Вирощуємо японську капусту в Україні

0
113804

Капуста японська (Brassica rapa ssp. Nipposinica var. Laciniata) широко популярна в світі і активно використовується в їжу ще з XVI століття. Це одно- або дворічна культура. У висоту виростає до 50 см, утворюючи при цьому розлогу розетку листя діаметром 60-80 сантиметрів. Листові пластинки довгі (30-60 см). Вони можуть бути гладкими, ланцетної форми або сильно розсічені. Характерною рисою культури є те, що після зрізання листя на рослині воно відростає знову.

Відомо щонайменше 16 різновидів японської капусти, які включають декоративні червоні форми. Гібриди є більш високопродуктивними з широким, акуратно зазубреним листям. Розетки листя можуть мати висоту до 35-45 см і діаметр до 60 см.

У кулінарії зелень японської капусти є добрим замінником салату або ж хрустким, ніжним доповненням до будь-яких інгредієнтів салату. Смак її м’який, з відтінком гірчиці, зелень соковита і хрустка.

Калорійність капусти Мізуна становить лише 16 ккал/100 г продукту. Поживна цінність в 100 г: білки — 2 г, жири — 0,2 г, вуглеводи — 1,5 г. Високі поживні якості дозволяють віднести її до дієтичних продуктів. Листя містить бета-каротин, вітаміни групи С, В1, В2, PP, фолієву кислоту, різні мінеральні речовини (калій, кальцій, фосфор, залізо, мідь, селен).

Лікувальні властивості капусти Мізуна добре відомі в народній медицині Японії. На батьківщині капусту здавна вважали ефективним засобом для регулювання водного обміну в організмі. Калій корисний для функціонування серцево-судинної системи. Нестача цього елементу  називається гіпокалемія, вона небезпечна для здоров’я, бо супроводжується судомами м’язів, підвищеною утомлюваністю і порушенням ритму серця. Споживання японської капусти Мізуна попереджує ризик розвитку гіпокалемії та інших проблем, пов’язаних із даною хворобою. Вітамінний склад зелені направлений на зміцнення стінок судин і захисту їх від утворення бляшок. Регулярне споживання японської капусти сприяє виведенню солей з організму, підтримує нормальний рівень холестерину у крові. Завдяки наявності клітковини у хімічному складі листя покращується робота шлунково-кишкового тракту. Бажано ввести в раціон зелене листя японської капусти у весняно-осінній період для попередження авітамінозу. Рекомендується вживати капусту Мізуна при анемії, на ранніх стадіях онкологічних захворювань, для загального зміцнення імунітету. Японська капуста неодмінно сподобається усім, хто додержується правильного харчування і любить проводити експерименти з екзотичними продуктами.

Серед основних протипоказань до вживання необхідно виділити підвищену індивідуальну чутливість до складу компонентів зелені та надмірне і безконтрольне споживання продукту у готовому чи свіжому вигляді.

Японська капуста є рекордсменом серед інших листкових овочів за скоростиглістю. Першу зелень можна скуштувати вже через 16 діб після посіву. Чим листя молодше, тим воно ніжніше та лагідніше на смак.

Серед мешканців країн Заходу капуста Мізуна користується популярністю в якості салатного овочу. На Сході зелень споживають приготованою на пару або смаженою, окремо або з іншими тушкованими овочами, як гарнір до смаженого м’яса, птиці чи риби. Традиційно вона є компонентом у супах. Маринована зелень слугує в якості холодної закуски або пікантної – до холодного пива.

В Україні ця культура досі залишається недооціненою, а даремно, рослина ця скоростигла, невибаглива, врожайна, корисна і смачна.

Найбільш популярними в нашій країні є два різновиди японської капусти Мізуна (Brassica rapa subsp nipposinica) та Мібуна (Brassica rapa ssp. nipposinicavar. Linearifolia). Обидва види належать до підвиду листкових овочів, тобто не утворюють качана. Декоративне листя японської капусти формує розетку, яку зрізають для споживання у свіжому вигляді протягом всього вегетаційного періоду. За формою листя капуста Мізуна схожа на салати та рукколу. Листя у капусти Мібуна навпаки ланцетовидні, із рівними округлими краями.

Основні вимоги щодо вирощування:

Культура ця холодостійка. Насіння можна висівати одним із перших на присадибній ділянці, коли поверхня ґрунту прогріється до температури 8 0С, а повітря – 10-15 0С. Проте оптимальний діапазон температури повітря для росту рослин становить 18-22 0C. Прямий висів у ґрунт можна проводити з квітня-травня до кінця серпня.

Висівають насіння рядковим способом. Відстань між рядками 20-30 см, між рослинами – 10 см, глибина загортання – до 1 см. Якщо планується отримати великі розлогі рослини, тоді відстань між ними необхідно збільшити приблизно вдвічі. Після висіву ділянку потрібно добре полити. Сходи з’являться вже через 7-10 днів.

Рослини можна вирощувати також розсадним способом. Для цього слід насіння посіяти у касети із ґрунтосумішшю у березні-квітні. Через 2-3 тижні після посіву саджанці будуть готові до пересадки на постійне місце вегетації. Розсаду необхідно висадити у відкритий ґрунт на початку травня.

В теплицях із опаленням посіви можна проводити пізно восени та повторити прийом ранньою весною. Це дає змогу отримувати свіжу ранню зелень протягом усього сезону. Характерною особливістю японської капусти є те, що після відростання раніше зрізаної розетки листя зелень не втрачає товарного декоративного вигляду.

Культура є витривалою до низького рівня освітленості, може розвиватися навіть у затінку. Проте в такому випадку не слід очікувати на високий врожай зелені та великої розетки із листям.

Капусту Мізуна можна вирощувати у широкому діапазоні типів ґрунтів. Основною вимогою є їх родючість та здатність утримувати вологу. Перед посівом треба вносити велику кількість органічної речовини (рекомендована доза становить 20-50 т/га перегною). В такому випадку додаткове удобрення під час подальшої вегетації рослин зазвичай непотрібне. Якщо все ж таки необхідно провести підживлення капусти, тоді перевагу слід надати фосфорно-калійним добривам. Азотні добрива рекомендується вносити у дуже обмеженій кількості або не використовувати зовсім. Японська капуста, як усі інші види капустяних, має здатність акумулювати у свіжій зелені нітрати.

Догляд за рослинами передбачає уникати пересушування поверхні ґрунту. Необхідно проводити вчасні поливи та рихлення міжрядь, щоб не утворювалась ґрунтова кірка. Такі прийоми дозволять обмежити швидкий ріст бур’янів на ділянках із капустою. Поливати слід великою кількістю води, але при цьому стежити, щоб краплі не потрапляли на листя. Від води зелень починає гнити.

Коли рослини підростуть, їх мульчують, і необхідність в прополці відпаде, оскільки капуста сама витісняє бур’яни.

Рослини здатні забезпечувати виробника свіжою зеленню ціле літо завдяки безлічі бруньок, із яких виростає нове листя після зрізання. Не можна вирощувати японську капусту після інших видів родини Капустяних, бо вони пошкоджуються та уражуються однаковими шкідниками та збудниками хвороб.

Але як будь-яка овочева рослина, капуста може уражатися шкідниками. Одним із найбільш частих гостей є хрестоцвіті блішки. Через те, що рослина вживається в їжу, не можна застосовувати ніякі отрути для боротьби зі шкідником. У даному випадку хорошим помічником стане зола і настоянка тютюнового пилу. Розвівши настойку в співвідношенні один до десяти з водою, потрібно обприскати капусту. Також у спеціалізованих магазинах продають натуральні засоби, які допомагають позбутися проблеми, але не шкодять здоров’ю.

На відміну від інших листкових різновидів капуста Мізуна дуже стійка до стеблування. До початку стеблування період вегетації триває 85-90 діб. Для отримання насіння наступного року рослини необхідно залишити зимувати на місці вирощування. Їх укривають товстим шаром мульчі, який повинен захистити їх навіть від сильних морозів. Навесні листя відросте, сформується насінник. Це високе стебло із стручками, які дозрівають спочатку внизу, а потім на верхівці. Збирають стручки, коли вони стають світло-коричневими. Можна також із корінням викопати рослину, коли більша частина стручків стане коричневою, струсити землю та підвісити догори коренями у захищеному від опадів місці. Такий прийом дозволить стручкам дозріти одночасно. Висушені стручки роздавлюють, просівають полову. Зберігають насіння у прохолодному сухому місці у мішечках без втрати схожості до 4 років.

Урожайність зеленої маси перш за все залежить від умов вирощування. У відкритому ґрунті вона трохи нижче — 3 кг/м2, у захищеному — 4-6кг/м2.

У Державному Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в  Україні на 2018 рік, немає зареєстрованих сортів японської капусти Мізуна. На спеціалізованих виставках із продажу насіння можна знайти сорти з різьбленим, ажурним листям Русалочка, Піжон та Мізуна Грін, з антоціановим відтінком листя — Мізуна Ред.

Поради від шеф-кухаря японської кухні:

Застосовуйте капусту Мізуна в будь-яких рецептах, які вимагають зелень із гірчичним присмаком або капусту.

Стебла і листя слід відділити окремо, бо стебла потребують більш тривалого часу приготування.

Листя готують дуже швидко: у посудині витримують над гарячим паром декілька хвилин. Якщо перетримати занадто довго, воно буде в’ялим та втратить привабливий колір.

Якщо додати зелень Мізуна разом зі смаженими грибами до різотто в кінці приготування, то гарантовано отримаєте неперевершений аромат та нові відтінки смаку давно знайомої страви.

Готуючи печінку із овочами, додавайте до страви багато часнику, імбиру та листя японської капусти.

Капуста Мізуна добре поєднується з яблуками, грушами, персиками, інжиром, цитрусовими, горіхами, часником, імбиром, смаженими грибами, перцем чилі, базиліком, м’ятою.

Мозговський Олександр Федорович, к.с.-г.н, Інститут овочівництва і баштанництва НААН