Використання гідрогелів

0
111559

Гідрогель – це екологічно чистий матеріал, який не тільки стимулює ріст рослин, але й позитивно впливає на якість ґрунту. Це додаткове джерело вологи для рослин. Речовина при контакті з водою насичується нею, розбухає і стає своєрідним резервуаром. Коли грунт висихає, гелеві кульки забезпечують кореневу систему рослини вологою. Крім води, полімерне з’єднання здатне вбирати розбавлені поживні речовини, забезпечуючи тим самим підгодівлю. При роботі з гідрогелем не потрібні індивідуальні засоби захисту. Гідрогель не вступає в хімічні реакції з речовинами, які містяться в грунті, і не впливає на його склад. Після закінчення 3–5 років гранули розкладаються під впливом грунтової мікрофлори на воду, вуглекислий газ і амоній. Якщо гідрогель виявиться на поверхні грунту, то при попаданні перших сонячних променів гранули полімеру випаровуються прямо на очах. Таким чином, застосування цього засобу абсолютно безпечне як для людини, так і для навколишнього середовища.

Перед внесенням гідрогелю в грунт зазвичай суху речовину слід залити чистою водою і залишити на кілька годин до повного набухання. Для замочування гранул використовують не тільки воду, але і розчини добрив. Це зручно на пухких, водопроникних грунтах, де дощі швидко вимивають корисні речовини. Гідрогель утримує їх, не дозволивши рослинам страждати від дефіциту харчування. Надлишки води потрібно злити, перемішати ретельно з грунтом, щоб гель розподілився в ньому рівномірно. На літр грунту потрібно взяти стакан готового гідрогелю.

У суміші гідрогелю та землі дуже зручно пророщувати насіння та вирощувати рослини. Гідрогель підходить для використання як у відкритому, так і у захищеному грунті.

Полімерні гранули знайшли застосування в промислових масштабах при вирощуванні розсади.

Вирощування розсади найчастіше пов’язане з деякими труднощами. Для отримання сильних сіянців потрібний не тільки добре підготовлений грунт і освітлене місце, але і правильний полив. Саме волога може бути як другом для молодих сходів, так і стати причиною загнивання кореневої системи, що веде до подальшої загибелі. Уникнути таких ситуацій допоможе використання полімерного матеріалу, що володіє унікальною здатністю вбирати і утримувати для росту рослин необхідну кількість води в ґрунті. Гідрогель для розсади вважається ідеальним матеріалом, який дає можливість в рази мінімізувати догляд за молодими сіянцями і зменшити стрес під час пересадки у відкритий грунт.

Такими способами вирощують розсаду помідорів, баклажанів, селери, перцю та інших культур, які потребують багато вологи. Гідрогель захищає корені розсади від пересихання або зайвого перезволоження.

                                                                                    

При сівбі петрушки, кропу, коріандру, салату та інших зелених культур залежно від типу грунту змінюється доза внесення препарату. На легких грунтах і торфокомпостних сумішах вона становить 20–30 грамів сухих гранул на 1 м2 врозкид. На важких суглинних і глинистих, схильних до перезволоження грунтах  10–20 г сухих гранул на 1 м2.

Після того, як гранули розкидали, грунт неглибоко перекопують. Основна частина речовини повинна виявитися в шарі грунту від 0 до 12 см. Грунт добре поливають, можна внести добрива. Через 1–2 дні висівають насіння культури. Для рослин з поверхневою кореневою системою гідрогель вносять на глибину близько 10 см. Якщо коренева система заглиблена, то глибину внесення гідрогелю збільшують до 20–25 см.

Гідрогель при сівбі моркви і буряка

Для сівби нарізають борозенки глибиною 6–7 см. На легких ґрунтах 1,5–2 г препарату вносять на 1 погонний метр рядка, рівномірно розподіляючи гранули на дні. На важких землях, де добре утримується вода, дозу можна зменшити до 1,0–1,5 г субстанції. Гранули повинні виявитися на глибині 5– 6 см. Після внесення посівні канавки трохи закривають грунтом  і дають полив з розчиненим добривом. Через 1–2 дні приступають до сівби насіння по рядках поверх насиченого вологою препарату. Коли все насіння висіяне, їх згори закривають грунтом, злегка мульчують торфом або компостом і грядку накривають плівкою до появи сходів.

При посадці огірків, томатів, перців і баклажанів

У кожну лунку, залежно від типу грунту, кладуть від 1 до 2 г сухого порошку. Перед висадкою розсади посадочне місце добре поливають. Коріння рослин сильно притискати не потрібно. Виходить, що гідрогель – ідеальний матеріал, який дозволяє звести до мінімуму догляд за рослинами, а також зменшити стрес під час травмуючої пересадки в грунт.

Правильне застосування гідрогелю дозволяє скоротити полив на 50–70 % для горшечних рослин, на 20–40% для більшості сільськогосподарських культур, знижує втрату поживних речовин грунту і добрив, які вносяться (особливо азотних) за рахунок зменшення їх вимивання із грунту.

Волога, яку накопичив гідрогель, буде доступна рослинам аж на 95%. Отже, кожна краплина води буде затримана гідрогелем, а не випарується чи не стече в підземні води, як це зазвичай стається без гідрогелю.

Вирощування розсади в гідрогелі

Ще один спосіб використання вологопоглинаючих гранул – це вирощування розсади в гідрогелі. Для пророщування насіння гранули потрібно вибирати якомога меншого розміру для отримання більш однорідної субстанції. Невелику кількість гранул замочують у воді, а потім по поверхні рівномірно розподіляють насіння і накривають плівкою. Для вирощування таким способом підходить насіння культур, для проростання яких необхідно багато світла. Плюсом вирощування розсади в гідрогелі є те, що при пікіруванні сіянців практично не пошкоджуються молоді корінці, оскільки вся рослина легко витягається з гелеподібної субстанції.

 

Є.В.Тернова, завідуюча лабораторією екологічно безпечних технологій виробництва Сквирської д.с. органічного виробництва НААН

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here