Чернігівський клондайк

0
11570

Найближчим часом Україна може стати потужним світовим виробником картопляного крохмалю та крохмалепродуктів і успішно конкурувати з німцями і голландцями, які заробляють у цій галузі сотні мільйонів євро щороку. Так вважає засновник компанії «ВИМАЛ» Віктор Лазар. Цю думку він висловив під час зустрічі вітчизняних картоплярів, яка відбулася на території нещодавно збудованого компанією корпусу переробного заводу у Чернігові. Ще рік тому тут «панували» чагарі та глибокі калюжі. А нині готовність об’єкта сягнула 90%. Як розповів директор «ВИМАЛу» Сергій Самоненко, до приміщення заводу вже підведено всі комунікації, завезено двадцять відсотків обладнання, розпочався його монтаж. Поруч передбачено місце для нових корпусів, а також поле для утилізації відходів заводу на 120 га. Адже нове підприємство зможе переробляти тисячу чотириста тонн бульб на добу.

На думку директора компанії «Солана-Україна» Ігоря Завадського, розташування заводу на Чернігівщині цілком доцільне. Адже тут є достатня сировинна база для  картоплепереробного гіганта.

– До 90-х років область засаджувала бульбою 340 тис. га, з цих площ врожаї сягали шести мільйонів тонн, – розповів директор Виробничо-наукової асоціації «Чернігівкартопля» Володимир Купріянов. – Але були дві великі проблеми – зберігання і переробка врожаю, через що псувалося  20-30% продукту. Тож новий завод неабияк стимулюватиме збільшення угідь під бульбою.

– На відміну від інших європейських регіонів, де постійно йдуть дощі, кліматичні умови українського Полісся якнайкраще підходять для вирощування картоплі, зокрема, і з високим вмістом крохмалю, – каже Ігор Завадський. – Правильне місце розташування по відношенню до зони вирощування картоплі це лише локація. А ось переконати виробників, що для виробництва крохмалю мають вирощуватися спеціалізовані сорти, щоб мінімізувати затрати на логістику, знизити затрати на переробку, зменшити кількість відходів, це вже інша справа. Але і в цьому випадку керівники і власник заводу пішли вірним шляхом – вони надали конкретні факти, що вирощування висококрохмальних сортів це економічно вигідно. «Солана Україна» запропонувала свою концепцію і лінійку сортів: Аурея, Карузо, Опал, Верді. Ці сорти використовуються для виробництва чіпсів, але ж мають красиві за формую бульби, та високі смакові властивості для ринку столової картоплі. Ми прийшли із ідеєю що виробник має вирощувати висококрохмальні сорти, які можна використовувати для різних потреб. Та частина врожаю, яка за тих чи інших причин не пішла на чіпси, пішла на свіжий ринок, інша частина на крохмаль. Таким чином виробник зберігає повну свободу дій і незалежність, і має можливість бути постачальником основних переробних підприємств та свіжого ринку.

«ВИМАЛ»  – це не тільки крохмаль

Сергій Самоненко озвучив плани на найближчі роки: «У 2018 році  завершимо монтаж сучасного обладнання для виробництва крохмалю. У  вересні 2019-го запустимо лінію з випуску протеїну і органічних добрив, а вже за рік – харчових волокон».

Як розповів керівник підприємства, нині з кожної картоплини можна вичавити лише 38% прибутку за рахунок виробництва крохмалю, весь інший можливий заробіток йде на поля у вигляді добрива. То чому б не спробувати зробити не тільки органіку, а ще й протеїн, який нині є дуже високоліквідним продуктом, та харчові волокна, як це роблять у розвинених країнах.

На думку Сергія Самоненка, якщо крохмалистість картоплі сягатиме 16%, її виробники зможуть отримувати з кожного гектара до 2000 євро прибутку. Сьогодні «ВИМАЛ» приймає бульбу по 2.90 гривні  за кілограм. Якщо ж вміст крохмалю буде вищий за 23%, то тут готові платити по 3.75 гривні. До речі, у Голландії тонна продовольчої картоплі коштує сто євро, що на наші гроші становить три гривні за кілограм. А от до бульб, які йдуть на переробку, вимоги не такі жорсткі.  Але якщо її крохмалистість нижче 18%, голландський виробник платить штраф.

Завдяки угодам в рамках зони вільної торгівлі з ЄС українські виробники крохмалю і крохмалопродуктів отримали квоту на безмитне постачання їх до країн Євросоюзу. Натомість, якщо тамтешні підприємці привезуть до нас свою продукцію, то платитимуть на сьогодні  14% мита. Такі вигідні умови мають лічені галузі нашої промисловості, тож нині в Україні настав переломний момент для відродження галузі.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here