ТОП 10 їстівних грибів з відлякуючим виглядом

0
112357
Хрящ-молочник блакитний

Гриби на нашій планеті існують майже мільярд років, вчені не виключають, що вони можуть бути найдавнішими з еукаріотів. За науковими даними, триста мільйонів років тому гриби вже вирізнялися значним різноманіттям. При цьому незвичайний, малопривабливий вигляд деяких грибів не свідчить про їх отруйність. Цікаво, що такі плодові тіла швидше викличуть відразу, ніж бажання їх зібрати, а тим паче з’їсти, особливо, у недосвідчених любителів тихого полювання. Тому зауважимо, що даний матеріал підготовлено з ознайомчою метою. І вживати в їжу варто лише ті гриби, які не здаються підозрілими і достеменно відомі вам як їстівні.

 

Дощови́к їстівний (Lycoperdon perlatum Pers., Lycoperdon gemmatum Batsch) — сама назва говорить про його властивості. Гриб роду Дощовик родини печерицевих (Agaricaceae). Інші назви — порхавка, моруха, діалектні назви — курявка, морюха, бздюха. Зустрічається по всій Україні, а також на всіх материках, окрім Антарктиди.  Росте у листяних і хвойних лісах, на луках.

Часни́чник вели́кий (Marasmius alliaceus (Jacquin.ex Fr.) Fr.) — їстівний гриб з родини базидіомікотових грибів. В Україні поширений у Карпатах і Криму. Росте у листяних (переважно букових), зрідка хвойних лісах, на листі, гнилій деревині, ґрунті; у травні — листопаді. Використовують свіжим і сушеним.

Гігроцибе багряна (Hygrócybe coccínea) – гриб сімейства гігрофорові (Hygrophoraceae). Характеризується невеликими плодовими тілами з червоними капелюшком і ніжкою, і жовтими або червоними пластинками. Відомий з Євразії та у Північній Америці. Зазвичай росте групами на лугах, в листяних і хвойних лісах.

Гігроцибе багряна

Печіночниця звичайна (Fistulina hepatica) — гриб з родини базидіомікотових грибів класу Агарикоміцети. Гриб поширений на Поліссі та в Прикарпатті, зустрічається і на Закарпатті. Росте в листяних лісах, найчастіше розвивається на живих стовбурах, біля основи стовбурів (у дуплах) старих дубів і буків як паразит, у серпні — жовтні. Спричиняє буру гниль деревини. Молодий гриб  їстівний, використовують його свіжим.

Лакакрія лілова (Laccaria amethystina) — вид грибів роду лакакрія (Laccaria). Видова назва вказує на аметистовий колір гриба. Росте цей гриб на мокрому ґрунті спорадично, невеликими групами у листяних та хвойних лісах. Плодові тіла з’являються в серпні-листопаді. В Україні зростає в Карпатах та у зоні Лісостепу.

Лакакрія лілова

Строфарія синьо–зелена (Stropharia aeruginosa) — вид грибів родини Строфарієві (Strophariaceae). Поширений в Азії, Північній Америці, Європі. В Україні поширений в Карпатах, на Поліссі, Лісостепу, Степу. Зустрічається у хвойних та змішаних лісах на гнилій деревині, на ґрунті групами, росте з серпня до жовтня. Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також соленим. Перед відварюванням слизьку шкірку зі шапки краще знімати.

Герицій коралоподібний (Hericium coralloides) — вид грибів роду герицій. Ареал росповсюдження — Європа, Кавказ, Сибір, Далекий Схід, Північна Америка, Південна і Південно-Східна Азія, Австралія. Зустрічається переважно в дубових лісах, а також в ялинниках і сосняках з березою. Зустрічається у вигляді поодиноких плодових тіл. Може рости в лабораторних умовах. Плодові тіла формуються в червні-вересні. Гриб викликає білу гниль деревини. Він може утворювати плодові тіла до 40 см в діаметрі. Гриб їстівний у молодому віці. Ламкий м’якуш з часом стає міцним і непридатним до вживання, проте «голочки» залишаються їстівними. Включений до Червоної книги України (2009). Охороняється в Литві, Білорусі, Латвії, Російській Федерації та Польщі.

Павутинник фіолетовий (Cortinarius violaceus) — вид базидіокотових грибів родини павутинникових (Cortinariaceae) порядку агарикальних (Agaricales). Павутинник фіолетовий є рідкісним їстівним грибом, що зростає невеликими групами, однак частіше поодинці. Цей гриб плодоносить лише при певних умовах. Павутинник фіолетовий має симбіотичний зв’язок (утворює мікоризу) з листяними і хвойними породами дерев, зазвичай із сосною, березою, ялиною, буком, дубом. Тому його можна зустріти у всіх типах лісів, де вони ростуть. Також можна знайти в сирих березняках і масивах з присутністю граба. Плодоносить павутинник фіолетовий з серпня по жовтень. 

Мухомор високий (лат. Amaníta excélsa) — вид грибів, що входить в рід Мухомор (Amanita) сімейства Мухоморові (Amanitaceae). Утворює мікоризу з хвойними деревами, рідше — з широколистяними (буком, дубом). М’якоть біла, з неприємним анісовим або редьковим запахом, іноді без вираженого запаху. Їстівний гриб 4 категорії, однак збирати та споживати не рекомендується, через велику вірогідність сплутати його з надзвичайно отруйним Пантерним мухомором.

Сажка (Ustilago) — рід грибів родини сажкові (Ustilaginaceae). Ці гриби можуть зустрічатися по всій території України, де є посіви кукурудзи. Плодоношення пухирчастої сажки відбувається з червня по жовтень. Харчове використання цих грибів характерно для південних штатів США і Мексики. У Мексиці плодові тіла цих грибів вважаються місцевим делікатесом. Вартість уражених качанів кукурудзи вище звичайної. Шкідлівість цього гриба надзвичайна. Урожайність кукурудзи знижується на 60%. Активність сажки залежить від вологості ґрунту. При помірній вологості заражається менше рослин. 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here