Салат на гiдропонiцi — свiжа продукцiя цiлий рiк

0
111769

Подібну відповідь ми отримали на наше запитання, чи не збирається він, студент магістратури агрономічного факультету НУБіП України, після закінчення столичного «вишу», як і його багато одноліток, котрі при першій же нагоді намагаються виїхати, працювати за кордоном і влаштовувати там своє подальше існування.

Він разом із батькомБогданом Володимировичем та іншими членами родини фермерують на Теребовлянщини, що на Тернопільщині. У відкритому ґрунті вирощують сучасні гібриди та сорти томату, перцю, баклажана, капусти та інших культур, уважно стежачи за інноваціями і вимогами ринку та підлаштовують під них своє виробництво.

От і на потреби закладів громадського харчування регіону (т.з. HoReCa) у постачанні салатів вони відреагували відповідним чином – власноруч створили комплекс для гідропонного вирощування зеленних культур і салату. Для цього їмдовелося проаналізувати багато інформації з іноземних веб-сайтів та вітчизняної літератури.

Вирощують салати селекції ЕнзаЗаден, Хазера, РійкЦваан,Моравосідс та інших компаній. Із салатів вирощують такі різновиди, як ромен, фрізе, ендівій, лоллороссо, лолообіондо, дуболистий, корн-салат та інші, які йдуть на оформлення страв.  Із пряно-ароматних вирощують такі культури, як м’ята, розмарин, рукола, базилік, кріп, петрушка, кінза та ін.

Процес гідропонного вирощування перелічених культур у господарстві цілком наближений до умов крупних тепличних комплексів, проте використання простих рішень дозволило їм порівняно «бюджетно» змонтувати основні конструкції та обладнання, необхідне для його функціонування. Починаючи з осені 2016 року, часу виникнення ідеї та втілення її в життя, шляхом проб і помилок вдалося виділити ті сорти та культури, які найбільш придатні для подібного способу вирощування та на які є попит з боку споживачів.

Для живлення рослин використовують базові розчини, які з часом піддали модифікаціям відповідно до вимог тієї чи іншої культури.  У міру того як вода випаровується з ємкостей, рослини також використовують і поживні речовини. На первинних етапах росту до розчину додають лише воду, оскільки рослини на ранніх етапах не використовують багато поживних речовин, а пізніше додають уже готовий розчин, постійно стежачи за рівнем рН розчину та його електропровідністю.

«Сучасних рецептів поживного розчину для вирощування певних культур в гідропоніці, на жаль, немає, а у літературі є старі – Часникова-Базиліна, Кноппа та інші. Це базові рецепти, які були розроблені науковцями в середині минулого століття. Їх готували, висушуючи листки овочевих культур, а потім вираховували вміст хімічних елементів у них, починаючи з азоту і закінчуючи молібденомта їхнє співвідношення, і потім за тими показниками вираховували потрібну кількість і пропорцію», – знайомить нас із азами гідропонного вирощування Богдан Володимирович.

«Розчин для кожної культури потребує певного корегування вмісту та співвідношення поживних елементів. Не існує конкретних рецептів, а є допустимий діапазон вмісту поживних речовин в ньому, необхідний рослині», – ділиться досвідом господар.

«Минулої осені ми замислилися над тим, як найбільш раціонально використовувати площу теплиць, і дійшли висновку – вирощувати салати та зеленні культури на гідропоніці з метою отримання продукції в ранньовесняний та пізньоосінній періоди», – розповідає пан Богдан.

Рослини в комплексі з початку вирощують у розсадному відділенні в касетах з використанням торф’яного субстрату, а потім ці мікророслини пересаджують в інші касети з більшим розміром ячейок. Потім, після дорощування, рослини висаджують у контейнери, які вставляють в отвори, зроблені у блоках пінопласту. Рослини плавають на поверхні ємкостей з поживним розчиномтаїхнє коріння безпосередньо занурене в нього. Відбувається повільна циркуляція поживного розчину у системі.

Богдан Володимирович акцентує, що промислово вирощування салатів у світі переважно проходить на гідропоніці, тому що при такому способі вирощування можна легко організувати конвеєрне отримання продукції протягом усього року.

За його словами, влітку не вигідно вирощувати салат в умовах гідропоніки, оскільки на ринкувелика пропозиція продукції зеленних та пряно-ароматних культур, яка надходить з відкритого ґрунту, а от вирощувати у несезонний період – у цьому є певний інтерес.

Площа під вирощуванням зеленних і овочевих культур у господарстві на гідропоніці становить 400 м3, 18 шт. рослин розміщується на 1 м2 площі. На одному листі пінопласту, розміром 1х0,5 м росте 9 рослин.