Мікоризні препарати – шлях до родючих рослин

0
111504

Ще задовго до висновків учених людям стало зрозуміло, що нестача вологи викликає значні зміни у більшості фізіологічних процесів рослин: відбувається затримка росту листків, стебла, а за тривалої посухи – і коренів. Також відбувається пригнічення фотосинтезу, затримується ріст їх генеративних органів. Для того ж, щоб рослинам впоратись зі стресом, аграрії й пробують застосовувати біопрепарати на основі мікоризних грибів. Саме такі препарати у стократ збільшують зону поглинання води, у рази підвищують поглинання не лише нерухомих іонів із ґрунту (тих же фосфору, калію, кальцію, магнію, сірки, цинку, міді, заліза), а й посилюють процес поглинання і «транспортування» значно рухоміших іонів – того ж таки азоту. І особливо актуальним це питання стає за посушливих погодних умов, які ми спостерігали в останні роки.

Що ж являє собою мікоризний препарат?  

Це – продукт із мікроскопічними грибами, що утворює мікоризу (симбіотичне співжиття гриба з рослинністю) з переважною більшістю культурних рослин. Як саме працює такий препарат? Мікоризні гриби активізуються після проростання насіння під дією кореневих виділень рослини. Ці гриби закріплюються на коренях за допомогою присосків (апресорій), а потім із них всередину кореня проростає інфекційна гіфа, яка розростається у міцелій. Потім ці гіфи проникають усередину рослинної клітини та утворюють арбускули (розгалуження), в яких і відбувається інтенсивний обмін поживними речовинами, а саме: гриби надають рослині вологу та елементи живлення у легкодоступній формі, а натомість отримують вуглеводи. За рахунок подальшого розвитку мікоризи збільшується і площа поглинання поживи кореневою системою рослини. Водночас мікоризні гриби сприяють виробленню природних антибіотиків та пригнічують розвиток збудників фузаріозу, фітофторозу, альтернаріозу, чорного та базального бактеріозів, інших хвороб, а також шкідників, зокрема – нематод.  

Дуже часто виділяють три типи мікоризи: ектотрофну (зовнішню), ендотрофну (внутрішню) та екто-ендотрофну (змішану). При ектотрофній мікоризі гіфи гриба обплітають кінчики рослин зовні, утворюючи товстий і щільний чохлик (гіфову мантію). Гіфи тут утворюють сітку, оточуючи клітини ризодерми, не проникаючи у них. Але така мікориза стає екто-ендотрофною, коли гіфи гриба частково проникають у клітини корової паренхіми. При ендотрофній мікоризі гіфи гриба проникають у клітини корової паренхіми  і розвиваються всередині клітин у вигляді клубочків. Та, виявляється, і цей поділ мікоризи на типи ще є неповним. У сучасній мікологічній літературі виокремлюють аж сім типів мікоризи: ектомікориза, ендомікориза, або арбускулярна мікориза, ерикоїдна, арбутоїдна, монотропоїдна, екто-ендомікориза та мікориза орхідних. Ми ж у цьому матеріалі не будемо вдаватися до роз’яснень перелічених типів, а зосередимося на основних властивостях мікоризи.

У мікоризній взаємодії міцелій гриба колонізує корені чи інші органи рослини-хазяїна внутрішньо- або зовнішньоклітинно. За допомогою мікоризних препаратів продукується ціла низка екзоферментів – речовин, що розщеплюють навколишні молекули, роблячи їх більш поживними для гриба.  Вони активно руйнують як природні, так і синтетичні полімери. Також розкладають у ґрунті низку токсичних елементів, використовуючи їх для дихання та як джерело вуглецю й енергії. Окрім того, за їх допомогою у ґрунті нейтралізується токсична дія патогенних мікроорганізмів.

 Мікоризні гриби та їх мікроорганізми здатні ще й азот із повітря фіксувати, а за відсутності кисню перетворюють його на аміак. Також вони продукують фунгіцидні та бактерицидні антибіотики. Плюс до цього утворені бактерії виділяють біологічно активні речовини: ферменти, вітаміни, полісахариди, які неабияк стимулюють ріст і розвиток сільськогосподарських рослин.

До речі, на ярих культурах мікоризні препарати застосовують вже давно. А от обробляти ними насіння озимих культур аграрії почали порівняно нещодавно. І завдяки застосуванню мікоризних препаратів на посівах озимої пшениці вже помічено підвищення її врожайності від 18% до 22%. Найкращий ефект застосування мікоризи встановлено на посівах соняшнику, кукурудзи, сої та багатьох овочевих культур. Коли мікоризні препарати входять у контакт із кореневою системою перелічених рослин, відбувається своєрідне симбіозне утворення, на яке навколишнє середовище вже впливає набагато менше. Але тут треба пам’ятати: обов’язковою умовою розвитку мікоризи є наявність живої кореневої системи рослини. Бо, повторимося, розмножуючись на кореневій системі рослин, мікоризні гриби створюють безліч тоненьких абсорбуючих ниток, які проникають у найдрібніші частинки ґрунту та пори мінералів і постачають до коренів воду з розчиненими у ній поживними речовинами. І зрозуміло, що саме внаслідок цього мікоризовані рослини стають стійкішими до посухи.

Щодо обробки, то мікоризними препаратами можна обробляти як посівний матеріал, так і кореневу систему вже вегетуючих рослин. Вони також призначені для обробки насіння зернових, бобових, технічних, овочевих культур, внесення у рядки, фертигації (одночасне удобрення і зрошення), а також для обробки розсади.

Отже, підіб’ємо підсумки. Мікоризні препарати – це вірний шлях до стійких культур із гарантованим урожаєм. Мікориза  у кілька разів підвищує здатність рослини на всіх етапах розвитку перетворювати і поглинати речовини і воду, тим самим покращуючи проростання, цвітіння, здоров’я і продуктивність рослин, утворення зав’язі та плодів, постійно забезпечує структурність та шпаруватість ґрунту, адже усі мікроорганізми, що входять до складу мікоризних препаратів, сприятливо впливають на ґрунт. Крім уже згаданих ефектів від бактерій і мікроскопічних грибів, можна виділити і те, що мікоризні гриби покращують агрегатний стан ґрунтів: на гіфах грибів утворюється слиз, до якого прилипають глинисті частинки землі, а це сприяє появі водостійких агрегатів, що запобігає ерозії ґрунту.

Погодьтеся, що все перелічене змушує задуматися над тим, щоби відкрити нову сторінку в оптимальному насиченні ґрунту мікоризантом. Тож залишається головне – знайти справді дієві препарати на основі симбіотичних мікоризоутворюючих грибів. Тому радимо мати справу з тими компаніями, чиї препарати виготовляються на спеціалізованих підприємствах, які пропонують оригінальний продукт, що підтверджується сертифікатом (пройшли відповідну лабораторну перевірку), та мають репутацію дієвого ефекту з практичного застосування.

Андрій Навродський

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here