На чому грунтується плодоовочеве виробництво Iспанії

0
112508

Продовжуючи добру традицію журналу щодо інтерв’ю з іноземними фахівцями, ми звернулися із запитаннями до керівника торговельно-економічного відділу Посольства Іспанії в Україні Хайме Рамона Фернандеса Санчеса. Адже  Королівство Іспанія є одним із найбільших імпортерів української сільгосппродукції на теренах ЄС. Його відповіді пропонуємо вашій увазі.                                

Королівство Іспанія є одним з найбільших виробників аграрної продукції в Європі і світі. Як при досить несприятливому кліматі вдалося розвинути аграрний сектор економіки?

– Сільське господарство в нашій країні є стратегічним сектором, який має велике соціальне, територіальне, екологічне та економічне значення. Не можна сказати, що клімат Іспанії несприятливий  для вирощування сільськогосподарської продукції. Єдиною проблемою можна було б назвати лише сезонність випадання дощів, але її вже давно вирішено. По-перше, за рахунок створення водосховищ, а по-друге, завдяки розвитку ефективних систем зрошування. До речі, Іспанія є однією з країн, де запроваджено  найсучасніші системи поливу. Завдяки цьому сільськогосподарська продукція нашої країни дуже різноманітна і якісна, і це пов’язано як із особливими умовами кліматичних та генетичних ресурсів, з постійною адаптацією культур до наших кліматичних умов, так і з високим рівнем наших систем захисту рослин та технічного оснащення сільськогосподарських підприємств. Сьогодні майже половина території  Іспанії відведена для господарств, які займаються рослинництвом чи тваринництвом (33% території зайнято сільгоспугіддями, 16% – луками та пасовищами), а аграрний сектор є однією з найбільш процвітаючих галузей економіки. В цілому частка сектору становить 10% від ВВП, експорт його продукції сягає близько 50 000 млн. євро з позитивним торговельним балансом в понад 12 000 млн. євро.

Як в Іспанії реалізовуються проекти зі зрошення сільгоспугідь?

– Протягом багатьох років урядом здійснюється планове та  раціональне використання як поверхневих, так і підземних водних ресурсів. Що стосується поверхневих водних ресурсів, слід мати на увазі, що Іспанія очолює перелік країн з найбільшою кількістю гребель та водосховищ. Наразі існує понад 350 водосховищ  місткістю 54 тисячі кубічних гектометрів води,  що становить 50% води від всіх річок на території країни. Також з 70-х років минулого століття проводиться кількісний та якісний аналіз підземних вод та водоносних горизонтів, що дозволяє керувати природним ресурсом, як для споживання, так і для поливу. Приблизно 75% обсягу  доступної для зрошування води становлять поверхневі води, 23% з них – підземного походження та 2% надходять з інших водних ресурсів, як, наприклад, опріснена та очищена вода (морська або солонувата) або регенерована вода, яка надходить від станцій очищення стічних вод. В Іспанії існує Національний план зрошування, в якому зазначена пріоритетність дій. На сьогоднішній день 3.8 мільйона гектарів знаходяться під зрошенням, і необхідні інвестиції для покращення та  утримання систем поливу зазначені в цьому документі. Державна адміністрація та громади  водокористувачів запланували виділити на це приблизно 1.200 мільйонів євро, по 75% та 25% цих коштів відповідно.

– На скільки в країні розвинений тепличний бізнес?

– Сімдесят тисяч гектарів, призначених для вирощування плодоовочевої продукції, захищені теплицями. Іспанія – друга країна в світі, яка поступається лише Китаю, де 82 000 гектарів сільськогосподарських угідь знаходяться під постійними спорудами захищеного грунту.

– Які існують програми підтримки іспанського виробника сільгосппродукції?

Компетенції в аграрній політиці були передані ЄС з моменту створення Спільної аграрної політики шістьма країнами-засновниками ЄС. В даний час кожна держава-член має бюджет, встановлений ЄС, і може вибрати прийнятні заходи, які будуть застосовуватися через Національні Програми Підтримки тривалістю п’ять років у кожному з секторів трав’янистих рослин та технічних культур, вина, оливкової олії, столових оливок, фруктів та овочів. Зокрема,  мова про Регламент (ЄС) № 1308/2013 Європейського Парламенту та Ради ЄС від 17 грудня 2013 року про створення спільної організації ринків сільськогосподарської продукції, який встановлює інструменти та механізми підтримки різних секторів.

– Як держава підтримує виробників-початківців?

У країнах ЄС та Іспанії відчувається брак  молодих сільськогосподарських робітників на полі, а ССП (Спільна сільськогосподарська політика) має на меті стимулювати зміну поколінь, допомагаючи молодим робітникам, які починають займатися сільським господарством.  Ця допомога знаходиться у розпорядженні різних автономних округів, отже, сума і обумовленість їх одержання відрізняються.

– Які плодоовочеві культури в Іспанії вважаються перспективними і високорентабельними?

У 2017 році плодоовочевої продукції було вироблено на суму 18 547 мільйонів євро, що становить приблизно 38% загального сільськогосподарського виробництва. Іспанія  другий виробник фруктів і овочів Європейського Союзу (поступається лише Італії) і шостий у всьому світі, вирощуючи понад 80 різних культур. Крім того, цей сектор носить сильний експортний  характер. Більше 50 відсотків іспанського виробництва плодів та овочів призначено для зовнішніх ринків, головним чином ЄС, куди експортується 93% продукції. Крім того, Іспанія є провідним світовим експортером поряд з Китаєм та США. Окрім традиційних продуктів, які найбільше виробляються та експортуються, а це цитрусові, кісточкові фрукти, помідори, салат, перець та огірки, іспанські виробники роблять ставку на ексклюзивні різновиди, які вимагають більш ретельних та дорогих методів, але які забезпечують більшу доходність для аграрія, оскільки кінцевий споживач і, насамперед, великі торговельні мережі, готові платити за це значно вищу ціну. У цьому аспекті інновації відіграють фундаментальну роль.

– Що можете розповісти про торговельно-економічні зв’язки в аграрній сфері з колишніми колоніями Королівства Іспанія?

Іспанія експортувала до Латинської Америки, включаючи Бразилію, продукцію вартістю 2402 млн. євро, тоді як її імпортувала на суму 267 млн євро. Проте Іспанія та Латинська Америка все ще далекі від досягнення свого потенціалу з точки зору торгівлі.

– З усіх країн Євросоюзу найбільше аграрної продукції Україна експортує до Іспанії. До яких країн світу найбільше аграрної продукції експортує Іспанія? З чим пов’язані ці цифри?

В Іспанії недостатньо вирощується зернових та олійних культур, що змушує імпортувати ці продукти в значній кількості. Від обсягів збору врожаю залежать обсяги імпорту зазначеної продукції. В основному ми маємо дефіцит кукурудзи, м’якої пшениці та соняшнику. Ми забезпечуємо значну частину наших потреб з України. У 2017 році іспанський імпорт сільськогосподарської продукції з України склав 516 мільйонів євро, натомість наш експорт до вашої країни склав лише 32 мільйони євро. Щодо загальних показників, експорт іспанської сільськогосподарської  продукції у 2017 році становив 18 053 млн. євро, з яких 15 669 млн. євро в основному припадають на країни ЄС, серед яких основними ринками є Німеччина, Франція, Великобританія та Голландія. За межами ЄС – це США та Бразилія. Слід врахувати і експорт на суму 585 млн. євро до Польщі, значна частина якого реекспортується до України.

– Іспанію називають садом Європи. Яку частку становить експорт іспанської плодової продукції?

Експорт свіжих плодів у 2017 році зріс на 1% порівняно з 2016 роком, а обсяг їх виробництва – на 0,5%.

– Які галузі економіки вважаєте найбільш перспективними для розвитку іспано-українських торговельних зв’язків і чому?

Це продовольчі продукти, будівельна інженерія та інженерна інфраструктура, Smart City та товари народного споживання.

– Які сільськогосподарські галузі України можуть бути найбільш привабливими для іспанських інвесторів?

Ті, в яких Іспанія не має достатньої кількості продукції, тобто вирощування зернових та олійних культур.

– Іспанія займає провідні позиції в світі з виробництва вина. Які за обсягом площі займають виноградні плантації? Які сорти винограду найпопулярніші у виноробів?

В 2017 році у світі було вироблено 250 мільйонів гектолітрів вина, з яких Іспанія виробила близько 32,1 гектолітрів з падінням виробництва майже на 20% в порівнянні з попереднім роком. Нині ми займаємо третю сходинку в рейтингу світових виробників, поступаючись Італії та Франції, які продають свою продукцію за вищою середньою ціною. Іспанія є лідером за площами, відведеними під виноградники, а це близько 960000 га насаджень, що становить 30% від загальної площі виноградників в країнах ЄС і 13% від поверхні земної кулі. Вино виробляється практично у всіх регіонах Іспанії. У всьому світі налічується близько 10 000 сортів винограду, з яких в Іспанії зареєстровані 235 сортів. Різні сорти, які вирощуються, пристосовані до різного клімату, грунтів, і від них залежать смакові  властивості вина, отже, їх популярність змінюється  від регіону до регіону. Тоді як найбільш популярними є сорти Tempranillo для виробництва червоного вина та Airén для білого вина.

 Скільки аграрних вузів в Іспанії?

У Іспанії немає спеціальних університетів, в яких би вивчалася  винятково агротехніка, сільське господарство, тваринництво чи лісове господарство. В деяких університетах викладаються ці дисципліни.

– Яка середньомісячна зарплата агронома з овочевих культур в Іспанії?

Середня місячна заробітна плата складає близько 1200 євро, хоча це залежить від регіонів та специфіки діяльності агронома.

– Чи мають право громадяни інших країн купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення в Іспанії? Скільки коштує один гектар іспанської землі сільськогосподарського призначення?

У Іспанії немає обмежень на прямі іноземні інвестиції в сільськогосподарські землі. Я знаю про нинішню дискусію в Україні, де є таке обмеження, і на мій погляд, введення обмежень на прямі іноземні інвестиції не призведуть до очікуваного ефекту, щоб уникнути захоплення або контролю цих земель іноземними інвесторами. У таких випадках, коли встановлені обмеження стосуються лише придбання землі, інвестори можуть легко вибрати інші форми контролю над нею. Багато способів можуть бути задіяні для контролю такого виробництва, починаючи від найбільш прямих, таких, як оренда або концесії. Довгострокова оренда, яка охоплює кілька поколінь у житті громади, має такий же вплив, як і постійна передача права власності. Інший спосіб, більш непрямий, полягає у інвестуванні в матеріали зберігання сільськогосподарської продукції і т. д. в обмін на гарантію виробництва окремому учаснику або навіть створення нібито «місцевих» компаній, де кінцевим інвестором є іноземець.

Суперечки про те, чи мають іноземці право купувати сільськогосподарські землі, чи ні, лише сприяють уникненню постановки насправді глибоких питань. Наприклад, якої  стратегії розвитку сільського господарства слід було б дотримуватися з метою забезпечення продовольчого суверенітету країни. Якщо це чітко та правильно встановлено, то факт того, звідки походить власник землі, стає вторинним.

Середня ринкова вартість одного гектара іспанської землі сільськогосподарського призначення у 2016 році досягла ціни у 10582 євро, хоча вона сильно відрізняється у різних регіонах: 66 571 євро за гектар на Канарських островах і 4 248 євро за гектар у автономній області Королівства Іспанія Естремадура.

– Які форми кооперації найбільш поширені в іспанських фермерських господарствах?

Найпоширенішою формою є кооператив сільськогосподарських послуг. Згідно даних 2015 року, в Іспанії налічувалося 3762 сільськогосподарських кооперативи, з яких 470 це кооперативи спільної експлуатації землі та решти послуг, які досягли глобального обороту у 26 198 мільйонів євро, що становить 65% кінцевого сільськогосподарського виробництва і 30% від продажів харчової промисловості в Іспанії.

 

Олександр Литвиненко