Земляний горіх з українською пропискою

0
112524

Не секрет, що з кожним роком в Україні збільшується середня температура повітря, а кліматичні умови південних регіонів наближаються до субтропічним. Тому не дивно, що в наших широтах починають вирощувати продукти, які раніше вважалися «заморськими», серед таких і земляний горіх арахіс.

Вивченням перспективи вирощування арахісу в нашій країні чотири роки тому зайнялася ТОВ «Компанія Легіон-Агро» м Черкаси. Займаючись традиційними для України культурами, аграрії спробували виростити в промислових масштабах арахіс, і це у них вийшло, ділиться досвідом співробітник «Легіон-Агро» Максим Шевченко. «Нам попалася на очі стаття, що в довоєнні 20-30 роки ХХ ст. вирощували арахіс в Херсонській області. Йшлося про великі промислових плантаціях. Однак всю цю діяльність закинули і забули. Ми зацікавилися, почали вивчати літературу з вирощування земляного горіха. З’ясувалося, що кліматична зона південних регіонів України (Одеська, Херсонська, Запорізька і Миколаївська області) ідеально підходять для виробництва арахісу ».

Найголовнішою проблемою став пошук сортів, які підійшли б для українського клімату. Сортове різноманіття арахісу дуже велике, проте практично всі сорти мають пізні терміни дозрівання, які, як з’ясувалося, не підходять для вирощування в наших широтах. «Ми пробували вирощувати всілякі варіанти сортів: індійські, китайські, іспанські, турецькі, американські і т.д. Однак 90% всіх експериментальних рослин не підійшли нашого клімату, їм недостатньо тепла, щоб дозріти. Вегетація арахісу в залежності від сорту коливається від 90 (ранні) до 160 (пізні) днів. Необхідно було знайти ранні сорти », — згадує Максим.

Арахіс добре росте при температурі вище 20 градусів. Якщо температура опускається нижче, рослина уповільнює своє зростання. Високі температурні показники в південній частині України спостерігаються з десятих чисел травня до середини вересня (приблизно 120 днів). Цього періоду досить, щоб отримати хороший урожай арахісу ранніх сортів дозрівання.

На даний момент внаслідок чотирирічних експериментів співробітники компанії «Легіон-Агро» вибрали два болгарських сорти, які найкраще підійшли нашого клімату. Робочі назви Іспанія і Валенсія (зараз ці сорти проходять реєстрацію в Україні). Їх врожайність близько 2 тонн з га, 80% доспілих насіння.

Вирощування

Основні умови для вирощування в Україні: теплий клімат, легкі грунту, і для наших реалій потрібен полив. Дощів, які бувають на півдні України, не вистачає. Арахісу необхідно близько 500 мм опадів за вегетаційний період. Можна використовувати крапельний полив, але найкраще підходить верхній полив.

При виборі ділянки під вирощування арахісу необхідно враховувати, що ця рослина любить легкі піщані і супіщані грунти. Кращими попередниками вважаються пшениця і ячмінь, небажано сіяти після таких культур, як кукурудза, соняшник, бобові, помідори, перець, капуста.

Для посадки арахісу необхідно правильно підібрати сівалку, адже боби досить великі — 10-20 мм, тому необхідно простежити, щоб сівалка могла пропустити через себе велике насіння. Найкраще підійде пневматична сівалка з широкими висіваючими отворами.

«Сіється арахіс з міжряддями 70 см, кількість насіння 150-180 тис. / Га, це близько 120 кг / га. Сіяти необхідно, коли температура грунту на глибині 10 см бу-дет більше 12 ° C, зазвичай це кінець квітня — початок травня », — ділиться Максим Шевченко.

Рослина арахісу не особливо примхлива, однак попрацювати доведеться. Арахіс сприйнятливий до таких хвороб, як альтернаріоз та фузаріоз. Серед шкідників найпоширенішими любителями арахісу є совка, личинка хруща. За сезон арахіс обробляється препаратами 8-10 разів. Сюди входить грунтовий гербіцид, страховий гербіцид, фунгіциди, листкові підживлення та інсектициди.

«Найскладніша складова виробництва арахісу — це його прибирання, — каже Максим. — Для цього необхідна спеціальна техніка (копалка і причіпний комбайн). У нашій країні є одна одиниця такої техніки, до осені має з’явитися ще дві, які можна буде брати в оренду ».

Варто відзначити, що в Україні промислових плантацій арахісу поки немає, але фермери активно цікавляться культурою, експериментують і висаджують пробні площі.

За статистикою Україна споживає близько 25 тис. Тонн арахісу в рік. А якщо враховувати врожайність 2 тонни з га, то щоб задовольнити попит в нашій країні, необхідно засадити арахісом більше 12 тис. Га, а це немало. Перспективи є.

Арахіс сорту ІСПАНІЯ

Сорт ультраранній з вегетаційним періодом 90-100 днів. Середньо врожайний, має невеликий розмір насіння, відмінні смакові якості. Підходить як для обсмажування в шкаралупі, так і для промислового обсмаження ядер.

Плоди подовженої форми, прикріплені живцями середньої довжини. Один плід містить від 2-х до 5-ти насіння. Ядро має колір червоного вина, маса 1000 насінин становить 450-550 грамів.

Арахіс сорту ВАЛЕНСІЯ

Високоврожайний сорт, який має однотипні плоди і дуже вирівняні насіння. Сорт є відомим і популярним в Європі, має прямостоячий і компактний габітус з кущем висотою 40-50 см і 6-7 бічними гілками.

Плоди циліндричні, прикріплені живцями середньої довжини компактно навколо кореня. Переважає фракція плодів з двома насінням. Ядро має колір червоного вина, маса 1000 насінин становить 750-850 грамів. Сорт ранньостиглий з вегетаційним періодом 120 днів.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here