Iкра вітчизняна кабачкова, найвищої якості

0
111793

Не здивуюся, якщо вже і молоде покоління встигло подивитися легендарний фільм «Іван Васильович міняє професію». Крилаті вислови цього твору ще у радянські часи швидко розлетілися країною, їх і досі цитують у державах пострадянського простору. Зокрема, одну з фраз: «…Икра заморская, баклажанная!». Бо цей продукт не лишає байдужими мільйони споживачів. Він набагато дешевший, а іноді і смачніший за риб’ячу ікру, особливо якщо зроблений на такому славнозвісному підприємстві, як ТОВ «Ніжинський консервний завод» за унікальною рецептурою, стандарти якості якої не змінилися з часів виготовлення продуктів харчування у СРСР.

Варто зазначити, що в асортименті Ніжинського консервного заводу окрім баклажанної ікри є й ікра із солодкого перцю, баклажанів та перцю, а також кабачкова, яка користується високим попитом. Цим на підприємстві у першу чергу завдячують гібриду кабачка Карізма F1 селекції Syngenta. Це якраз той випадок, коли сировина якнайкраще підійшла переробникам. Детальніше про вирощування кабачка для потреб ТОВ «Ніжинський консервний завод» нам розповіла керівник сільськогосподарського проекту підприємства Людмила Михайлівна Гальонко.

– Вже майже тридцять років вирощуємо кабачки спеціально для переробки на Ніжинському консервному заводі. За цей час перепробували багато сортів і гібридів цієї культури. Останні п’ять років на полях агроцеху «Переяслівка», де традиційно вирощуємо кабачки для заводу, панує лише Карізма F1. Бо це виявився єдиний гібрид, на який у фахівців підприємства не було жодних нарікань, – розповідає Людмила Гальонко. – Вибір насіння пов’язаний із технологічними властивостями плодів – м’якоть та шкірка кабачка Карізма F1 не твердішають протягом усього періоду збирання врожаю. Структура м’якоті ніжна, з відмінними смаковими властивостями, тому маємо високий вихід кінцевої продукції – кабачкової ікри.

Як розповіла фахівець, площі під кабачком залишаються незмінно великими і становлять від 50 га. Цього достатньо, щоб забезпечити виробничу програму у 45-50 тонн з гектара за досить короткий термін заготівлі, який триває від трьох тижнів до місяця. А починається заготівельний сезон приблизно з 10 липня, відразу після переробки широковідомого ніжинського огірка. До речі, за слова-ми керівниці сільськогосподарського проекту, огірок набагато вибагливіша і трудовитратніша культура, ніж кабачок. Огірок би не змогли вирощувати на незрошуваних полях, а Карізму F1 – будь ласка. Якби заготівельний се-зон тривав до жовтня, лише за рахунок врожайності гібрида можна було б зібрати і 100 тонн з гектара, але над-лишок не потрібен, взяли заплановану кількість і залишають рослини на полі до оранки.

– У майбутньому, можливо, проведемо крапельне зрошення і на поля з кабачком, були такі плани на підприємстві, – каже Людмила Михайлівна. – Тоді площі під Карізмою F1 можна буде зменшувати вдвічі, адже виробничий план за рахунок зрошення і живлення через краплю все одно виконуватиметься, бо продуктивність гібриду в цих умовах збільшуватиметься. А поки що залежимо від погоди і від своєчасності збирання плодів, бо поки не зірвеш стиглий кабачок, но-вий на рослині не з’явиться. До слова, для безперервної промислової переробки нам потрібно більше ніж 100 тон свіжих кабачків на добу.

Як зазначила Людмила Гальонко, Карізма F1 показав себе як надзвичайно ранній – уже на сороковий день він плодоносить – продуктивний і водночас стійкий до хвороб гібрид. Тож фунгіциди на ньому не застосовували. Рослина виглядає компактно з великою кількістю жіночих суцвіть, має тривалий період збирання врожаю. Закладання плантації кабачків відбувається прямим висіванням насіння. На попереднє місце вирощування кабачок повертають не раніше, ніж через 4 роки, кращими попередниками є капуста, морква, соя та озима пшениця.

Площу під сівбу готують з осені, проводять дискування ділянки, через два тижні орють на зяб. Весною «закривають вологу», тобто спрямовують на поле трактор із зубовою або пружинною бороною, рихлять шар грунту в 2 см, у результаті чого з’являється аерація, і випаровування вологи з грунту не відбувається швидкими темпами, потім проводять дві посівні культивації.

На угіддях агроцеху «Переяслівка» кращими грунтами для кабачка є опідзолені чорноземи з нейтральною кислотною реакцією. Схема садіння – 10 000 насінин на 1 га, ширина міжрядь становить 1.70 метра. Для сівби використовується овочева сівалка точного висіву у тандемі з трактором МТЗ-82. Після сівби проводять коткування ділянки та обробляють проти бур’янів грунтовим гербіцидом Дуал Голд 960 ЕС, к. е. виробництва компанії Syngenta. Під час вегетації проводять дві міжрядні обробки культиватором КРН 4,2. Під культуру застосовують органо-мінеральні добрива ЕкоПлант® – 500 кг на га і аміачну селітру – 200 кг на га, перше – під першу культивацію, селітру – під другу культивацію.

– Попри нинішню аномально теплу зиму, кількість шкідників залежатиме від того, яка складеться температура на момент вегетації культури. Раніше шкідників на кабачку практично не спостерігали. Лише у деякі роки за надто вологої погоди з’являється тля. Проти неї застосовуємо біо-інсектицид Натур Гард, – ділиться досвідом Людмила Михайлівна.

Площі, де вирощують кабачок, знаходяться за 20 кілометрів від заводу, тобто плоди немає потреби зберігати, їх відразу направляють на перероб-ку. Збирання врожаю відбувається вручну. Бригада працівників зриває кабачки і кладе у міжряддя, а потім складають врожай у вантажівку або трактор з причепом, які заїжджають на поле. Щоб уникнути помилок при промисловому вирощуванні кабачка, потрібно дотримуватися технологій, не допускати загущення, а також забур’янення посівів, бо тоді і шкідників, і хвороб не уникнути. У цьому дуже помічним виявився гербіцид Дуал Голд 960 ЕС, к. е..