Стан садів в Україні після весняних заморозків

0
11797

В. В. ВОЄВОДІН, к. с.-г. н., експерт компанії «Сингента»

 

Зима 2017 року була сприятливою для перезимівлі плодових та ягідних культур на переважній більшості території України. Садоводи сподівалися на значний урожай, до того ж закладка генеративних бруньок була доброю. Але весняні морози і приморозки внесли свої корективи. Спочатку наприкінці квітня вдарили морози по цвітінню та рожевому бутонові, що спричинило загибель генеративних органів у кісточкових культур (абрикоса, персика, черешні, вишні). Потім морози 11 травня довершили загибель на більшій території країни вже зав’язі яблук і груш та квітів суниці й інших плодових культур.

Як стверджують синоптики, такого аномального зниження температури навесні не було вже сотню років.  У результаті в садах більше половини врожаю втрачено. Зокрема, яблукблизько 50 % (із них біля 30 % садів, де плодів взагалі немає), абрикос пошкоджений на 90 %, персик — на 80 %, слива — на 60 %, черешня — на 70 %. Проте майже не пошкоджені ті плантації суниці, які були вкриті агроволокном або знаходилися під плівкою (хоча перші квітки, які дають найбільші ягоди, також постраждали, так як навіть під агроволокном температура опускалася до -7 ᵒС).

Садоводи боролися за свій урожай таким чином:

  • проводили окурювання соломою, тирсою та димовими шашками;

  • забезпечували дощування як зі стаціонарних розпилювачів води над садами, так і шляхом обприскування водою за допомогою вентиляторних обприскувачів;

  • вносили різноманітні мікродобрива і препарати;

  • вкривали насадження агроволокном і соломою.

Проаналізувавши всі методи, які використали садівники в боротьбі з приморозками, можна зробити такі висновки:

Найбільш ефективним є вкриття насаджень агроволокном (для суниці та деяких ягідних культур). Для садів найдоцільніше мати вертикальне зрошення та накривати сіткою. Зрошення або обприскування необхідно проводити до заморозків або під час зниження температури, до того ж не чистою водою, а з додаванням препарату ДІТАН у подвійній нормі (4 кг/га). Після заморозків обов’язково слід внести новітнє амінокислотне добриво ІЗАБІОН (2–3 кг/га) або застосувати його два рази — до та після заморозків у нормі 2 кг/га.

Варто зауважити, що це органічне добриво має в своєму складі набір амінокислот, особливо вільних амінокислот, які починають відразу діяти. Даний препарат не тільки покращує живлення культури, але й діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини. Як ми пересвідчилися цього року, у разі застосування добрива Ізабіон після приморозків маточка залишається живою. Якщо препарат вносимо після цвітіння, то зав’язь майже не опадає.

Там, де вдалося зберегти хоча б частину врожаю, необхідно забезпечити його надійний захист від шкідників та хвороб, адже при такій ціні на плоди і ягоди, що складається в поточному році, фінансові результати господарювання в саду можуть буди значно кращими, ніж у минулому році.