Як знешкодити ненажерливу білокрилку

0
113280
Имаго білокрилки

Теплична білокрилка – один з найдокучливіших шкідників як для промислових підприємств з вирощування овочів і суниці, так і для огородників.

Попри назву, з нею добре знайомі не лише власники теплиць, але й ті, хто вирощує овочі на відкритому ґрунті. Доводиться докладати значних зусиль для контролю цього шкідника. Ми розповімо, як з ним боротися.

Білокрила небезпека

Наукова її назва Trialeurodes vaporariorum (Westwood, 1856). Апетит і різноманітний раціон цієї невеличкої комахи (лише 1-2 мм довжиною) просто вражає. Цей шкідник харчується понад 400 видами рослин із понад сотні ботанічних родин. Потерпають від нього насадження томатів,  огірків, баклажанів,  перців, капусти, салату, селери, суниці тощо. Крім того, страждають від нього і декоративні культури.

Для успішної боротьби з білокрилкою насамперед необхідно ознайомитися з біологічними особливостями цієї комахи.

Імаго білокрилки
Личинка білокрилки

 

 

 

 

 

Майже на всіх стадіях життя (імаго, личинки, дорослі особини) білокрилки харчуються клітинним соком, в результаті листя рослин жовтіє, скручується і засихає. Рослини пізно цвітуть, що спричиняє більш пізнє формування плодів і їхнє достигання. Тож значно знижується врожайність. Але це не єдина шкода від білокрилки тепличної. Разом з цукристими виділеннями комахи на поверхні рослин  розповсюджуються сажкові гриби. Їхній наліт пригнічує фотосинтез, а відтак і додатково впливає на здоровий розвиток рослин.

Сажковий наліт на плодах також впливає на їхній товарний вигляд і, відповідно, на привабливість  і ціну реалізації. При цьому, чим більша популяція шкідника, тим гірший вигляд плодів. А плодиться білокрилка аж надто швидко: одна самка може відкласти до 150 яєць, а за один сезон розвивається до 16 поколінь шкідників. Розвитку популяції білокрилки сприяють відносна вологість повітря 70-80% і температура 22-25ºС.

Зовнішній вигляд пошкодження рослин білокрилкою тепличною

 

 

 

 

 

 

Також білокрилка теплична переносить значну кількість небезпечних для рослин вірусних захворювань: томатна, табачна і огіркова мозаїки, Х-вірус картоплі тощо.

У теплицях популяції білокрилки без належного догляду можуть залишатися активними протягом року, а влітку, коли встановлюються комфортні погодні умови, заселяють і прилеглі ділянки, де розмножуються як на культурних рослинах, так і на бур’янах.

Майже все, що написано вище, стосується і її родички – білокрилки капустяної (Aleyrodes proletella). Вона також вражає значну кількість видів культурних рослин, але перевагу віддає різним видам капусти і суниці.

 

 

 

 

 

Стадії розвитку білокрилки капустяної: а – доросла комаха, б – личинка

Боротьба з білокрилками

Найперше слід регулярно позбавлятися усіх бур’янів, оскільки вони можуть бути розсадниками популяції білокрилок.

Ураження від білокрилок нагадують ураження від попелиці, тому визначити, що саме цей шкідник лютує на ваших рослинах, допоможуть жовті клейкі пастки. І як тільки в них з’являються дорослі особини, слід негайно проводити обробку.  Оскільки репродукція шкідника розтягнута у часі, потрібен регулярний контроль.

На ринку присутня достатня кількість препаратів для боротьби з білокрилкою. У теплицях, зокрема на огірках, найбільш оптимально використовувати інсектицид Актара®, який має пролонговану дію від багатьох сисних шкідників.  Внесення: полив 2% розчином. При внесенні в ґрунт він ефективно захищає рослини до 60 днів.

У промислових господарствах дозволений для використання препарат Актеллік®. Його здатність потрапляти в організм шкідника через дихальну систему майже миттєво після обприскування робить його особливо ефективним. Робочий розчин: 6 мл на 3-5 л води.

! Слід зауважити, що цей препарат у жодному випадку не можна використовувати на рослинах всередині приміщень.

Також у боротьбі з білокрилкою допоможе інсектицид Енжіо®, який містить дві діючі речовини і, відповідно, впливає на дуже широкий спектр шкідників. Спосіб внесення: обприскування. Робочий розчин: 3,6 мл на 10 л води. Такої кількості вистачить на 2 сотки посівів. 

Якщо до збирання врожаю залишилися лічені дні, а ви помітили шкідника на рослинах, допоможе боротися з білокрилкою препарат Вертімек®. Його перевага у невеликому терміні очікування, який становить лише 7 днів. Тобто обприскування можна проводити за тиждень до збирання. У випадку з білокрилою це дуже актуальна властивість, адже шкідник активний протягом усього сезону. Спосіб внесення: обприскування. Робочий розчин: 5-10 мл препарату (залежно від оброблюваної культури) на 10 л води.

Усі препарати рекомендується вносити разом з ад’ювантом Глюстен™. Це прилипач, який допомагає інсектицидам краще закріпитися на рослині і запобігає змиванню  дощем. Це подовжує захисну дію препаратів і економить робочий розчин. Особливо помітний ефект від використання  Глюстен™ на капусті.

Також для контролю популяції білокрилки можливе використання біологічних препаратів. Наприклад, Актофіт (50 мл на 15-25 води, обприскування), Актарофіт (60-80 мл/10л води, обприскування).

 

! Для всіх препаратів важливо дотримуватися правил їх застосування щодо строків обробки і збирання врожаю. Інформацію щодо безпечного поводження з препаратами можна знайти на упаковці і на сайті виробника.