Особливості вирощування ультраранньої розсади капусти білоголової

0
113254

У родині Капустяні налічується до 380 родів та 3200 видів. Найбільше сільськогосподарське значення має 31 вид. Серед них головна роль належить, звичайно, капусті білоголовій. Капусту вирощували ще у доісторичні часи, і перші відомості про неї сягають неоліту.

Капуста білоголова  – одна із основних овочевих рослин в Україні. Культура характеризується високою врожайністю, лежкістю, добре транспортується. При порівняно низькій енергетичній цінності (100 г продукту складає 117 кДж) рослини мають високі смакові якості і лікувальні властивості.

У капусті виявлено 16 амінокислот. Багата мінеральними солями, органічними кислотами, вітамінами, вона відіграє важливу роль у раціональному харчуванні населення.

Кращими попередниками капусти ранньої є пласт і оборот пласту багаторічних трав, зернові колосові, бобові, огірок, кабачок, патисон, картопля рання, цибуля ріпчаста, часник, томат ранній, зеленні однорічні, інші ранні види овочевих рослин. Не можна висаджувати капусту білоголову на одному місці кілька років поспіль або після капусти цвітної і пізньої та інших капустяних рослин, оскыльки це призводить до поширення хвороб. На колишньому місці капусту розміщують не раніше ніж через 4 – 6 років.

У більшості регіонів нашої країни вирощування капусти білоголової можливо лише через розсаду. Причиною цього є одна з властивостей цієї городньої культури  –  її вимогливість до світла. Для успішного формування урожаю їй необхідне освітлення під час як мінімум 13 – 14 годин. А оскільки при посадці капусти, особливо ранньостиглої, у відкритий ґрунт задовольнити цю вимогу не вийде, єдиним виходом стає отримання її через розсаду.

Якщо ви зупинили свій вибір на ранній капусті, знайте, що дуже важливо посадити її вчасно. Розсада повинна встигнути добре вирости перед висадкою в ґрунт, інакше втрачається весь сенс такого раннього її вирощування.

Для отримання ультраранньої продукції капусти насіння висівають у розсадних теплицях з обігрівом, починаючи з кінця листопада і до кінця грудня. Таким чином, у кінці січня – на початку лютого отримаємо високоякісну розсаду, яку вже можна висаджувати на постійне місце у захищеному ґрунті.

Слід зауважити, що у західних та південних районах нашої країни ультраранню капусту вирощують у відкритому ґрунті. Розсаду висаджують у III декаді березня – I декаді квітня. Для захисту від приморозків використовують плівкові укриття, агроволокно.

Виходячи з цього, розраховуйте, що насіння зазвичай дає сходи на 10 – 12 добу після сівби, а догляд за розсадою займає зазвичай не більше 50 – 55 діб.

Запропоновані терміни висіву насіння капусти орієнтовні і залежать від сорту, строків достигання, освітлення, температурного режиму регіону. При посіві орієнтуйтеся на довжину вегетаційного періоду культури. Сучасні ультраранньостиглі гібриди готові до збирання через 43 – 48 діб після висаджування.

Значну увагу приділяють підготовці ґрунтосуміші. Використовують зазвичай готові субстрати для вирощування розсади, оскільки від цього значною мірою залежатимуть ростові процеси сходів капусти, а потім і самої розсади, її стандартні параметри. Під розсаду необхідний добре аерований, легкий субстрат з великим запасом поживних речовин, водопроникний, але досить вологоємний.

Також грунтосуміш можна самостійно приготувати. Беремо листкову або дернову землю в рівних частинах; додаємо перегній або біогумус. Замість цих компонентів можна використати верховий торф; для створення рихлості додати річкового піску, тирси або перліту. Інгредієнти змішати у наступній пропорції 1: 2: 1.

Приготований самостійно субстрат перемішують і знезаражують одним із доступних способів: проморожування, вижарювання, пропарювання, протруювання.

Останній етап підготовки субстрату  –  внесення добрив. На 10 кг знезараженого субстрату додати сечовини або аміачної селітри 15 – 20 г, гранульованого суперфосфату 20 – 25 г, сірчанокислого калію 10 г та 25 г вапна. Ретельна підготовка грунтосуміші забезпечує отримання розсади із здоровою кореневою системою.

Для отримання здорової розсади насіннєвий матеріал краще купувати у спеціалізованих магазинах. Крім того, таке насіння буде вже повністю підготовлене до сівби.

Основна підготовка ґрунту і основне внесення добрив на ділянці постійного вирощування капусти білоголової

Перед початком робіт бажано провести лабораторний аналіз ґрунту. Гранулометричний аналіз дає змогу в подальшому провести раціональний розрахунок норм зрошення, добрив; визначення агрохімічних показників показує кількість макро- і мікроелементів, які є у ґрунті, їх доступність рослинам і форму, у якій вони містяться.

У захищеному ґрунті першочергово треба провести фрезерування мотоблоком на глибину 12 – 18 см за 15 – 20 діб до моменту висадки розсади. Ґрунт повинен ущільнитись. Такий прийом дозволить уникнути травмування кореневої системи після висадки розсади на постійне місце.

Обов’язковим є внесення нітроамофоски у нормі 16:16:16, що складає 3-6 кг/100 м2. Добриво спочатку розсипають, потім фрезерують.

Бажано вносити коров’ячий чи свинячий перегній у дозі 300–400 кг/100 м2 або курячий 100–150 кг/100 м2. Свіжий гній не рекомендовано, оскільки він сильно пошкоджує молоду кореневу систему.

Розсаду капусти можливо вирощувати двома способами – із пікіруванням та без пікірування.

Вирощування із пікіруванням передбачає висів насіння у касету, на початковому етапі у касети на 260 чи 160 шт. чарунок (відстань 2,5х2,5 см, площа живлення складає 2,5 см2). Через 21–35 діб провести пересаджування у більші ємності на 200–250 мл (відстань 10х10 см).

Плюси даного способу – рослини не витягуються; при поливі дощуванням рівномірно розподіляються із водою поживні речовини; підвищується коефіцієнт використання площі у теплиці, тим самим отримаємо більшу кількість рослин; немає потреби обігрівати усю теплицю, а лише ділянки, де стоять касети на стелажах; рослини мають більш розвинену кореневу систему, на відміну від безпікіровочних.

Спосіб без пікірування значно економить витрати на ручну працю. Висів відбувається одразу у касети із більшим об’ємом чарунок (56 чи 40 шт., відстань між ними 10х10 см). Готова розсада буде через 55 діб після сівби.

Оптимальний зовнішній вигляд розсади 4–6 листків, довжина рослини не менше 15 см.

Висів відбувається у заздалегідь добре пролитий, зволожений торф чи субстрат. Кислотність ґрунту повинна бути нейтральною (РН 6,5–7,0). Глибина загортання насіння не більше 0,5 см, потім присипати зверху сухим торфом, щоб уникнути утворення поверхневої кірки. За тиждень до сівби знизити температуру повітря у теплиці до +12 0С, температура ґрунту повинна бути не менше +10 0С.

Температурний режим повітря у захищеному ґрунті під час вирощування розсади капусти білоголової

Фаза розвитку рослин

Температура вдень, 0С

Температура вночі, 0С

Сходи (7-10 діб)

22 – 25

20 – 22

Сходи (1 тиждень)

8 – 12

6 – 8

2 тиждень  –  до моменту висаджування

14 – 18

до 6

Сходи у капусти з’являються на 7–10 день, температура повітря повинна бути максимально до 25 0С. На другому етапі (коли більше 80 % чарунок мають сходи) треба знизити температуру вдень до 8–12 0С на тиждень. Рослини пройдуть стрес, почнуть формувати сильну кореневу систему. Потім температуру піднімають до 18 0С і підтримують на такому рівні до моменту висадки розсади на постійне місце вирощування. Ґрунт весь час повинен мати температуру не менше 10 0С, що дає уникнути розвитку хвороб і забезпечує оптимальне засвоєння елементів живлення. За тиждень до висадки розсади необхідно знизити температуру удень до +12 0С, щоб провести загартовування рослин.

Режим мінерального живлення

Підживлення рослин раціонально розпочинати із фази двох справжніх листків. Проводити його можна разом зі зрошенням. Перевагу віддають комплексним добривам (на початку 13:40:13 і збільшують до норми 20:20:20) за концентрації 1,5–2 кг/1 м3 води + коренеутворюючі препарати «групи фосфору  –  Р» і «гетероауксину». Підкормки здійснюють 5 – 6 разів за весь період.

За 14–20 діб до висаджування розсади касети із рослинами пролити 2–3   рази добривами на основі мікроелементів, які містять Са (елемент забезпечує регуляцію міжклітинного соку, регулює проникніть речовин до тканин) та В (регулює швидкість проникнення елементів живлення, бере участь в утворенні тканин) у дозі 20–25 г добрива на 10 л води для підвищення пластичності розсади.

Режим зрошення розсади капусти білоголової

Вологість субстрату повинна перебувати в межах 60–70 % НВ. За тиждень до висаджування припинити зрошення рослин для загартовування.

Висаджування розсади та подальший догляд за рослинами

Схема посадки : відстань між рослинами 30–35 см. За такої відстані вага головки капусти буде складати 0,6 – 1,0 кг;

відстань між рослинами 35–40 см. За такої відстані вага головки капусти буде складати 0,8–1,5 кг. Зауважимо, що за більшої площі живлення рослин прискорюється швидкість їх дозрівання.

Температура повітря повинна бути в межах +12 0С вночі та +14…+18 0С вдень, вологість повітря 70–85 % НВ, вологість ґрунту – 85 % НВ.

Через 10–14 діб після висадки розсади по черзі провести 2 підживлення рослин сульфат амонієм у сумарній кількості 1–1,5 кг/сотку (забезпечить капусту необхідною для росту сіркою) через крапельне зрошення. Дощуванням вносять 50 г сульфат магнію + 20 г сульфат цинку на 10 л води (через кожні 10 діб) – корегує у рослин посухостійкість та стійкість до хвороб. Під час наступних 30–35 діб (до ущільнення головки) проводити позакореневі підживлення (через 1/3–4 дні) аміачною селітрою у сумарній кількості 2–2,5 кг/100 м2.

 

О.Ф. Мозговський, к.с.-г.н., Г.В.Мозговська, к.с.-г.н.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here