Чим і як забезпечити себе в умовах дефіциту овочів

0
112205

Як анонсували, в рамках проекту «Сам собі фермер», публікуємо рекомендовані компаніями-оригінаторами гібриди і сорти овочевих культур, які є придатними для вирощування у міських умовах.

Редис на підвіконні

Сьогодні багато людей вирощують різноманітні овочеві культури. Однак, не у всіх бажаючих є хоча б сотка городу і сили для догляду навіть за такою ділянкою. Тож у міських умовах можна влаштувати невеличкий городик на підвіконні, в лоджії, на балконі. До того ж, вирощувати овочі та зелень власноруч є досить захопливою справою, плюс дієвою, з точки зору контролю якості готового продукту та економії коштів. 

Одним з найбільш холодостійких, скоростиглих і не складних у агротехніці овочів, з яких власне і розпочинається новий сезон, є редис. Задяки своїм властивостям він став традиційною окрасою столу на весняні свята. А ще цей овоч є дуже поживним, багатим на вміст корисних для людини мікроелементів і вітамінів. В їжу зазвичай використовують коренеплоди, але і молоде листя рослини вживають, скажімо, воно покращує смак салатів з редису.

Редис для вирощування на підвіконні можна садити і взимку, і навесні. Він однаково добре росте, якщо дотримуватися необхідних умов.

Варто врахувати сім факторів при вирощуванні редису в будь-яких умовах.

Якісне насіння:

Радимо гібриди компанії “Сингента”, які є у продажу у дрібній упаковці.

Донар F1 — холодостійкий гібрид, вирізняється надзвичайною якістю при недостатньому освітленні, термін дозріання — 23-25 днів від дати посіву. Коренеплоди вирівняні, кулеподібної форми, діаметром у 3 см з яскравим кольором. Придатний відкритого ґрунту та плівкових теплиць, весняного та осіннього оборотів.

Рондар F1 — холодостійкий гібрид, період вегетації — 18–20 днів, характерне одночасне дозрівання. Вирізняється коротким листковим апаратом.Коренеплоди округлої форми, діаметром 3 см, стійкі до в’янення, розтріскування та дуплистості. Їх шкірка яскраво-червоного кольору з інтенсивним блиском. Гібрид придатний для відкритого ґрунту та плівкових теплиць, весняного та осіннього оборотів.

Стеллар F1 — гібрид стійкий до пожовтіння гички. Витримує умови недостатнього освітлення. Рослина з коротким листковим апаратом, листя прямостійне. Kоренеплоди шароподібної форми з інтенсивним червоним забарвленням, яке не втрачається після миття. Рекомендовано посів з лютого до середини квітня, збирання — до кінця квітня. Вегетаційний період — 18-20 днів. Призначений для вирощування у плівкових теплицях, тимчасових плівкових укриттях й у відкритому ґрунті.

Також для вирощування в хатніх умовах підійдуть селекційні пропозиції від компанії “Бейо”.

Ровер F1 — пластичний гібрид, придатний для вирощування в ранньовесняний період, оскільки добре переносить недостатність освітлення.

 

 

Рудольф — ультраранній сорт редису універсального призначення. Коренеплоди мають білосніжну, соковиту, хрустку м’якоть без неприємної гіркоти. У відкритому ґрунті урожай дозріває на 20-24 день після появи сходів, в закритому – на 18-20 день.

Правильно підібрана грунтова суміш: Редису буде достатньо універсального грунту, який в асортименті продається в квіткових магазинах.

Достатня площа живлення: Щоб коренеплоди були соковитими і рівномірно розвинутими, потрібно вибирати великі ємності. Оптимальна глибина ємності – 15-20 см.

Мінеральне живлення: Підгодовують редис двічі. Можна використовувати універсальні мінеральні добрива, такі як Нитроаммофоска, або приготувати суміш самостійно.

Температурний режим: Редис добре росте при температурі +10-12°C, але краща температура для формування коренеплодів – +16-20°C. Температура в місці, де стоїть ящик з редискою, не повинна перевищувати +20 °C. При підвищеній температурі не будуть утворюватися коренеплоди, а з’являться квіткові стрілки.

Світловий режим: Редис світлолюбний. При нестачі світла якість коренеплодів погіршується.

Вологість грунту: Редис вимогливий до вологості грунту. У період інтенсивного росту коренеплодів сухість грунту протягом 4-5 днів призводить до огрубіння коренеплодів. Виправити це потім не вдається, тому поливайте редис регулярно і помірно, не допускаючи пересихання грунту.

Отримати коренеплоди редису можна вже через 20-30 днів після посіву, в залежності від властивостей насіння і умов вирощування.

Зазвичай в найспекотніші літні місяці редис не сіють, бо він швидко зацвітає. А  з серпня можна знову посіяти редис на звільнені від цибулі або часнику ділянці.

Щоправда, це не стосується деяких спеціальних селекційних об’єктів. Скажімо, таких, як гібрид Мондіал F1, від компанії “Рійк Цваан”. Це новий гібрид для вирощування у відкритому грунті протягом усього сезону, особливо рекомендується для вирощування з середини квітня до середини серпня. Коренеплоди круглі, з тонким корінцем, вирізняються однорідністю, продукція довгий час зберігає товарний вигляд після мийки.

І гібриду від компанії “Бейо” Ролекс F1. Це універсальний середньоранній гібрид придатний для вирощування в зимовий, весняний і літній періоди.

Салат і цибуля у квартирі

Окрім редиса на підвіконні можна з легкістю вирощувати й салат. Ця культура прекрасно себе почуває при кімнатній температурі і прямому сонячному освітленні. Вона добре адаптується до домашніх умов і розвивається при базовому догляді.Приблизно за місяць після посадки насіння можна зібрати врожай салату.

Навіть якщо ви раніше не вирощували ніяких рослин, вам не потрібно нічого окрім звичайного ґрунту для вигонки насіння салату, підійде навіть земля із сусіднього парку, води і сонячного вікна, щоб рослини швидше міцнили. Звісно за умови, якщо підібране якісне насіння цієї культури.

Серед рекомендованих сорти компанії “Рійк Цваан”. Патішн — універсальний сорт для відкритого та закритого ґрунту, потужна рослина забезпечує високий відсоток виходу товарної продукції. Алепо — листя дрібно кучеряве з яскраво-зеленим забарвленням, рослина вирізняється високою стійкістю до стрілкування та внутрішніх опіків, придатна для всесезонного вирощування у відкритому та закритому ґрунті. Сатін — червоний листовий салат для вирощування у відкритому ґрунті та плівкових теплицях, потужна рослина з гарною масою.

Варто також звернути увагу на салати від компанії “Бейо”. Бізнес —  салат типу Айсберг, середньоранній універсальний гібрид для посіву навесні та восени. Листя гладеньке, темно-зелене, овальної форми. Стійкий до цвітушності. Руморс — салат типу Айсберг, приплюснуто-округла головка, невелика розетка листків. Зберігає високу товарність незалежно від розміру головки.

І на гібрид компанії Сингента Айс Сіркл — придатний для вирощування навесні та на початку літа. Відзначається високою вирівняністю та однорідністю, головки компактні від середнього до великого розміру, підходить для вирощування на різних типах ґрунтів, для сівби в декілька строків.

При вирощуванні зелені у себе вдома варто звернути увагу на таку поживну культуру як шпинат. Тому рекомендуємо гібрид компанії “Рійк Цваан” Муфлон F1, який підходить для вирощування з весни до осені, він стійкий до стрілкування.

А також гібриди від компанії “Бейо”. Рембрандт F1 — середньоранній універсальний гібрид для посіву навесні та восени, стійкий до цвітушності. Листя гладеньке, темно-зелене, овальної форми. Спірос F1 — гібрид шпинату для всесезонного вирощування. Листя округле, темно-зеленого кольору, на коротких черешках.

Важко переоцінити наявність у своєму підсобному господарстві на підвіконні такої надзвичайно смачної і корисної для здоров’я культури як цибуля на перо. В компанії “Бейо” зазначають, що агротехніка вирощування цибулі на перо в хатніх умовах є простою і доступною для всіх. Радимо насіння цибулі на перо Параде, запропоноване цією компанією. Вегетаційний період цього селекційного об’єкту становить 65-80 днів. Цибуля на перо Параде є високоврожайною рослиною, стійкою до стрілкування, вона не формує цибулину. Вирізняється високим виходом якісного пера середньої товщини.

Успішне картоплярство = якісний насіннєвий матеріал

З картоплею в міських умовах трохи складніше, ніж з вищенаведеними культурами. Щоб отримати більш-менш прийнятний врожай картоплі, потрібна хоча б одна сотка землі, або й більша ділянка. Якщо цей засіб є в наявності і є бажання вирощувати «другий хліб» самостійно, варто звернути увагу лише на якісний насіннєвий матеріал, особливо, для посадки на невеликій площі.

Вибираючи посадковий матеріал, варто звертати увагу не тільки на смак, колір, врожайність, але і на те, якої селекції дані об’єкти, а також на терміни дозрівання: ранній, середній, пізній. Вкрай важливими є особливості сорту, наприклад, стійкість до захворювань, нематоди та інших. Ми підібрали ряд сортів насіннєвої картоплі голландської селекції, які, на нашу думку, є одними з ключових на ринку України. Пропонуємо до ознайомлення сорти компанії HZPC – світового лідера в галузі селекції картоплі.

Вольюмія

Високопродуктивний ранньостиглий сорт картоплі, має овальну форму бульб, жовтий колір шкірки, світло-жовтий колір м’якоті. Бульби великі, вирівняні з дрібними оченятами, кількість бульб 9 – 11. Вольюмія має стійкість до стресу, нормально переносить посуху та гарно переносить спеку, сорт стійкий до нематоди, фітофторозу і парші. Має вміст сухих речовин 18,4%, відмінні смакові якості. Бульби Вольюмії дуже крупні зі швидким ростом, тому потрібно контролювати їх ріст, щоб запобігти переростанню. Бульби сорту є середньочутливими до механічних пошкоджень.

Каррера

Дуже ранній столовий сорт картоплі. Період вегетації становить 80-90 днів. Товарні бульби можна отримати на 60-65 день. Бульби жовтого кольору, овальної форми, гладкі, м’якоть світло-жовтого, ближче до білого кольору. Глибина очок невиражена, поверхнева. Бульби мають тривалий період спокою. Не рекомендується висаджувати бульби в занадто холодний грунт. Також, перед посадкою рекомендуємо прогріти бульби. Необхідно обмежувати висоту падіння бульб при збиранні, щоб уникнути механічних пошкоджень і потемніння бульб при ударах.

Коломба

Ранній сорт столового призначення, має відмінний смак. У теплих регіонах є можливість знімати урожай двічі на рік. Бульба овально-округлої форми з дрібними і середньої глибини очками. Шкірка і м’якоть жовті. Сорт має рівномірне проростання, переносить внесення низьких норм Зенкору після сходів але потрібно враховувати погодні умови. В посушливих умовах сорт бажано вирощувати на зрошенні, зменшуючи норму зрошення в другій половині вегетації – це сприятиме формуванню накопиченню сухих речовин і зменшить розвиток фітофторозу.

Евора

Середньоранній сорт столового призначення. Форма бульби – кругло-овальна, колір шкірки – жовтий, м’якоть після варіння кремова. Вміст сухої речовини становить 19,4%. Вихід продукції: дуже високий, кількість бульб в гнізді становить 12-14 штук. Сорт відрізняється хорошою стійкістю до посухи, відмінною врожайністю і гарною лежкістю. Евора має довгий період спокою і пізніше дозріває, тому прогрівання бульб – обов’язковий захід по передпосадковій підготовці насіннєвого матеріалу. Сорт не любить обламування паростків, варто цьому запобігати. Евора погано реагує на посадку в холодний ґрунт, однак має швидкий розвиток бульб на середніх стадіях дозрівання. При вирощуванні рекомендується якісне живлення по магнію та мікроелементам.

Сагіта

Сорт картоплі средньоранний, столового призначення. Бульба овальна з дрібними вічками. Шкірка і м’якоть жовта. Маса товарної бульби 93-165 грам. Сорт стійкий до збудника раку картоплі та золотистої картопляної цистоутворюючої нематоди. Сагіта чутлива до альтернаріозу. Сорт вимагає уваги до ситуації з ризоктонією – на холодних грунтах чи при ранній посадці потрібно контролювати цю хворобу. Сагіту потрібно висаджувати на 2-3 см глибше звичайного та формувати гарні гребені щоб запобігти позеленінню бульб.

Моцарт

Середньопізній сорт картоплі столового призначення з вегетаційним періодом 110-120 днів. Має бульби округло-овальної або овальної форми, середнього розміру, окрема картоплина важить від 100 до 145 г, рівні, акуратні, рівномірно забарвлені. Шкірка червоно-рожева, тонка, але досить щільна. М’якоть на зрізі має жовтий колір, має дуже приємний, насичений смак. Сорт дуже врожайний, в середньому з гектара збирають по 400 центнерів, максимальна врожайність перевищує 600 центнерів, при цьому кожен кущ дає 9-11 бульб. Товарність картоплі доходить до 98%.

Сорт без проблем переносить короткочасну посуху і підвищення температури, але погано реагує на заморозки. Стійкий до парші, до збудника раку картоплі та золотистої картопляної цистоутворюючої нематоди. Картопля не пошкоджується при копанні, довго зберігається, не втрачаючи споживчих якостей.

Сіфра

Середньопізній сорт, столового призначення. Під одним кущем формується до 15 великих бульб. Вага кожного становить від 100 до 150 г. Картопля Сіфра має майже правильну овальну форму. Це рівні картоплини з гладкою жовтою шкіркою, вічка зустрічаються рідко. Сіфра вважається невибагливим сортом. Віддає перевагу пухким і легким грунтам. Зібрані бульби добре зберігається, їх можна перевозити навіть на великі відстані без шкоди для товарного вигляду. В цілому Сіфра стійка до найпоширеніших захворювань. Є ризик зараження сорту фітофторозом або грибковою інфекцією. Але при гарному догляді проблеми виникають рідко. Сорт картоплі Сіфра при пізньому дозріванні має більш насичений смак з приємними солодкуватими нотками.

Список стратегічних овочевих культур і селекційних надбань, які можна рекомендувати для самозабезпечення містян, варто суттєво розширити. Що ми і плануємо зробити в найближчій перспективі. Слідкуйте за нашими новинами онлайн.

 

З найкращими побажаннями, колектив редакції “Овочі та Фрукти”