Що потрібно знати при купівлі насіння

0
111408

При підвищеному попиті в покупців зростає ризик придбати некондиційне (таке, що за своїми якісними показниками не відповідає вимогам нормативних документів) насіння. З огляду на це, Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Департаменту фітосанітарної  безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва  Держпродспоживслужби нагадує споживачам насіння та садивного матеріалу, що при купівлі насіння овочевих і баштанних культур на ринках чи в спеціалізованих магазинах покупець має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати. Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння занесені згідно ДСТУ 6006:2002 в Довідку про сортові та посівні якості, яка видається власнику насіння фірмою-продавцем і містить наступну інформацію: назва підприємства, адреса, де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння і термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва, дані про партію вказуються в Сертифікаті, що засвідчує його посівні якості.

Варто знати, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих і баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість, забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.

Перед купівлею насіння переконайтесь, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірте у нього наявність необхідного пакету документів.

Отже, щоб убезпечити себе від розчарування, при покупці, бажано дотримуватися деяких правил:

1) Відповідно до законодавства, допускається обіг партій насіння, сорти яких включені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

2) Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння (для насіння власного виробництва – сертифікату на насіння, за умови перепродажу насіння — довідки про сортові та посівні якості). Ці документи повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.

3) Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;

назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

культуру, сорт, гібрид, масу або кількість насінин в пакеті, шт.;

номер насіннєвої партії;

рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №);

коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

         Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на споживчу тару методом механічного чи ручного штампування.

4) Важливо при розкритті пакування не пошкоджувати місце, на якому вказаний номер партії, а також зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар. Маючи їх, можна виставити претензії до продавця у разі реалізації Вам неякісного насіння.

5) Візьміть на замітку, що якість посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці.

Пам’ятайте: якісне насіння хороших сортів і гібридів дешевими не бувають, а нас в більшості випадків підводить бажання заощадити.

Ошуканому споживачу (із збереженням товарного чеку) радимо  звертатися до територіальних органів Держпродспоживслужби в областях та м. Києві.

 

Анатолій СТРИХАР, заступник начальника управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here