Новий спосіб передпосадкової підготовки бульб картоплі

0
11871

Одним із факторів одержання високих врожаїв картоплі є якість насіннєвого матеріалу, який можна придбати в сертифікованих насінницьких господарствах України.

 Слід зазначити, що вартість такої картоплі у декілька разів вища за звичайну, і тому не кожен може придбати достатню кількість насіннєвого матеріалу. Це питання можна вирішити за подальшого удосконалення технології вирощування за рахунок передсадивної підготовки бульб, використання біопрепаратів та регуляторів росту рослин.

Передсадивна підготовка бульб є бажаним агрозаходом при вирощуванні продукції. З одного боку, даний прийом дозволяє висаджувати картоплю в недостатньо прогрітий ґрунт, а з іншого – зменшує ураження висаджених бульб і проростків. Найбільш ефективні, прості і доступні наступні способи пророщування: на розсіяному світлі, пророщування у вологому субстраті, різні їх комбінації. Але недоліками цих способів є обламування паростків та обривання коренів перед висаджуванням.

Інститутом овочівництва і баштанництва НААН було розроблено  новий спосіб передсадивної підготовки з використанням органо-мінерального  контейнера (ОРМІКОН), який дозволяє збільшити обсяги вирощування насіннєвого матеріалу впродовж одного сезону.

За два тижні до висадки насіннєвого матеріалу на поверхню бульб вручну наноситься оригінальний субстрат товщиною від 1 до 1,5 см, при досушуванні бульба в ньому має вигляд кокона. Складовими цього субстрату є органічні речовини на основі торфу та кокосового волокна, клеюча речовина, корисні мікроорганізми, поліпептиди, мікро- та макроелементи, термопротектори (склад субстрату, з якого формується органо-мінеральний контейнер, захищено патентом України на корисну модель № 79777 від 25.04.2013 р.).

Після короткотривалого підсушування субстрат міцно тримається на поверхні бульби, представляючи собою шпаруватий, повітропроникний контейнер, що сприяє кращому розвитку паростків та кореневої системи.

Органо-мінеральний контейнер до садіння зберігають на розсіяному світлі при температурі 12150 С та вологості повітря 8085 % шаром в 34 бульби до висаджування. Речовини, які містяться в субстраті ОРМІКОНа, впливають на точки росту бульб, що сприяє інтенсифікації ростових процесів, прискорює темпи проходження рослинами міжфазних періодів, стимулює ріст і розвиток рослин культури впродовж вегетації.

ОРМІКОН розкладається під дією ґрунтової вологи та корисних мікроорганізмів, утворюючи в прикореневій області рослин локальну зону, збагачену органічними речовинами в легкодоступній формі. Це дозволяє отримати дружні та ранні сходи картоплі, збільшити площу листкової поверхні та врожай на 3050 відсотків.

Використання ОРМІКОНа за передсадивної підговки гарантує не тільки високу врожайність, а і зменшення собівартості насіннєвого матеріалу картоплі.

 

Тамара Семибратська, кандидат с.-г. Наук, Інститут овочівництва і баштанництва НААН

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here