СИСТЕМА ЗАХИСТУ ТОМАТIВ «БАЙЄР». СУЧАСНИЙ ПОГЛЯД

0
111669

Сучасний підхід до овочевого бізнесу в цілому (і томатного – зокрема) продовжує «підвищувати планку» вимог до виробника.

 Самі вимоги можна розділити на 3 категорії:

• Гарантована кількість (врожай)

• Гарантована якість (товарність, мінімальні залишки хімічних засобів захисту та інших шкідливих хімічних з’єднань)

• Гарантований термін дозрівання / готовності до збирання / поставки.

Для управління всіма категоріями вимог використовують комплексний підхід, що включає:

• Властивості і особливості сорту / гібрида (селекція)

• Реалізація потенціалу сорту / гібрида (забезпечення оптимальних умов вирощування – волога, макро- і мікроелементи, управління термінами дозрівання)

• Мінімізація впливу шкідливих факторів (бур’яни, хвороби, шкідники), що знижують урожай і товарність

Компанія Байєр, як провідний учасник світової сільськогосподарської галузі, бере участь у всіх названих напрямках.

Гібриди томату Байєр (бренд Nunhems) – серед лідерів світової томатної галузі.

Препарат Байєр Церон® дає змогу синхронізувати дозрівання зі строками збирання, що особливо важливо для томата, призначеного для переробки.

Портфель препаратів Байєр для захисту від шкідників сьогодні дозволяє вирішити основні завдання в цій сфері. Нижче перераховані запропоновані компанією рішення з акцентом на новинки.

Перше завдання в захисті томатів – отримати здорову розсаду (або здорові сходи при прямому посіві). Для контролю кореневих гнилей з групи ооміцетів (пітіум, фітофтора) Байєр пропонує фунгіцид Превікур® Енерджі. Для застосування по розсаді препарат бажано використовувати шляхом поливу ґрунту. Реєстрація препарату передбачає використання тільки на природному субстраті.

Для захисту розсади від шкідників перед висадкою можна застосувати замочування на кілька годин в 1% розчині препарату Престиж®.

Для боротьби з бур’янами на ранніх етапах розвитку культури застосовується Зенкор® Ліквід (переважно однорічні дводольні) і Ачіба® (однорічні та багаторічні злакові).

Перший може застосовуватися як в досходовий, так і в післясходовий період, і як на розсадних плантаціях, так і на томатах прямого посіву. Другий – тільки після сходів.

Розвиток шкідників томатів зазвичай носить циклічний характер. У роки підйому чисельності найбільшої шкоди плантаціям можуть завдавати листогризучі шкідники групи совок (Noctuidae).

Найбільш ефективний контроль цієї групи шкідників за допомогою нового інсектициду Белт® (флубендіамід). Белт® характеризується трансламінарним і обмежено системним переміщенням в рослині і надзвичайно високою ларвіцидною дією. При цьому норма витрати не залежить від віку личинок. Яскраво виражений також нокдаун-ефект – знерухомлення личинок совок 5-го віку спостерігається протягом 1-2 годин. Варто додати, що Белт® дуже ефективний також проти дуже небезпечного карантинного шкідника – томатної мінуючої молі (Tutaabsoluta), якщо раптом вона проникне на територію України.

У пакеті інсектицидів також перевірені часом продукти – Деціс®f-Люкс, Конфідор®і Протеус®.

Деціс®f-Люкс, в порівнянні з іншими препаратами піретроїдної групи, відрізняється видатною здатністю змочування і утримання на поверхні – листя або тілі комах.

Конфідор® – популярний системний інсектицид, що застосовують в основному способом крапельного зрошення.

Протеус® – препарат активної OD-формуляції з двома діючими речовинами і потужним овіцидним ефектом – виступає ідеальним партнером для Белт® у випадку розтягнутого льоту совок. В цьому випадку Протеус® застосовується першим – по масовій яйцекладці, а Белт®- по відродженим личинкам, що уникнули з тих чи інших причин впливу першої обробки.

Наступна новинка ринку – системний інсектицид Мовенто® (спіротетрамат) – має унікальну властивість переміщатися по рослині не тільки акропетально, але і базипетально – зверху вниз. Крім сосучих комах – попелиць, білокрилок, трипсів – Мовенто® здатен також контролювати чисельність павутинного кліща. Як препарат нового хімічного класу (кетоеноли), Мовенто® ефективний проти популяцій з ознаками стійкості до карбонатів, неонікотиноїдів, фосфорорганічним та іншим традиційним системним продуктам.

Як і раніше найбільш постійною загрозою урожаю виступають захворювання, а саме – альтернаріоз і фітофтороз. До традиційного фунгіцидного пакету – Антракол®, Консенто®, Натіво®, і недавнім новинкам – Луна®Експіріенс і Блу Бордо® (препарат міді), в новому сезоні додається контактно-системний препарат Наутіл® (цимоксаніл + манкоцеб) – потужний засіб проти фітофторозу з додатковим ефектом проти альтернаріозу. Наутіл є відмінним доповненням до раніше пропонованих продуктів, що заповнив нішу системного противофітофторного продукту з викорінюючою дією. В системі його рекомендовано застосовувати після Консенто®.

Обробка томатів фунгіцидами по системі, запропонованій Байєр, дозволяє також контролювати кладоспоріоз, септоріоз, справжню борошнисту росу.

Норми витрати і перелік об’єктів перерахованих препаратів вказані на схемі системи захисту томатів.

В даний час єдиною незаповненою нішею в системі захисту томата, яку пропонує Байєр, є специфічний бактерицидний продукт. У 2018 році очікується вихід на ринок нового, не маючого аналогів біологічного продукту Серенада® АСО, здатного ефективно гасити бактеріальні інфекції томата і деякі грибкові захворювання, зокрема, сіру гниль. При цьому механізм впливу і діюча речовина Серенада® АСО не має нічого спільного з антибіотиками, що вкрай важливо для гігієни харчування, особливо для продуктів переробки томата і свіжої продукції, призначеної на експорт.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here