НОВИЙ IНСЕКТИЦИД ДЛЯ ЗАХИСТУ ШИРОКОГО СПЕКТРА КУЛЬТУР З ПОВНОЮ СИСТЕМНОЮ ДIЄЮ!

0
11812

Контроль сисних шкідників, як на однорічних, так і багаторічних культурах, був і є найважливішою складовою інтегрованих систем захисту рослин. Видова та екологічна різноманітність, особливості біології та фізіології шкідників роблять це завдання нетривіальним. Одні з них надійно захищені зовнішніми покривами (щитівки, попелиці), другі –  високою пластичністю і швидким відбором стійких особин, треті – великою кількістю поколінь і здатністю дуже швидко нарощувати чисельність, четверті – прихованими місцями локалізації …

Все сказане ставить перед інтегрованими системами захисту певні вимоги. По-перше, вкрай бажано чергувати препарати з різним механізмом дії (і віддавати перевагу новим), по-друге, обов’язково включати в програму обробок препарати з системними властивостями. Системні інсектициди і акарициди мають дві найважливіші особливості. Перш за все, вони діють на шкідника «зсередини» рослини, в процесі живлення. Препарату не обов’язково контактувати зі шкідливою особиною, досить, якщо він буде перебувати в судинній системі і клітинному соку рослини. По друге, системний препарат може переміщатися по судинній системі, проникаючи в ті частини рослини, які не були покриті робочою рідиною в процесі обробки.

Присутні до цього моменту на ринку системні інсектициди і акарициди характеризувалися «односторонньою» системністю – могли пересуватися  рослиною  тільки знизу вгору (по судинах ксилеми,  акропетально). Ця особливість, наприклад, дозволяла захистити утворені вже після обробки пагони і листя. Але разом з тим низку завдань такі препарати вирішити не могли.

Ідеальним рішенням виглядає можливість препарату переміщатися зверху донизу (по судинах флоеми, базипетально), від молодого листя і пагонів до стебла і коріння, поширюючи зону ураження на всю рослину.

Компанія «Байєр» пропонує новий інсекто-акарицид Мовенто® 100 SC з подвійною (акропетально-базипетальною) системною активністю і з новою діючою речовиною – спіротетрамат – з групи кетоенолов. Використовуючи його, можна бути впевненим, що активний інгредієнт потрапить до травного тракту шкідника і почне там свою роботу, хоч би як той був захищений кроною і восковим шаром  на тілі.

Механізм дії Мовенто® 100 SC  притаманний всім препаратам класу кетоенолів – це інгібітор синтезу жирів в організмі комах і кліщів. Препарату не властивий виражений нокдаун-ефект, однак тривалість захисного періоду дуже висока. Результат впливу спіротетрамата проявляється під час наступної за обробкою линьки, коли шкідник гине, не в змозі сформувати повноцінні покриви тіла. Спектр активності Мовенто® 100 SC – найширший  з усього класу кетоенолів. До нього належать попелиці, медяниці, листоблошки, щитівки, клопи, білокрилки, трипси та кліщі. Спостерігається побічна дія на деяких двокрилих.

В Україні  до початку  сезону 2017 року очікується реєстрація Мовенто® 100 SC на наступні культури

– Яблуня, груша – 1,5-2,25 л/га

– Виноград – 0,75-1,5 л/га

– Томати відкритого та закритого ґрунту – 0,75-1,0 л/га

– Огірки відкритого та закритого ґрунту – 0,5-1,0 л/га

– Капуста і цибуля відкритого ґрунту – 0,75-1,0 л/га

Також очікується реєстрація на сої – 0,7-1,0 л/га

Цибуля  і капуста, що мають важко змочувану листову поверхню, вимагають додавання до робочого розчину ПАР Меро® в нормі 0,4 л/га.

Розглянемо особливості застосування Мовенто® 100 SC по культурах

Головною умовою використання на плодових культурах і винограді є запобігання виникнення резистентності. На обох культурах зареєстрований препарат Енвідор®, який має подібний механізм дії, але більш вузьку спрямованість проти кліщів. Тому за присутності в системі обох препаратів кожен із них має бути використаний не більше одного разу. При цьому Мовенто® повинен йти після Енвідору®. Якщо в системі використовується тільки один із двох продуктів, припустимо двократне внесення. Інтервал між двома обробками Мовенто® 100 SC  не повинен бути менше 14 днів. На яблуні препарат не використовують раніше опадання пелюсток, на груші – до досягнення зав’язі розміру 10 мм.

Обробка проти медяниць і щитівок найефективніша у фазі бродяжок або німф молодшого віку. Контроль кров’яної попелиці більш ефективний під час первинного виникнення колоній, коли вони ще не набули повного розвитку.

Деякі джерела (Польща) повідомляють про наявність гарного бічного ефекту препарату проти яблуневої галиці.

Ретельної ​​уваги потребує боротьба на овочевих культурах  проти  тютюнового трипсу. Особливості розвитку шкідника на капусті диктують чотири напрями боротьби з ним:

1) Селекційне – виведення гібридів з восковим нальотом, недоступним для пошкодження шкідником (особливо важливо для капусти).

2) Агротехнічне – включення в технологію обов’язкового поливу дощуванням (трипс дуже не любить відкритої вологи, але дуже добре відчуває себе на краплинному зрошенні).

3) Біологічне – використання хижих клопів, кліщів, трипсів (важливо в захищеному ґрунті).

4) Хімічне – застосування системи обробок інсектицидами.

Головне завдання в боротьбі з трипсами на капусті – не допустити заселення культури з найбільш ранніх фаз розвитку. При подальшому пошкодженні листя, які формують качан, страждає товарність продукції, і відновити її, навіть позбувшись шкідника, неможливо. Тому важливо використовувати  всі можливі методи контролю і особливу увагу приділяти вчасності хімічних обробок.

Боротьба з трипсами на цибулі  має свої особливості.

Відроджені личинки збираються в пазухах листків молодих рослин і там живляться, висмоктуючи безпосередньо вміст клітин. Там вони захищені як від несприятливих зовнішніх умов, так і від дії контактних препаратів.

Двонаправлена системність Мовенто® 100 SC долає цей бар’єр, пересуваючись до прихованих місць живлення личинок і забезпечуючи ефективний контроль.

Як правило, перше застосування Мовенто® 100 SC на цибулі  проводиться у фазі 3-4 листків, коли відбувається первинне накопичення популяції.

Максимальну ефективність Мовенто® 100 SC починає проявляти на 7-10 день після обробки, зберігаючи при цьому активність протягом тривалого періоду. Інтервал між двома обробками Мовенто® 100 SC не повинен бути менше 14 днів (за екстремально високої чисельності шкідника) і, як правило, становить 21 день. Після обробок Мовенто® 100 SC (через 7-10 днів) рекомендуються обробки інсектицидами з контактною складовою – Коннект® або Децис® f-Люкс. Бакові суміші Мовенто® 100 SC з контактниками  не рекомендуються — система з чергуванням продуктів показує кращий ефект.

Використання Мовенто® підносить філософію захисту плодоовочевих культур на новий рівень, допомагає заощадити вкладені кошти і отримати якісну конкурентоспроможну продукцію.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here