РУХОМА ШПАЛЕРА ДЛЯ ОЖИНИ. ДОСВIД США ТА ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНI

0
112476

Ожина – смачна й корисна ягідна культура, яку можна успішно вирощувати в багатьох країнах світу. Незважаючи на високий попит на ягоду ожини, в Україні практично немає промислових насаджень цієї культури.

Ожина – смачна й корисна ягідна культура, яку можна успішно вирощувати в багатьох країнах світу. Незважаючи на високий попит на ягоду ожини, в Україні практично немає промислових насаджень цієї культури. Насамперед це пов’язано з технологічними особливостями її вирощування. На зиму пагони ожини слід укривати. Технологія вирощування ожини передбачає наявність шпалери, тому процес укриття пагонів на зиму значно ускладнюється. Необхідно спершу зняти пагони зі шпалери, опустити їх до рівня ґрунту і тільки після цього накрити укривним матеріалом (агроволокном, соломою тощо). А навесні доведеться знову вручну прикріплювати пагони до шпалери. Ці операції доволі трудомісткі та можуть додатково ускладнюватися через наявність шипів (колючок) на стеблах ожини.

У цьому питанні вітчизняним виробникам ожини варто перейняти кращий світовий досвід її вирощування, зокрема у США.

2015 року там відбувся міжнародний симпозіум “XI International Rubus and Ribes Symposium”, на якому обговорювали сучасні технологічні підходи до вирощування ожини.

Станом на 2015 рік ожину в США вирощували на площі понад 5500 га. До п’ятірки штатів з найбільших обсягом виробництва ягоди належать Орегон (300 га), Каліфорнія (280 га), Техас (270 га), Арканзас (240 га) та Північна Кароліна (180 га). У прохолодних штатах північного сходу та півночі (Пенсильванія, Нью-Йорк, Огайо, Масачусетс, Західна Вірджинія, Меріленд, Нью-Джерсі, Делавер, Індіана, Іллінойс, Айова, Канзас та Кентукі) загальна площа під ожиною станом на 2015 рік становила лише 290 га. З них понад 100 га закладено за останні три роки з використанням новітньої системи вирощування ожини на рухомій шпалері. Загалом на території країни рухому шпалеру вже встановлено на площі майже 300 га.

Оскільки рухома поворотна шпалера дозволяє успішно вирощувати ожину в регіонах із зимовими температурами нижче -23оС (температура, при якій підмерзають плодові бруньки ожини), вона стає все популярнішою серед провідних виробників ягоди.

Питанню вирощування ожини на рухомій поворотній шпалері було приділено особливу увагу з боку учасників симпозіуму в США. На запрошення організаторів з доповіддю виступив автор і розробник рухомої шпалери – доктор Фуміомі Такеда.

Як зазначив учений, система вирощування ожини на рухомій поворотній шпалері – це поєднання унікального типу шпалери й особливої системи формування пагонів, що дозволяє щороку отримувати високі врожаї якісної ягоди.

Рухома шпалера для ожини складається з окремих секцій, які встановлюють з інтервалом 5-6 м. Довжина ряду при цьому довільна.

Кожна секція рухомої шпалери складається з анкера, фіксуючої пластини, короткого й довгого плеча. Анкер заглиблюється в ґрунт на глибину 0,75-1 м. До нього за допомогою болтових з’єднань з обох боків кріпляться фіксуючі пластини. Фіксуюча пластина дозволяє змінювати положення рухомої шпалери (зима-весна-літо). Коротке й довге плече рухомої шпалери кріпляться до фіксуючої пластини за допомогою болтових з’єднань і фіксуються в потрібному положенні за допомогою шплінтів. Для зміни положення плеча шпалери необхідно перемістити шплінт з одного отвору фіксуючої пластини в інший.

По обидва боки кожного ряду рухома шпалера утримується за допомогою міцних дерев’яних стовпів, які є опорами для розтяжки дротів шпалери.

Дроти рухомої шпалери мають бути добре натягнуті, щоб не провисали під вагою потужних пагонів ожини.

Використовуючи спеціальний натяжний пристрій, натяг дротів рухомої шпалери регулювати легко й швидко. При цьому є можливість послабити натягу дроту для переведення шпалери в зимове положення.

Нижні дроти шпалери проходять через наскрізні отвори пластини без додаткової фіксації. Верхні дроти фіксуються до короткого та довгого плеча торцевих секцій і проходять через наскрізні отвори в плечах без додаткової фіксації в проміжних секціях шпалери в межах одного ряду.

Анкер, фіксуюча пластина й плечі рухомої шпалери можуть бути виготовлені з вуглепластику (карбону) або металу. В США рухому шпалеру виготовляють переважно з вуглепластику. Основні його переваги – міцність, стійкість до корозії та легкість. Проте вартість вуглепластику вища, ніж металу.

Ряди з рухомою поворотною шпалерою для ожини доцільно розміщувати із заходу на схід. При цьому коротке плече, до якого кріплять молоді однорічні пагони, встановлюють з південної сторони. Це забезпечує хороше освітлення та сприяє їх активному росту. Відповідно, довге плече шпалери з плодоносними пагонами розміщують з північної сторони, аби уникнути сонячних опіків плодів на зовнішньому боці шпалери. Розміщення основної маси ягоди із зовнішньої сторони шпалери досягається за рахунок встановлення шпалери в горизонтальне положення навесні в час розпускання бруньок і цвітіння.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here