ТЕХНОЛОГIЯ ВИРОЩУВАННЯ ТОМАТА В СУЧАСНИХ ЗИМОВИХ ТЕПЛИЦЯХ

0
111273

Технологія вирощування овочевих культур в тому числі і томата на мінеральній ваті належить до нових перспективних ресурсозберігаючих технологій доступних до їхнього освоєння тепличними комбінатами. Технологія дозволяє повністю використовувати біологічні та енергетичні потенціали рослин, автоматизувати виробничі процеси при вирощуванні рослин, вести високорентабельне виробництво, а також отримувати економічно високоефективну і якісну продукцію. Характерною особливістю технології є заміна ґрунтів на малооб’ємний субстрат з мінеральної вати.

Застосування мінеральної вати оберігає від гниття коріння рослин, зберігаючи пористість субстрату, підвищуючи ефективність використання добрив.

Застосування мінеральної вати забезпечує оптимальне співвідношення повітря і води, достатню буферну ємність субстрату та забезпечує рослину водою в найспекотніші місяці літа. Субстрат багаторічний у використанні (до 10 років і більше).

Вирощування розсади томата на мінеральній ваті. При вирощуванні томата в умовах захищеного ґрунту використовується тільки розсадний спосіб вирощування. Розсада вирощується в спеціальних пробках, касетах, або кубах і потім виставляється на постійне місце. Робиться це для більш раціонального використання площі теплиць. Розсадник повинен бути абсолютно чистим, продезінфікованим і мати хороше освітлення. Необхідна наявність можливості роздільного регулювання температури і вентиляції. Найбільш зручним методом є використання окремого блоку, або відділення частини теплиці за допомогою прозорої плівки. Для підтримки постійного мікроклімату використовують подвійну плівку.

Час вирощування розсади становить 9 тижнів в зимовий період, 6 тижнів у весняний і 5 тижнів в літній період. Дуже важливо виростити здорову, сильну, добре розвинену розсаду до стадії, близькій до цвітіння першої китиці.

Посів насіння проводиться в касети. Для цього використовують спеціальний посівний субстрат для розсади, в який входять необхідні мікроелементи, а також вермикуліт. Присутність вермикуліту в субстраті буде запобігати ущільненню ґрунту після численних поливів. У той же час його гігроскопічність згладить перепади рівня вологості між поливами. Вологість субстрату при заповненні касет повинна становити 50-60%. Посів здійснюють на глибину 0,5-1см. Насіння, яке оброблено фунгіцидом, не має потреби у замочуванні і попередньому пророщуванні. Можна також насіння пророщувати у мінераловатних пробках, які напитують живильним розчином. Після посіву касети або пробки поливають теплою водою 20-25 °С і розміщують в камерах пророщування на 3-4 дні з подальшим контролем процесу проростання. Температуру підтримують на рівні 22-24 °С, а відносну вологість повітря приблизно 80-85%.

У перший тиждень зростання і розвиток сходів сильно залежать від температури, якщо температура вище оптимальної, особливо при недостатньому освітленні, то розсада витягується і буде слабкою.

При оптимальній вологості субстрату 75-80% відносна вологість повітря повинна становити 60-65%. Підтримують вологість ґрунту поливом розсадних касет в міру необхідності. Для поливу використовують дуже тонко розпилений струмінь і уникають попадання великих крапель на розсаду. При надмірному висиханні субстрату, на сходах буде залишатися насіннєва плівка. Температура води для поливу повинна бути не менше 16-17 °С, оптимальна 18-20 °C.

При появі сходів обов’язково включають систему електродоосвітлення. Потужність опромінення  становить: до пікіровки – 400 Вт/м2, тривалість  перші  2-3 дні – 24 год./добу, потім – 16 год./добу; після пікіровки – 240 Вт/ м2, 16 год./добу. Таке зниження електродоосвітлення необхідно для того щоб підготувати розсаду до висадки на постійне місце у «дорослу» теплицю.

Коли розсада підростає, необхідна пікіровка. Розсаду пікірують у фазі першого справжнього листка довжиною приблизно в 5 мм. Не бажано проводити пікіровку розсади рано вранці, оскільки в той час рослини будуть твердими і тендітними, що призводить при пересадці до їх пошкодження. Температура субстрату при пересадці повинна бути 18-20 °C.

Якщо насіння висівали у ящики, пересадку роблять шляхом підйому частини ґрунту з рослиною рукою знизу, щоб розм’якшити ґрунт, і обережно переміщують в мінераловатний кубик. Уникайте витягування рослини з ґрунту. Якщо розсаду вирощують у пробці, то її вставляють у кубик.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here