речовин у легкодоступній формі. Ділянка під посадку повинна бути захищеною від вітру і добре прогріватися сонцем. Не можна висаджувати мелотрію там, де в минулому році росли інші представники гарбузових. Будучи з ними з однієї родини, вона схильна до тих же захворювань і шкідників, тому її розміщують на місці, де були інші гарбузові, можна не раніше, ніж через 5 років. Кращими попередниками є озимі та багаторічні трави, з овочевих культур краще вирощувати після коренеплодів, цибулі і капусти. Мелотрія – вологолюбна рослина, тому для неї слід передбачити краплинне зрошення. Добрий ефект дає внесення добрив під час висаджування розсади у рядки з розрахунку 30 кг нітрофоски. Норми добрив уточнюють залежно від запасу поживних речовин у ґрунті. Найкращій ефект від добрив отримують під час зрошення, тому для внесення добрив із поливною водою (фертигація) можна використовувати водорозчинні мінеральні добрива. Під час вегетації проводять міжрядний обробіток ґрунту після дощу, а також поливу, запобігаючи утворенню гранатової кірки, знищують бур’яни. Фертигацію (підживлення рослин водорозчинними мінеральними добривами разом із поливною водою через систему краплинного зрошення) проводять два рази: перший після висаджування розсади, другий на початку цвітіння рослин  у дозах N18P18K18.

Плодоношення настає швидко. Вже через два тижні після висаджування розсади можна побачити перші плоди. Цвітіння і плодоношення припадає на червень–липень. Плодів рослина дає дуже багато – вони утворюються у кожному міжвузлі, а плодоношення розтягнуто у часі і продовжується до самих заморозків. В їжу використовують незрілі плоди, які досягають довжини 2,5 см, але ще залишаються твердими і міцними. У такому вигляді їх використовують для салатів, консервації та приготування інших страв. Мелотрія шорстка перезріває так само, як і інші гарбузові, плоди стають дуже жорсткими. Тому необхідно проводити вчасно збирання і слідкувати, щоб плоди не перезрівали.

Духін Є.О. кандидат с.-г. наук

Духіна Н.Г. кандидат с.-г. наук