Чорниця й лохина – родичі, але такі різні

0
116838

Здавалося б, такі прості ягоди – чорниця й лохина, але чи достатньою інформацією наші читачі володіють про них? А ці ягоди є одними з найкорисніших і гідні звання справжнього суперфуду! Чорниця й лохина схожі між собою: вони належать до одного сімейства вересових, і люди без досвіду отак одразу й не завжди визначать, які перед ними ягоди.                                                                                     Тож трохи пояснимо.

Чорницями наші пращури назвали ягоди тому, що вони чорного кольору і під час їх збирання чорнять руки. Існує гіпотеза, що саме слово «чорниця» походить від латинського слова «вакса», одним із значень якого є «корова», оскільки деякі види листя чорниці колись використовували на корм цій худобі. До речі, саме ці фіолетового кольору ягоди застосовували і як рослинний барвник для таврування м’яса. Про те, що чорниці дуже корисні для життєдіяльності всіх органів і систем людського організму, писалося дуже багато. Тож не акцентуватиму на цьому увагу.

Як відомо, чорниця (лісова) не входить до списку рослин культурного виробництва і не застосовується для культурного вирощування. Вона здебільшого вимагає «диких» природних умов. Селекційні роботи проводять в основному з лохиною. До речі, тривалий час чорниця й була відома як «європейська лохина», оскільки вони дуже схожі на вигляд, але лохина не вирощувалася в Європі до 30-х років минулого століття. Відрізнити лохину від чорниці можна, розрізавши ягоди навпіл. Лохина має світло-зелену середину, а чорниця – червону або ж фіолетову. На відміну від чорниці, ягоди лохини ніжніші на смак. Сто грамів свіжих ягід лохини містять 1г білка, 6,6г вуглеводів, 0,5г жиру. Також до них входять пігменти, клітковина, натрій, магній, фосфор, калій, каротиноїди, провітамін А, вітаміни С, К, РР, вітаміни групи В. Лохина має загальнозміцнюючу дію, нормалізує обмінні процеси, знижує показник цукру в крові і підсилює ефективність медикаментозних препаратів. Вона вповільнює старіння нервових клітин і виводить радіонукліди. Що стосується листя лохини, то воно також служить сировиною для корисних напоїв.

Візуально рослини також відрізняються. Кущі  лохини ростуть вищими за чорничні і можуть досягати 1,5м у висоту. Ягоди на чорничних кущах розташовуються поштучно, а на кущах лохини розташування ягід нагадує грона. За розміром чорничні ягоди трохи менші і мають округлу форму, у той час як ягоди лохини – витягнуті (нагадують за формою плід груші). Їх листя також відрізняється між собою.

Щодо вирощування, то підприємці не бачать сенсу культивувати чорницю, а от лохину вирощують. Серед багатьох правил вирощування основним є те, що рослина ця дуже вибаглива до особливостей ґрунту і дуже хворобливо реагує на порушення кислотно-лужного балансу. Тому при низькому показнику кислотності у ґрунті проводять його підкислення. Ті, хто займається вирощуванням лохини, знають, що її мичкувата коренева система не має достатньо тонких всмоктуючих волосків, але вона обплетена грибними нитками, які виконують роль переносника-постачальника поживних речовин з ґрунту. Хоча дехто вважає, що рослина при регулярних підживленнях просто зобов’язана нормально розвиватися і плодоносити. Практика ж показала, що саме наявність мікоризи (симбіозу коренів рослин з грибами) робить цей чагарник більш стійким і за правильної агротехніки дозволяє чудово розвиватися. Кращим місцем для посадки лохини є затишна ділянка з південного боку будівлі або паркану. Висаджують її восени або ранньою весною (до початку сокоруху). Перевагу все ж надають осінній посадці – саджанець у цьому випадку встигає адаптуватися і прижитися на новому місці, а навесні одразу ж іде в ріст. Найкраще рослинки саджати рядами з міжряддями ув 2 метри. При такій схемі рослини отримають достатню кількість сонячного освітлення, їх буде зручно підживлювати, а тому вони добре ростимуть і плодоноситимуть. Під час малосніжних зим кущики бажано утеплювати. А от спекотного літа кущики слід охолоджувати, обприскуючи їх прохолодною водою. Ця процедура збільшує швидкість фотосинтезу та мінімізує стрес від перегріву рослин. Плодоносити лохина починає на третій–четвертий рік, а у повне плодоношення вступає на 6–7-й рік. За правильного догляду кожен кущ може дати до чотирьох кілограмів ягід, окремі сорти – до 10 кг. Ранні її сорти дозрівають наприкінці червня, середньостиглі – наприкінці липня, а пізні – у першій половині серпня. Продають ягоди у свіжому та замороженому вигляді. Деякі підприємці поділилися задумкою закласти кілька ранніх сортів у теплицях – хочуть запропонувати ягоди лохини на ринку тоді, коли її ще ніхто не продає. А вітчизняний споживчий ринок наразі дуже сприятливий для реалізації цих ягід.

Чорниця лісова у цьому році також мала неабиякий попит на споживчому ринку. Дякувати Богові, вродила вона цього року в українських лісах непогано. Правда, була трошки дрібніша, ніж зазвичай. Люди здавали її на приймальні пункти свіжою по ціні від 50 до 70 гривень за літр. Переробники пропонували заморожену по гуртовій ціні від 80 до 90 гривень за кілограм.

Щодо подальших порівнянь, то лохина, на відміну від чорниці, дуже вимоглива до збирання, правил зберігання і транспортування. Для збереження її товарного вигляду свіжі ягоди перевозять у спеціальних рефрижераторах з дотриманням необхідних температурних норм. Ягоди чорниці та лохини зберігають ув замороженому, сушеному, консервованому вигляді (вони придатні для компотів та варення).

Отже, знаючи всі відмінності між чорницею і лохиною, можна з упевненістю віддати перевагу одній із цих ягід – це вже індивідуальний вибір, бо кожна з них має безліч особливостей…

Андрій Навродський