Пліснява може бути ключем до землеробства у космосі

0
111064

Під таким заголовком світ облетіла новина, що вчені Служби сільськогосподарських досліджень Міністерства сільського господарства США (ARS USDA)виділили грибок  Cladosporium  sphaerospermum штаму TC09 як перспективний елемент для вирощування їжі рослинного походження на борту космічного корабля, який здійснюватиме довготривалу подорож у всесвіті. Адже у майбутнього астронавтам доведеться самостійно вирощувати їжу. Це може бути проблематичним, оскільки на борту корабля мало невикористаного простору плюс вирощування врожаю потребує багато часу, якого у астронавтів обмаль.

Вчені ARS виявили, що грибок  Cladosporium  sphaerospermum штаму TC09, що легко переноситься у повітрі, прискорює ріст рослин за рахунок газів, які виділяє. TC09 зустрічається у звичайних побутових приміщеннях і не викликає захворювань ані у рослин, ані у людей або тварин.

За словами дослідників ARS, завдяки використанню грибка їм вдалося змусити культурні рослини рости швидше, так само швидко як ростуть бур’яни. «Коли цвіль вирощують поруч із рослинами в герметичному контейнері, рослини, що піддаються впливу TC09, ростуть у 2–5 разів швидше, — каже молекулярний біолог Кріс Дардік. —І якщо ви одночасно підгодовуєте рослини цукром, вони можуть рости від 10 до 25 разів швидше за наявності TC09».

 

Окрім того, що рослини ростуть швидше, вони зазвичай мають товстіші стебла, крупніше листя та міцнішу кореневу систему, ніж рослини, які не піддаються впливу TC09. Вони також дають набагато більший урожай. Зазначається, що рослини перцю дали до 213% більше плодів. Листя салату, рукола, капуста, базилік та інші листові зелені показали схожі результати.

«Яким чином TC09 стимулює такий швидкий ріст рослин, наразі невідомо, — підсумовує вчений, — але NASA цікавиться з’ясуванням цього».

Cladosporium sphaerospermum TC09

За словами К. Дардіка, NASA випробувало TC09 на деяких зі своїх піддослідних культурах, включаючи салати, і виявилося, що TC09 надзвичайно добре працює у штучних середовищах, які зазвичай використовуються в космічних польотах. Крім того, NASA будує дві камери для росту рослин, подібні до тих, що використовуються на Міжнародній космічній станції, які будуть розміщені у дослідницькій лабораторії ARS.

На думку вчених, така технологія може змінити виробництво їжі рослинного походження і на планеті Земля, оскільки фермери вже сьогодні стикаються з проблемою прогодування населення, яке зростає високими темпами.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here